Linux. Ile?? Dlaczego?

0

Witam zadaje temat ponieważ na forum są już trochę nie aktualne info tam samo na warsztacie ;p

Główne pytanie to kto z was programuje na linuxie? Dlaczego akurat na linuxie a nie na winie?
Co was skłoniło do przejścia? Jaka dystrybucja i dlaczego ta?
Na kilku stronach odwiedzonych przeze mnie jest trochę informacji na temat dystrybucji jednak każdą jakoś wychwalają i nie mogę podjąć decyzji czy w ogóle migrować z windowsa.

Ogólnie chodzi o szybkość i nie zawodność systemu możliwość konfiguracji oraz dokumentacje,przejrzystość.
Na co dzień uczę się programowanie rzadko gram(praktycznie wcale) więc myślę nad linuxem w końcu są darmowe programy i nie muszę się męczyć z blue screenami po defragmentacji czy układaniu rejestru.

0

Jeżeli mówisz o programowaniu systemowym, to windows jest znacznie bardziej przyjemny pod tym względem. Więcej funkcji winapi, mniej bugów, więcej dokumentacji.

0

Jedyny plus systemów *nixowych jest taki że jest na nie cała masa programów przydatnych programistom, których pod windowsem nie uświadczysz. Chociaż mnie osobiście win7 + cygwin + Console2 w zupełności wystarczają.

0

Jedyny plus systemów *nixowych jest taki że jest na nie cała masa programów przydatnych programistom, których pod windowsem nie uświadczysz.
na przykład?
dobry i przydatny program i tak prędzej czy później pojawi się w wersji dla windowsa.

0

@Azarien jeśli wliczymy cygwina i zabawki jakie udostępnia jako aplikacje na windowsa, to spora część zostaje pokryta. Ale nadal są takie które pod windowsem działają dość słabo, jak na przykład taki gnuplot. Korzystałem i tu i tu i różnice w wydajności są dość spore (albo ja miałem niefart :P).
Poza tym część dystrybucji linuxa ma pewną zaletę -> instalator zabawek z repozytorium. To taki mały paradoks, bo jeszcze z 10 lat temu było tak ze na windowsie wystarczyło ściągnąć program i zainstalować a pod linuxem to były 3 dni szukania zależności, kompilowania źródeł i instalowania paczek zanim coś ruszyło. A dziś na windowsie musimy szukać instalek i bawić się w ręczne instalacje, a pod linuxem jedną komendą (jakimś apt-get albo yum itp) mozesz sobie doinstalować co ci potrzebne.

0

Powiedz może lepiej co programujesz badz co zamierzasz programować. Linuks jest fajnym systemem, ale niektóre rzeczy po prostu idzie trudniej w nim realizować.

0

0x200x20 dobrze napisał. API X-Window vs WinApi - szkoda komentować. Pisanie sterowników - pod Windows tego nie robiłem, więc się nie wypowiem, pod Linuksem często braki w dokumentacji/nieaktualna dokumentacja potrafi dać się we znaki i potem szukaj człowieku gdzieś w googlach aż znajdziesz co się ostatnio zmieniło - wg dokumentacji którą czytasz powinno być ok a nie jest.

Pod Linuksem (jeśli chodzi o c++/c) przyjemne jest jedynie programowanie w QT (świetne IDE, qt jest tez całkiem fajne) i wxWidgets (nieco gorsze ale niezłe ide code::blocks).

0

Tak czytam komentarze i się zastanawiam czy ktoś z Was programował pod linuksem czy tylko słyszał/czytał/tak mu się wydaje :) Nie wiem czy to kwestia przyzwyczajenia czy co, ale linux wydaje mi się dużo wygodniejszy dla programisty niż windows. Nie sugerować się tym bo to prywatna opinia.

API X-Window vs WinApi - szkoda komentować

No właśnie szkoda bo kto używa czystego API X-Window?

0

Nie wiem czy to kwestia przyzwyczajenia czy co, ale linux wydaje mi się dużo wygodniejszy dla programisty niż windows.

Po pierwsze, linux nie ma Visual Studio. Po drugie, nie ma msdna.
I to koniec moich argumentów. Visual Studio jest według mnie najlepszym IDE na świecie. Dokumentacji lepszej niż tej microsoftowej w życiu nie widziałam, ale jeszcze młoda jestem :P
Nie ma tak dobrego IDE na linuxa, jak VS. Jest CodeBlocks, z tymże "jest spoko". Jest NetBeans i Eclipse, ale na ich temat jest topic w dziale flame, i oba są nie lubiane z różnych przyczyn. Ok, może sterowniki się wygodniej pisze, surowe sockety zdecydowanie, ale do aplikacji desktopowych to jakoś tego nie widzę.

A co do sterowników - zdarzyło mi się modyfikować sterownik karty sieciowej. Modyfikacje okazało się na koniec, były obszerne - dwa razy tyle kodu, co oryginalny sterownik. Powiedzmy, że fajnie się pisało, debugowanie nie było jakąś straszną katorgą, ale powiem co było katorgą - okazało się, że sterownik dla linuxa jest wadliwy. Okazało się, że jest wykryty błąd od 2007, który producent karty ma głęboko w nosie, bo kogo obchodzi linux. A błąd był dosyć poważny - karta nie potrafiła działać połączona ad-hoc do drugiej karty tego samego typu oO Z innymi działała, z tą samą klapa.

0

A dziś na windowsie musimy szukać instalek i bawić się w ręczne instalacje, a pod linuxem jedną komendą (jakimś apt-get albo yum itp) mozesz sobie doinstalować co ci potrzebne.

ostatnio mnie mile zaskoczyło coś takiego:

[email protected]:~$ konsole
Program konsole nie jest obecnie zainstalowany.  Możesz go zainstalować wpisując:
sudo apt-get install konsole

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0