Domowy serwer i internet z tym związany

Odpowiedz Nowy wątek
Rev
2011-02-27 07:54
Rev
Moderator

Rejestracja: 13 lat temu

Ostatnio: 3 tygodnie temu

0

Dystrybucją wifi w moim mieszkaniu zajmuje się obecnie Linksys WRT-54GL podłączony bezpośrednio pod modem. Z sieci bezprzewodowej korzysta mój laptop (w środku Atheros AR5009) oraz komórka. Notebook ma z DHCP statycznie przyznawane IP i jest w strefie DMZ. Żadnych problemów, od trzech lat działa to w takiej konfiguracji i router nigdy mnie nie zawiódł.

Zamierzam się ostatnio do kupna domowego serwera, który służyć będzie za NAS, furtkę VPN, audio, video (podłączony na stałe do TV, z tym problemów nie powinno być, bo przeciętny materiał 720p to raptem niecałe 4mbitów/s) i kilka innych rzeczy. Generalnie w związku z tym poszukuję rozwiązania, które zapewni mi przede wszystkim większą przepustowość. Obecne 3MB/s z kawałkiem to trochę za mało i zastanawiam się nad przejściem na standard 'n'.
Bazą serwera będzie płyta ASRock z APU AMD Zacate E350. Wbudowany gigabitowy port, brak karty wifi, ale z wolnym slotem PCI-E (pełnym i tylko tym jednym).
Zastanawiam się teraz nad następującymi rozwiązaniami:

  1. Kupno karty wifi na PCI-E, która będzie mogła pracować w trybie AP. Wtedy serwer będzie bezpośrednio połączony z modemem i to serwer zajmie się rozdzieleniem internetu.

  2. Kupno karty ethernetowej na PCI-E oraz sprzętowego AP. Na pewno większe koszta niż pierwsza propozycja, ale i pewnie jakość. Nie wiem niestety co będzie lepsze.

  3. Kupno nowego routera z AP, który będzie, podobnie jak obecnie, podpięty do modemu, a serwer będzie w LAN.

Zależy mi na sprzęcie, który będzie jako tako zgodny z moją laptopową kartą i wyciśnie z niej jak najwięcej. Z tego co do tej pory doczytałem, obsługuje dwukanałową (40MHz) transmisję. Maksymalny transfer rzędu 50mb/s byłby niewielką zmianą. Realny transfer 100mb/s już bardziej by mnie ucieszył.

Warunków w mieszkaniu nie mam złych, odległości o jakich mówimy to 2-3 metry i żadnych ścian na drodze sygnału.
Chciałbym jak najbardziej ograniczyć budżet. 150zł? Za mniejszą kwotę kupiłem swojego obecnego Linksysa i z DD-WRT, jak już wspominałem, radzi sobie bardzo dobrze.

System na serwerze to będzie pewnie jeden z Windowsowych Serverów (ano, ma się MSDN AA to skorzystam ;)). Zależy mi na multimedialności, żadnych zasobożernych usług stawiać nie będę, od tego mam serwer dedykowany pod Debianem.


Pozostało 580 znaków

2011-03-04 10:09

Rejestracja: 11 lat temu

Ostatnio: 4 lata temu

0

Też mam taki router (Linksys WRT-54GL) od ok. 3 lat i faktycznie zero problemów.
Jeśli chodzi o NAS to ja ostatnio też miałem zagwozdkę jak to rozegrać, zamiast stawiać blaszaka, kupiłem Synology DS110j i wsadziłem mu 1TB hdd. Wady ma takie same jak blaszak (czy cokolwiek innego) przez sieć. Ale poza tym jest git. Xbox ciągnie filmy po wifi (3m, przez ścianę) i jest ok. Muza dla iTunes też tam siedzi i też jest bezproblemowo.
Serwer www trochę ociężale chodzi. SMTP jeszcze nie uruchamiałem. Cel był taki - magazyn multimediów i materiałów dla wszystkich domowników oraz miejsce backup danych, a nie własny serwer www. I wyznaczone zadanie spełnia bardzo dobrze, a przy tym mały cichy.

Ale jeśli chodzi o twoje opcje, to wymienię jakie mi nasuwają się wady:
1) Konieczność restartu serwera (aktualizacje, pady) powoduje niedostępność netu. Jeśli serwer zacznie zamulać może odbić się to na jakości netu. Jeśli coś zwali się z serwerem, ryzykujesz brak netu. Trochę więcej zabawy przy konfiguracji całości (w routerze z poziomu przeglądarki przekilkujesz kilka opcji i właściwie śmiga).
2) Te same co w pkt. 1. Pewnie dzięki sprzętowemu AP uzyskasz lepszą jakość sygnału. Bo rozumiem że blaszak robi za router i dokładasz mu drugą kartę, do której wpinasz AP.
3) Pewnie najlepsze rozwiązanie, ale być może też najdroższe. Ale dalej poruszamy się w kwocie do 200zł, bo za tyle da się dostać przyzwoity router do celów domowych z AP - wifi n.

Sam zdecyduj czy chce ci się mierzyć z ewentualnymi problemami przy rozwiązaniu 1 i 2 za cenę 100-150 zł (bo karta wifi z AP, czy ethernet+AP też będą kosztowały). Ja z lenistwa i wygody wybrałbym opcję 3.

Pozostało 580 znaków

2011-03-04 11:56

Rejestracja: 16 lat temu

Ostatnio: 18 godzin temu

0

Stawianie AP na serwerze w warunkach domowych to kiepski pomysł. Kup lepszy router (jakiś z n i najlepiej gigabitem), do niego podepnij serwer któremu zrobisz DMZ i na nim postawisz jakieś usługi.
Tam gdzie nie MUSISZ mieć radiówki, kładź kable. Tyczy się to w szczególności łącza serwer - router (czyli serwer nie musi mieć wifi).
Tak więc twoje rozwiązanie nr 3 na pewno będzie najlepsze.

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0