Windows 8

3

Od pewnego czasu coraz więcej informacji o nowej wersji systemu operacyjnego Microsoftu. Coś tam wspomnieli na kilku prezentacjach, od kilku tygodni działa blog. Od dzisiaj trwa konferencja w pełni poświęcona Windows 8 skierowana do programistów.
Jedną ze zdecydowanie największych nowych funkcjonalności będzie całkowite wsparcie systemu na architekturze ARM i ogólnie SoC różnych producentów. Co ciekawe, jest to kompletny port całego systemu na nową architekturę. Będzie jedna wersja dla PC, nettopów i tabletów. Zaprezentowano przy okazji kilka nowych urządzeń, głównie tabletów kilku producentów, w tym na ARM i x86. Żeby ułatwić obsługę na dotykowych urządzeniach tego typu, wprowadzono nowe UI, obok dotychczasowego desktopu - Metro. Będzie można korzystać z aplikacji pod ten interfejs na PC, będzie można odpalić Worda czy Visual Studio na tablecie.
Jak dla mnie to będzie gigantyczna wręcz konkurencja dla tabletów opartych o iOS i Androida. Bardzo dużo oczywiście zależy od tego jak to będzie wyglądać w praktyce, jaka będzie responsywność systemu czy cena takich urządzeń. Ale zapowiada się naprawdę interesująco. Aplikacje będą się w większym stopniu integrować ze sobą. Programista ma możliwość "zadeklarowania", że jego aplikacja będzie oferowała pewną funkcjonalność i druga aplikacja będzie mogła z tych interfejsów skorzystać. Pisać pod niego będzie można w JS/HTML5, Silverlight (C#, VB, C++) i natywnie w C++.
Tym razem skupili się na dopracowaniu interfejsu. Aplikacje systemowe są bardziej schludne, przejrzyste. Nowy menedżer zadań jest zarówno aplikacją dla zielonego użytkownika, a z drugiej strony bardzo fajnie ją rozbudowali.
http://img836.imageshack.us/img836/1236/74688218.jpg
http://img43.imageshack.us/img43/7297/13680071.jpg
http://img508.imageshack.us/img508/8240/71721964.jpg

Wersja preview dla developerów będzie dostępna jutro rano. Za bardzo nie sprecyzowali czy będzie ona tylko dla zarejestrowanych programistów w MSDN, ale skoro mówili, że nie będzie nawet aktywacji to tak czy siak się pojawi.

Tak nawiązując do naszej dyskusji o Linuksach na desktopach.. no cóż, chyba kilka lat jeszcze poczeka na swoją szansę.

0

a tu jest zdjęcie nowego Visual Studio oraz nowy typ aplikacji WinWebApp w akcji.

http://www.pcworld.pl/galeria[...]ndows.8.galeria.screenow.html

zdjęcie 10/10

0

a tu jest zdjęcie nowego Visual Studio
na szczęście normalna aplikacja służąca do konkretnej pracy wygląda normalnie.

0

Wersja Developer Preview będzie dla każdego, bez rejestracji. O godzinie 5 rano naszego czasu. 32-bitowa i 64-bitowa dla x86, z narzędziami developerskimi (Visual Studio 11 Express i Expression Blend 5) lub bez nich (32-bity tylko bez nich). Ma się pojawić tutaj: http://dev.windows.com/

Responsywność systemu jest niesamowita z tego, co widzieliśmy dotychczas (zarówno na BUILD jak i wcześniej), wymienianie danych pomiędzy aplikacjami (Cairo i WinFS znów się przypominają) przez kontrakty jest przyjemne, martwi mnie trochę istnienie dwóch shelli, dla aplikacji "Metro" i dla aplikacji "legacy" tak w zasadzie, sam interfejs Metro zazwyczaj albo się kocha albo się nienawidzi. Synchronizacja danych przez SkyDrive, usprawnienia dla pracy wielomonitorowej, nowe kopiowanie, wstążki w Eksploratorze... nowości jest sporo.

0

No wszystko fajnie,ale jak za rok po premierze 8 ma być windows 9,to tak trochę się można wnerwić.

0

@up, że niby na co? Źle że pracują? Źle że ulepszają swój produkt? To zostań na starszej wersji jak ci to przeszkadza...

0

Świetnie że pracują i jak najbardziej popieram rozwój produktów,ale sama przyznasz Siostro,że trochę sensowność zakupu systemu się zmniejsza kiedy masz świadomość,iże za rok będzie nowocześniejszy system.

0

Być może aktualizacje do nowszej wersji będą tańsze niż zakup systemu od zera? Zobaczymy co wymyślą.
Ja jestem ciekawy jak w nowym VS będzie wyglądała zgodność z nowym standardem C++.
Skoro VS 2011 to zamierzają go wydać jeszcze w tym roku?

0
MasterBLB napisał(a)

Świetnie że pracują i jak najbardziej popieram rozwój produktów,ale sama przyznasz Siostro,że trochę sensowność zakupu systemu się zmniejsza kiedy masz świadomość,iże za rok będzie nowocześniejszy system.

W takim razie powinniśmy przestać kupować procesory i dyski twarde. ;)

0

Oj tam-co ile kupujesz podzespoły do kompa somekind?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0