Problem ze sterownikami grafiki S96S

Odpowiedz Nowy wątek
2010-06-15 08:52

Rejestracja: 17 lat temu

Ostatnio: 7 lat temu

0

Od jakiegoś czasu dzieje się coś dziwnego z lapkiem S96S. System nie widzi karty graficznej, ekran przewija się bardzo powoli, skokowo co bardzo utrudnia korzystanie z edytorów tekstu, przeglądarek itp. Czasami po uruchomieniu Windowsa zamiast obrazu otrzymuję czarny ekran, słychać dźwięk logowania Windows ale pulpitu nie widać... Naczytałem się już bardzo dużo na temat problemów z grafiką na tym kadłubku i rebalingu, który stał się dla serwisów żyłą złota. W moim przypadku na pewno nie chodzi o uszkodzenie karty graficznej, ani płyty głównej choć z początku tak właśnie sądziłem.

Laptop działa prawidłowo po restarcie poprzedzonym usunięciu karty graficznej z menadżera urządzeń w trybie awaryjnym. Po restarcie system próbuje zainstalować kartę graficzną w systemie (znaleziono nowy sprzęt) ale gdy mu to umożliwię obraz znów zaczyna przewijać się skokowo lub laptop w ogóle się zawiesza. Jeżeli po resecie nie reaguję na próby zainstalowania karty graficznej (nie klikam na oknie "znaleziono nowy sprzęt" ani anuluj, ani kontynuuj) to laptop po rozpoznaniu karty (charakterystyczne mruganie obrazu) działa stabilnie, nie wiesza się, a obraz przewija się płynnie, można również bez problemu oglądać filmy. W menadżerze urządzeń jest wtedy również widoczna karta graficzna, rozpoznana prawidłowo.

Próbowałem już usuwać sterowniki programami typu driver cleaner i instalować nowe ze strony producenta, próbowałem również zaktualizować sterowniki do płyty głównej (grafa jest zintegrowana). Niestety nic nie pomaga.

Pozostało 580 znaków

2010-06-20 03:00

Rejestracja: 17 lat temu

Ostatnio: 7 lat temu

0

Okazało się, że jednak zawiódł sprzęt. Kolejnym objawem awarii grafiki było wyświetlanie obrazu w 6 kopiach oraz artefakty na ekranie.

Rozkręciłem lapka, zdjąłem chłodzenie z grafiki i procka. Wszytko dokładnie przedmuchałem i przeczyściłem z kurzu. Po odkręceniu wifi, które znajduje się na płycie w pobliżu grafiki, ogrzewałem chipset grafiki suszarką do włosów przez około 5 minut. Zeskrobałem starą pastę termoprzewodzącą i założyłem nową pastę na grafikę i procka.

Po uruchomieniu komputera wszystkie wcześniejsze objawy łącznie z 6 kopiami ekranu, artefaktami na ekranie oraz wolnym przewijaniem zniknęły. Temperatura GPU oraz CPU spadła o około 15 stopni C.

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0