która platforma?

0

Na forum C# wywiązała się dyskusja o WP7, żeby nie zbaczać z tematu w tamtym wątku zakładam nowy tutaj.

Czy macie doświadczenia i co sądzicie o platformie Android i/lub iOS.
Czemu pytam? Przymierzam się do zmiany telefonu i poważnie rozważam zakup tabelu (bo do większości domowych zastosowań mi wystarczy). Myślę o tym, aby oba urządznia pracowały w oparciu o jeden system, co ułatwi wiele rzeczy (zakup aplikacji, przyzwyczajenie do UI).
Jakie widzicie wady i zalety każdej platformy. Oczywiście mogę sobie poczytać o tym, ale pytam o wasze doświadczenia w użytkowaniu tych systemów, a nie o to co wyczytaliście.

0

Zainteresuj się całymi "ekosystemami".
Jeżeli używasz Mac OS X teraz (ewentualnie wystarczy iTunes), lub iPhone, to iPad jest świetnym dopełnieniem - synchronizuje się z iTunes, MobileMe i tego typu rzeczami od Apple. Oczywiście, są aplikacje udostępniające podobne funkcje dla innych platform, ale nie Out Of The Box.

Android świetnie nadaje się, jeżeli to GMail jest twoim głównym odbiorcą poczty, kalendarzem, źródłem kontaktów. Kiedyś był absolutny wymóg posiadania konta Google, by móc korzystać z telefonu z Androidem, nie wiem jak to jest teraz.

Android zapewnia sideloading aplikacji, nie jesteś zmuszony korzystać ze sklepu od Google (zresztą niektóre tablety nie mają do niego dostępu nawet). Jest dobrze rozwinięta scena hakerów, aplikacje pisane są w znajomej Javie i mogą być tworzone na każdej platformie. iOS jest bardziej zamknięty i restrykcyjny, ale są "jailbreaki" pozwalające na dostęp do konta roota, SSH i takich tam uniksowych rzeczy. Aplikacje tworzyć można tylko na OSX tylko w języku Objective-C, który popularnością nie grzeszy.
Android znacznie bardziej różni się pomiędzy urządzeniami, bo producenci mogą wprowadzać własne modyfikacje, odmieniające działanie systemu. Choćby taki Sense UI od HTC. iOS jest taki sam na każdym urządzeniu (no, na iPadzie jest nieco większy), a i wybór urządzeń jest dość ograniczony.

W przypadku tabletów zwróć dodatkowo uwagę, że w obecnej chwili każdy Android na tablecie jest tam wrzucony jako system dla telefonów. Ściśle tabletowy Android dopiero będzie (3.0 Honeycomb). Android 2.2 na tablecie może nie działać jak powinien, może nie być dopasowany do "tabletowości", i tak dalej.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1