Serwer WWW a wirtualny.

0

Cześć.

Surfuję po portalach hostingowych i na jednych jest napisane "serwery www", a na innych "serwery wirtualne".
Czy to jakaś różnica?

0

Zależy, samo pojęcie serwer "WWW" jest mało szczegółowe. W każdym razie bardzo możliwe że to wyrażenie jest używane miejscami zamiennie. Serwer wirtualny - wzięli realny serwer, podzielili zasoby i wyszło kilka wirtualnych serwerów. Serwer WWW - najprawdopodobniej wirtualny, chociaż to nie oznacza że nie wchodzi w grę serwer w realnej całości przeznaczony wyłącznie do serwowania witryn... Szczegóły w ofertach hostingów.

0

Ach takie coś...
Ogólnie interesuje mnie oferta z Netlook.pl http://www.netlook.pl/hosting.htm ta za 79zł.
I tam właśnie opisują serwery wirtualne.
Myślę, że jest to o czym myślę i co zakładałem od początku. :)

0

Różnica jest IMO taka, że na zwykłym hostingu możesz wgrywać sobie np tylko pliki PHP, ew zarządzać bazą, a na VPSie czyli serwerze wirtualnym prawie że własny system, możesz wgrać sobie inną wersję PHP, możesz dograć Javę jak nie ma, itp itd Zapewne wiele ofert myli te pojęcia i pod nazwą serwer wirtualny sprzedają zwykły hosting.

0

Różnica jest IMO taka, że na zwykłym hostingu możesz wgrywać sobie np tylko pliki PHP, ew zarządzać bazą, a na VPSie czyli serwerze wirtualnym prawie że własny system, możesz wgrać sobie inną wersję PHP, możesz dograć Javę jak nie ma, itp itd Zapewne wiele ofert myli te pojęcia i pod nazwą serwer wirtualny sprzedają zwykły hosting.

No właśnie. Dlatego tez przed jakąkolwiek decyzją chciałem poruszyć ten temat, aby ktoś to wytłumaczył konkretnie.
Zatem na Netlook.pl oferują mi to, co chcę. :-)

Np. za 79zł brutto/rok:

Pojemność 1 GB (1000 MB)
Transfer 60 GB rocznie
Konta e-mail i FTP
Obsługa Virtualek
PHP5, Perl i CGI
MySQL (bez limitu ilości)
Blokada wirusów
Inteligentny AntySPAM

  • domena za 3 gr.

Osobiście mi to wystarczy na sam początek, patrząc na charakter tylko informacyjny mojej przyszłej strony www w firmie.

0

Serwer fizyczny oznacza, ze wynajmujesz konkretna maszyna, stojaca najpewniej gdzies w jakims magazynie w Stanach i hula tylko dla Ciebie. Wirtualny oznacza, ze jestes tylko jednym uzytkownikiem z kilku/wielu. To czy masz dostep do systemu, shella, mozesz instalowac dodatkowe rzeczy jest osobna kwestia. Na jednym i na drugim mozna miec lub nie miec takiego dostepu. Wirtualny, z racji tego, ze obsluguje kilku klientow, jest zwykle wolniejszy, a wiec tanszy. Jesli nie pisza, ze to fizyczny, to zwykle jest to wirtualny.

0

Rozumiem.
Jednak mi osobiście nie zależy na prędkości serwera, pomimo że na forach o Netlook opinie lecą w 3/4 pozytywne nawet w szybkości działania. Nie jestem jednak w stanie określić ruchu na stronce. Wiem, że swoją stronkę mógłbym postawić na darmowym serwerze z narzuconą domeną, ale tu chodzi o własną domenę, wykupiony hosting oczywiście bez tych j* reklam i linków, tak samo utworzenie adresu email z własną domeną. :-)

0

Jesli wprost nie interesuje Cie serwer fizyczny i nie widzisz zadnych powodow, zeby za niego wiecej placic, to zwykle interesujace parametry uslugi to:

  • stopien awaryjnosci - kazdy serwer, kazde lacze kiedys wyleci. Zostaje szukanie na forach czy opinie o danych uslugodawcy pokazuje, ze dzieje sie to raz na rok, czy raz dziennie na 30 minut.
  • limit transferu danych
  • dostepne uslugi - zwykle php, mysql, postgres, czasem mssql, itp. Licza sie tez ograniczenia, np. do 2 baz oraz wersje zainstalowanych uslug, im wyzsza tym lepiej zwykle.
  • narzedzia do zarzadzania - latwa konfiguracja ftp, domen, kont mailowych (jesli potrzebne), itp. Zebys nie musial pisac maili do adminow, bo czegos nie da sie zrobic, a u polowy konkurentow robi sie to jednym kliknieciem.
  • zasoby - zwykle miejsce na dysku i ograniczenia baz danych.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1