Karta TV - błądy w nagrywaniu

0

Posiadam kartę telewizyjną Aver TV Studio 303, system Windows XP.

Za pomocą tej karty nagrałem między innymi 4 filmy z TVN. Wszystkie 3 Matrixy z zeszłego roku i Człowiek Demolka, który był niedawno.

Wszystkie 4 nagrania są błędne i wymagają korekty po nagraniu.

Film, który wygląda tak:
user image

Nagrał się tak:
user image

Moim zdaniem, to przyczyna lezy albo w mojej karcie, albo w studiu telewizyjnym TVN. Co jest bardziej prawdopodobne?

Na pewno nie jest to telecine, bo telecine polega na konwersji między 24fps, a 30fps. Jest to zwykłe przesynięcie nadawania jednego półobrazu. Od niedawna VirtualDub posiada filtr "Field Delay', który pozwala skorygować tą wadę.

Czy nagrywacie czasem flm z TVN? Czy na Waszych kartach TV też to występuje?

0

Tak, wina na pewno leży po stronie TVN :).

Zależy od tego w jakim formacie to zapisujesz, czy na poziomie encodowania twój soft robi coś z przeplotem, czy podczas odtwarzania soft / karta graficzna sobie z nim radzi itd.

Nie znam się na tym na tyle dokładnie, by podać dokładną odpowiedź, ale sprawdź pliki w VLC Player. Jeżeli domyślnie będzie źle, znaczy to, że pliki faktycznie potrzebują korekty (możesz ew. pobawić się opcjami przeplotu w odtwarzaczu) i musisz uwzględnić ten fakt w ustawieniach nagrywania (generalnie szukaj wszystkiego co ma w nazwie deinterlacing).

0

Mam nagrane kilka programów z TVN. Nie, taki efekt nie występuje. Nagrywam za pomocą Windows Media Center pod Windows 7 na karcie Compro E650F.

0
Rev.pl napisał(a)

Zależy od tego w jakim formacie to zapisujesz, czy na poziomie encodowania twój soft robi coś z przeplotem, czy podczas odtwarzania soft / karta graficzna sobie z nim radzi itd.

Ja nagrywam do AVI w VirtualDub. Efekt zaobserwowalem przy nagrywaniu i odtwarzaniu bez jakiejkolwiek obróbki obrazu w locie.

0

Czy nagrywacie czasem flm z TVN? Czy na Waszych kartach TV też to występuje?

Toż to zwykły przeplot (interlace). Tak, występuje. Efekt bardzo niepożądany na komputerze, ze względu na liniowe (progressive) wyświetlanie obrazu na monitorze.
Aby to naprawić, potrzebujesz filtra usuwającego przeplot (deinterlace). Jest ich multum, do Virtual Duba także (kilka nawet w pakiecie). Często jest też możliwość usuwania przeplotu w locie podczas nagrywania, tu już musisz poszperać w opcjach programu którym nagrywasz albo w sterownikach karty TV.

Warto poczytać teorię na temat, bo każda metoda usuwania przeplotu ma pewne plusy i minusy.

Cały ten "problem" z przeplotem wynaleziono w latach 20 XX wieku, i tak się nam to ciągnie - była okazja żeby się tego pozbyć raz na zawsze w HDTV, ale nie.

0

Zapomniałem napisać, że normalnie telewizję oglądam i nagrywam z kablówki za pomocą dekodera Digit MF4-K.

Tutaj mamy do czynienia z przesunięciem obrazu o jeden półobraz, jak widać na schemacie w pierwszym poście. Aby to skorygować, należy użyć filtru "Field Delay".

W innych przypadkach mamy telecine lub 50fps i tam stosuje się inne filtry.

Na tym samym sprzęcie i w ten sam sposób nagrałem bajki z kaset VHS, na które nagrywałem je z programu Canal+. Bajki nagrały się bez żadnego błędu, nie ma potrzeby korygować przeplotu.

Nagrałem też sobie film "Pustyni i w puszczy" z oryginalnej kasety VHS kupionej w sklepie, również bez problemów.

Zrobiłem małą próbę. W kablówce znajduje się zarówno sygnał cyfrowy, który odbiera się za pomocą wspomnianego dekodera, jak i analogowy, który odbiera się bez dodatkowego sprzętu poprzez podłączenie kabla do gniazda antenowego.

Jeżeli ten sam program nagrywam bez dekodera, to obraz jest gorszy, ale bez problemów z przeplotem, natomiast, jak nagrywam przez dekoder, to obraz ma przeplot i muszę go korygować.

Z tego wniosek, że to dekoder Digit MF4-K "zniekształca" sygnał lub forma cyfrowa programów dostarczanych do kabla jest tak zniekształcona. Dotyczy to wszystkich odbieranych programów.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0