[Apache] Multiserwer

0

Witam,

chciałbym zrobić multiserwer.
Pomysł:
W zależności od portu, na którym przychodzi request odpalana jest inna strona WWW z inną konfiguracją (pewnie będzie się rozbijać o VHosty, ale nie chcę nic sugerować).
Idealna sytuacja: dla każdej ze stron inna konfiguracja Apache, PHP, MySQL/PostgreSQL.
Przykład:
localhost:80 -> Apache 2.0.2, PHP 4, MySQL 4
localhost:81 -> Apache 2.2, PHP 5, MySQL 5

Pytanie czy da się postawić n Apache'y na jednym kompie z różnymi konfiguracjami? Jeśli nie to czy da się przynajmniej dla każdego portu inną konfigurację PHP? No i czy do tego da się odpalić na jednym serwerze MySQL4, MySQL5 (choć tu pewnie nie ma zgryzu).

Będę wdzięczny za odpowiedzi :)

0

Da się. W konfiguracji Apache możesz ustawić na jakim poście ma nasłuchiwać. Ze względu na to, że chcesz mieć dwie oddzielne wersje Apache, potrzebujesz dwóch serwerów - w zależności od systemu operacyjnego będzie się to robić w różny sposób. Analogicznie, w zależności od systemu różnie będzie wyglądać zainstalowanie równoległych wersji PHP czy MySQL.

W jednym httpd.conf ustawiasz nasłuchiwanie na port 80 i konfigurację PHP 4 (czy to jako moduł Apache, czy CGI), w drugim odpowiednio dla wersji 5. Warto by jeszcze było, aby każdy z interpreterów PHP miał swój własny plik php.ini.

MySQL jeden musisz ustawić by nasłuchiwał na innym porcie niż drugi - a w php.ini ustawić, by domyślny port mysqli temu odpowiadał (choć z tym się wiążą problemy, np. pod Windows, ewentualnie będziesz musiał dbać, by to aplikacja "pamiętała", że MySQL 5 działa na innym porcie niż 4.

Więc tak, da się postawić kilka Apache z różnymi konfiguracjami. Jak - zależy od systemu.
Ale jest jeszcze jedno pytanie - koniecznie musisz mieć konfigurację dla PHP 4/Apache 2/MySQL 4? Mamy XXI wiek, a tamte platformy chyba wreszcie odchodzą do lamusa.

0

Tak. Z roznymi wersjami MySQL nie ma problemu (pod warunkiem, ze dzialaja na innym porcie). Sam tak mam.

Co do serwera, to rowniez musi dzialac na innym porcie. Ale nie powinno byc z tym problemu. W konfiguracji Apacha podajesz tez sciezke do pliku php.ini poprzez dyrektywe PHPIniDir, prawda? Tak wiec rowniez mozesz miec dwa katalogi, z roznymi wersjami PHP, z rozna konfiguracja...

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1