Wymagania filmów Divx

0

Posiadam kilka filmów DivX, w rozdzielczości w granicach 640x360 - 720x400.

Miałem kiedyś komputer z procesorem Pentium 2, zegar 400MHz, 64MB RAM.
Na tamtym komputerze w systemie Windows 98 i kodekiem DivX film nie chciał się prawidłowo odtwarzać, przyczyną był za wolny procesor.

Tam zainstalowałem program QuickView (odtwarzacz filmów dla DOS) i okazało się, że te same filmy odtwarzają się płynnie. Ten program nie korzysta z kodeków w jakimkolwiek systemie, tylko ma w sobie własne algorytmy dekompresji dla wielu kodeków.

Niedawno dostałem stary laptop z Pentium, częstotliwość 266MHz, 64MB RAM, Windows 98. Na nim też zainstalowałem QuickView na próbę i sprawdziłem jeden z filmów w rozdzielczości 640x360. Okazało się, że na tym laptopie odtwarzał się w miarę dobrze. Na Windowsie nie robiłem próby (nie zainstalowałem kodeka Xvid), ale prawdopodobnie nie dałoby się oglądać.

Te eksperymenty dowiodły, że film DivX w rozdzielczości w granicach 640x360 - 720x400 (większość filmów ściąganych z Internetu) można odtwarzać na komputerze z procesorem o zegarze 300-400MHz.

Nasuwa się pytanie: Jak to jest, że na tym samym komputerze ten sam film w systemie Windows sie zacina, a w programie QuickView dla DOS odtwarza się prawidłowo? Wydaje mi się, że odpowiedź jest prosta: W programie QuickView dekodery są lepiej napisane, bardziej zwrócono uwagę na wydajność, wiadomo, że ten sam algorytm można zaimplementować na wiele sposobów różniących się szybkością działania. Czy mam rację?

Teraz takie pytanie jest: Dlaczego i kodek DivX i kodek XviD dla Windows (te dwa kodeki są tak naprawdę zamienne w większości przypadków) są tak "kiepsko" napisane?

Ponieważ QuickView jest programem dla DOS, jest on praktycznie bezużyteczny w komputerach z systemem XP, Vista (jednak nie sprawdzałem, jak on działa). A uruchamianie w emulatorach DOSa lub emulatorach komputerów mija się z celem.

W takim razie, czy istnieje kodek dla Windows równoważny kodekowi DivX, ale o większej wydajności? Wydaje mi się, że musi być taki kodek oper source, a autorzy QuickView podpatrzyli jego implementację i zastosowani go w swoim programie. Nie sądzę, żeby projektowali kodeki od podstaw na potrzeby tego jednego programu. Taki kodek pozwalałby na odtwarzanie filmów jakości FullHD na komputerach sprzed kilku lat.

0

ale ty tak na serio piszesz?
zainstaluj paczkę ffdshow z 2003 roku, wyłącz wszystkie programy, zmień priorytet pozostałych na niski a odtwarzacza na najwyższy i będzie w miarę płynnie
wiem bo przesiedziałem sporo na PII 333MHz i tak sobie oglądałem nie raz filmy
może nie tak płynnie jak pod dosem no ale włącz mózg i zastanów się dlaczego?

0
andrzejlisek napisał(a)

Te eksperymenty dowiodły, że film DivX w rozdzielczości w granicach 640x360 - 720x400 (większość filmów ściąganych z Internetu) można odtwarzać na komputerze z procesorem o zegarze 300-400MHz.

Nie wiem, czy było czego dowodzić.
Ja 9 lat temu oglądałem DivXy na Celeronie 433MHz, 128MB pamięci i Win98.

0

Ja proponuje zainstalowanie mplayera badz razem z gui smplayera. Swego czasu odtwarzalem filmy na pentium2 200mhz za jego pomoca.

0

Zgadzam sie z ss. Mozesz jeszcze wyprobowac vlc (http://www.videolan.org/vlc/) - tez ma wszystkie kodeki w sobie i pozostawia kazdy odtwarzacz pod windows jaki znam bardzo daleko w tyle - pod wzgledem wydajnosci i obslugiwanych formatów.

Xvid i divx nie sa miedzy soba zamienne - to 2 rozne formaty. Tyle ze miales zainstalowany dekoder, ktory obslugiwal oba.

Jak to jest, że na tym samym komputerze ten sam film w systemie Windows sie zacina, a w programie QuickView dla DOS odtwarza się prawidłowo?

Ano tak, ze po pierwsze sam system zabiera zasoby, a po drugie wszystkie klamoty takie jak directshow (w 90% odtwarzanie jest za pomoca directshow) tez zabieraja zasoby. FFdshow to tez filtry directshow.
Dlatego mplayer/vlc to ogromny skok wydajnosci. To samo widze u siebie jak probuje ogladac filmy HD (rozdzielczość 1280x720) - normalnie przy uzyciu systemowych kodeków nie da się oglądać, o pod vlc śmiga i to jeszcze z wyostrzaniem obrazu i efektami (kontrast, kolor itd)/

0

Zeby byc precyzyjnym, filmy odtwarzalem na procesorze z zegarem 266 (pod linuksem), natomiast moj znajomy wlasnie mi powiedzial, ze na pentium 200mhz uzywal do odtwarzania filmow dystrybucji live o nazwie geexbox. Osobiscie nie probowalem wiec nie wiem, jak sie spisuje.

0

dos to system jednozadaniowy i to wystarczy za komentarz. 400Mhz? filmy pod windowsem śmigały aż miło :-)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1