Jak udostepnic dostep do internetu

0

Witam wszystkich forumowiczów. Mam taka sytuacje. Komputer stacjonarny z WinXP Pro ma dsotep do neta przez siec osiedlowa, kabelek od LANu jest wpiety na pierwszy port RJ w kompie stacjonarnym. Do drugiego portu RJ podpiety jest laptop z WinXP Home. Co teraz musze zrobic zebym mogl udostepnic dostep do internetu dla laptopa?Czy ktos moglby mnie pokierowac jak posutawiac wszystko na laptopie i stacjonarnym zeby działało.Probowalem sam cos zrobic ale mam taka sytuacje ze stacjonarny widzi laptopa ale laptop nie widzi PC. Pomozcie prosze bo juz nie daje sobie z tym rady

0
  1. Moje miejsca sieciowe
  2. Prawym klawiszem myszki na połączenie i wybrać Właściwości
  3. Zakładka zaawansowane
  4. Zaznaczyć zezwalaj innym użytkownikom sieci na łączenie się poprzez połączenie internetowe tego komputera
0

w tym problem ze na tym polaczeniu co mam LAN nie ma opcji udostepniania internetu, jest za to na drugim polaczeniu sieciowym. Ale laptop i tak nie widzi PC

0

czasem windows nie jest łatwo widoczny w sieci gdy nie ma na nim udostępnionego jakiegokolwiek folderu ( dziwne rzecz )

chyba najłatwiejszym ( nie najlepszym oczywiście ) sposobem by siec działała to uruchomienie kreatora konfiguracji sieci ( właściwości miejsca sieciowego i z boku powinno być "Konfiguruj siec.... " )

a, jedno połączenie masz od sieci lokalnej, drugie od osiedlowej

jeśli chcesz ręcznie ustawiać to:

-na obu dobrze by była ta sama grupa robocza
-trzy pierwsze człony adresu IP te same
-maski podsieci te same
-na laptopie ustawić bramę domyślną, wpisując adres komputera z netem

najpierw zrób siec lokalną, potem możesz bawić się udostępnianiem =]

0

siec lokalna juz mam.Oba kompy sie widza. Udalo mi sie tez wlaczyc opcje udostepniania polaczenia le wciaz na laptopie nie ma neta. Ratunku:(

0

Komputer, ktory udostepnia internet musi miec ustawiony staly adres ip (np. 192.168.0.1). W komputerze, ktory bedzie podlaczac sie do internetu przez pierwszy komputer musisz ustawic automatyczne uzyskiwanie adresu ip. Oczywiscie oba komputery musza byc w tej samej grupie roboczej. Tak mialem ustawione u siebie (stacjonarka Win XP Pro i laptop z Win XP Home) i ladnie dzialalo. Sprawdz tez ustawienia firewalla na obu komputerach.

0

znajac zycie skoro to osiedlowka to jest zablokowane rozdzielanie kabla :P aby to ominanc musisz postawic router :P

0

@cepa - sorry ale jak się takie cuda robi (tj. blokowanie rozdzielenia)? Ja musiałem w akademiku podać MAC swojej karty bo inaczej bym się nie podłączył, jednak to w żaden sposób nie przeszkodziło mi w dzieleniu łącza za pomocą dwóch kart sieciowych...

0

no mi konkretnie chodzi o przypadek gdy osiedlowy isp ma filtrowanie ttli w pakietach itp a jest to rozpowszechnione, aby to ominanc nie wystarczy ustawic ttli na sztywno w budowanej sieci lokalnej, niektore routery sprzetowe przetwarzaja caly pakiet tak jakby byl on od nich samych (stealth forwarding), mozna to tanio zrobic stawiajac osobny komputer (albo terminal), instalujesz FreeBSD dodajesz do jajka opcje jak IPSTEALTH i wlaczasz je, na sztywno ustawiasz ttl i gifttl pakietow (takie same wartosci) i po sprawie :)

0
cepa napisał(a)

znajac zycie skoro to osiedlowka to jest zablokowane rozdzielanie kabla :P aby to ominanc musisz postawic router :P

No tak ale jesli chce sie laczyc za posrednictewm innego kompa to na zewnatrz widac chyba MAC wlasnie tego komputera. Udalo mi sie juz udostepnic polaczenie. Moge wymieniac dane miedzy komputerami jednak dalej nie mam dostepu dio neta z laptopa

0

na zewnatrz widac mac tego kompa do ktorego jest podpiety kabel od osiedlowki, mac drugiego kompa jest niewidoczny ale wysyla on pakiety o innym ttlu niz ten do ktorego jest podpiety kabel, wiec serwer wie ze ktos chce podpierdolic neta :P

0

A nie można na kompie dla którego udostępniamy połączenie zwiększyć TTL o 1? W takim wypadku na routerze mielibyśmy 64, a na kompie w sieci wewnętrznej 65. W momencie gdy komputer w naszej sieci wyśle pakiet, to ten przechodzi przez domowy router, jego TTL jest zmniejszane i tak wszystkie wartości TTL wysyłane z routera mają wartość 64.

Pytanie tylko, czy zadziała to z powrotem, bo router sieci osiedlowej może zwracać pakiety z TTL = 1, ale to już można sprawdzić chociażby Wiresharkiem :)

0

Niektóre routery opcjonalnie nie zmieniają TTL i wtedy jest OK. Zrobiłem tak u kumpla w domu. Ustawiłem MAC i IP routerowi na taki jak docelowa karata sieciowa, do router'a podpiąłem dwa kompy i wszystko pięknie śmiga. Heh i teraz mam pytanie czy admin może jakoś wykryć ten router ? Jak na razie się nie kapnął, minęły ze 2 lata. Nie chodzi mi o samo wykrycie 2 kompów na podstawie analizy z jakimi adresami i o jakich porach ktoś się łączy. Chodzi mi o to, czy admin może jakoś wykryć, że pomiędzy serwerem a moim kompem znajduje się mój router nie zmieniający TTL.

0

moze chociazby sprawdzic ilosc polaczen itp, na podstawie statystyki mozna wyciagnanc wniosek czy na kablu stoi jedna maszyna czy kilkanascie :P

0

A jak są 2 maszyny, pierwsza jest używana rzadko, a druga też nie hula non-stop ? Czy taka statystyka wyraźnie wskaże, że są 2 maszyny, czy będą problemy ?
W sumię admin może po prostu zlewać to ip, bo i tak ruchu dużego nie ma.

Do autora wątku: oprócz routera z opcją niezmieniania TTL możesz rozdzielić neta w ten sposób:

  • Spinasz komputery w LAN'a. Na 2 kompy wystarczy skrosowana skrętka, na więcej kompów przydałby się jakiś switch czy router (no chyba, że kombinowanie z większą ilością kart sieciowych, ale to pomijam).
  • Jeden komputer w LAN'ie udostępnia internet. Posiada on 2 karty sieciowe, jedną połączą z łączem internetowym, drugą do LAN'a. Musi działać aby internet był udostępniony na pozostałe komputery.
  • Szybkość netu sporo spada.

Tu jest napisane, jak to skonfigurować pod Windows'em: http://support.microsoft.com/kb/306126

W skrócie:

  • Konfigurujesz host normalnie, tak aby łączył się przez pierwszą sieciówkę z internetem, włączasz dla niej udostępnianie łącza tak jak to AdamPL na początku pisał.
  • Drugą sieciówkę i pozostałe kompy konfigurujesz tak, aby tworzyły LAN'a.
  • We wszystkich kompach oprócz hosta ustawiasz bramę taką, jakie jest IP drugiej kart sieciowej hosta podłączonej do LAN'u.

Jak na początku nie będzie działać to nie martw się, próbuj. Czasem trzeba trochę zaczekać, aby "zaskoczyło", czy zresetować kompa. Z Vistą nie powinno być problemów, od kopa powinno działać ( nie możliwe, nie ? :D ;) ). Generalnie im starszy Windows tym gorzej.

0

Statystyki mają ogromne znaczenie - i nie chodzi tu o natężenie ruchu. Dwa lecące równolegle połączenia Windows Update, MSN czy Skype są jednoznacznym sygnałem, że po drugiej stronie łącza stoi więcej niż jedna maszyna (bo na jednej maszynie nie ma możliwości tego uzyskać). Co prawda znacznie mniej jednoznaczne, ale na pewno dające do zastanowienia, jest znalezienie dwóch równoległych połączeń GG czy Tlen.. itp. itd.

W grę zaczyna wchodzić zwyczajna etyka - tak po stronie adminów (na ile można wnikać w treść przesyłaną przez użytkownika), jak po stronie użytkownika (na ile powinno się podłączać inne maszyny pod łącze, którego umowa tego zabrania [gdyby nie zabraniała można by przecież zadzwonić do admina i poprosić o podłączenie kolejnej]). Niestety tą drugą stronę medalu olewa 99% polaków bez najmniejszych skrupułów.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1