Podział łącza internetowego - Multimedia Polska

0

Witam wszystkich serdecznie,

chciałbym zrobić sobie w domu sieć złożoną z 3 komputerów (desktop i 2 laptopy) z wyjściem na Internet (wszystkie komputery powinny mieć do niego dostęp).

Mam Internet w firmie Multimedia Polska. Jakiś czas temu wziąłem od nich neta na 2 kompy maksymalnie - tzn. dali mi swój ruter Wi-Fi ASMAX AR 1004G z wbudowanym modemem. Z rutera tego podłączam się z gniazdka telefonicznego RJ-11 do ich sieci, a z gniazdka Ethernet RJ-45 do desktopa. Laptop łączy się do netu bezprzewodowo. Chciałbym podłączyć do netu też 2 lapka, ale nie mogę (takie ograniczenie mam w umowie, że na raz mogą się połączyć tylko 2 komputery). Gdy zresetuję ruter, to wtedy mogę na przykład połączyć z netem te 2 laptopy, ale desktopa już nie (zawsze tylko 2 kompy na raz mogą mieć dostęp do Internetu).

I stąd moje pytanie, czy dałoby się jakimś dodatkowym ruterkiem sprytnie ten sygnał rozdzielić na 3 komputery, żeby one wszystkie mogły łączyć się z Internetem i ze sobą?

Zastanawiam się nad dwiema opcjami i nie wiem za bardzo, która z nich jest właściwa:

1) Kupno ruterka Wi-Fi z wbudowanym modemem (gniazda RJ-45 Ethernet i gniazdo WAN RJ-11) i podłączenie go do Internetu zamiast tego ich ruterka (np. ruter Netgear DGN2200).

2) Kupno ruterka Wi-Fi bez wbudowanego modemu (same gniazda RJ-45: zarówno LAN i WAN) i podłączenie ruterka Multimedii skrętką do gniazda WAN RJ-45 ruterka, który kupię, a następnie podłączenie do tego nowego ruterka wszystkich kompów w domu (np. ruter Netgear WNDR3700).

Które rozwiązanie byłoby właściwe? Czy dałoby radę to jakoś sensownie rozdzielić, żeby te 3 komputery miały dostęp do Internetu równocześnie i tworzyły sieć domową?

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

0

Rozwiązanie 1) może nie zadziałać, jeśli np. mają zapisany mac swojego routerka, i pozwolą ci się łączyć tylko na tym macu. Może możesz sprawdzić, czy będzie net działał na innym routerku? Bo jeśli tak to imho, to rozwiązanie jest lepsze.

Co twoja firma robi w razie awarii routera? Zobowiązują cię do tego, żeby oni wymieniali, czy możesz sobie sam kupić? Bo jeśli możesz sam, a masz blokadę opartą o mac, to dzwonisz do nich i mówisz, że zepsuł ci się router, kupiłeś nowy, właśnie podłączyłeś, prosisz o otwarcie tablicy mac.

Rozwiązanie 2) też może nie zadziałać :) O co chodzi - o ttle. Ale to też musisz sprawdzić, czy w tej firmie sprawdzają takie rzeczy, bo nie w każdej to robią. Krótko mówiąc - można wykryć, że po drodze był więcej niż jeden węzeł. To akurat można obejść, pogooglaj w temacie podbijania ttla.

Łatwo możesz sprawdzić, czy rozwiązanie 2 odpada, jeśli masz dwie karty sieciowe w komputerze (taka karta to 10zł, więc może warto najpierw przetestować). Podłącz lapa do kompa stacjonarnego i przekazuj przez niego internet. Jeśli będzie działał, to prawdopodobnie będzie ok.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0