[Sieci] Switch, router, skrętka, nieskrętka

0

Witam

Pytanie takie, a raczej prośba o potwierdzenie moich przypuszczeń:

Czy kabel krosowany (skrętka) stosujemy między routerem i kompami od niego wychodzącymi (podłączonymi do jego portów)?
Czy kabel niekrosowany stosujemy między switchem i kompami od niego wychodzącymi (podłączonymi do jego portów)?

Przeczytałem teksty spod tych linków http://sieci.res.pl/skretka1b.htm i http://www.google.pl/search?q=hub+switch&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a
i śmiem twierdzić, że odpowiedzi na powyższe pytania będą brzmiały: Tak i Tak.
Czy mam rację?

Krosować kabel nauczyłem się tylko chodzi mi o samą istotę stosowania odpowiednich kabli przy routerze i switchu. Gdzie krosowany, a gdzie niekrosowany.
Dzięki za odpowiedzi. ;]

0

często router "rozpozna" typ kabla więc obojętne, ale raczej kabel skrosowany używa się do łączenia bezpośredniego dwóch komputerów a w pozostałych przypadków nie

0

Skrętka a kabel crossowany to dwie różne rzeczy. Skrętka to rodzaj kabla:
user image

Kabel crossowany (skrętka z zamienioną kolejnością przewodów we wtykach na poszczególnych końcach) stosujemy w połączeniach komputer-komputer i (ostatnio coraz rzadziej) router-router.

Kabel nie-crossowany (skrętka z identyczną kolejnością przewodów we wtykach na obu końcach) stosujemy w pozostałych połączeniach.

Rzecz w tym, że w karcie sieciowej dla połączeń 100Mbps jedna para przewodów (piny 1 oraz 2) odpowiada za wysyłanie, inna (piny 3 oraz 6) za odbiór [dla 1Gbps dodatkowo 4 i 5 to wysyłanie, 7 i 8 to odbiór]. Jeśli cross'ujesz, podłączasz linie wysyłające jednej karty do odbierających na drugiej i vice versa; zatem działa. Z kolei switch jest urządzeniem pośredniczącym, a więc albo ma zamienione linie (wystarczą kable nie-crossowane), albo wręcz wykrywa automatycznie kolejność linii transmisyjnych w podpiętym kablu.

0

i kabel skrosowany a skrętka to nie to samo !

0

i kabel skrosowany a skrętka to nie to samo !

No właśnie Szczawik mnie już o tym uświadomił.
Hmm czyli taki skrosowany paczkord, który się kupuje w sklepiku to ma skrosowane odpowiednio oba końce
jako:

  1. b. pomarańczowy
  2. pomarańczowy
  3. b. zielony
  4. niebieski
  5. b. niebieski
  6. zielony
  7. b. brązowy
  8. brązowy
    Ale też nie tylko takie można kupić chyba.
0

Podstawowe pytanie: po co kupować gotowy kabel, jak można samemu zacisnąć. Cena około: wtyk 2x 0,30zł + kabel 1zł/m; zaciskarka jako zakup jednorazowy od 30zł.

user image

Sprawa jest prosta. Są 2 standardy zaciskania końcówek, zgodnie z normą EIA/TIA 568A i 568B. Jak na poszczególnych końcach są zaciśnięte końcówki w przeciwnych standardach, masz cross; jak na obu w tym samym (najczęściej 568B; sam go powyżej podałeś) masz kabel nie-crossowany.

//Przy 1Gbps dwie pozostałe pary też muszą zostać cross'owane.

0

Podstawowe pytanie: po co kupować gotowy kabel, jak można samemu zacisnąć. Cena około: wtyk 2x 0,30zł + kabel 1zł/m; zaciskarka jako zakup jednorazowy od 30zł.

No dokładnie. Dlatego uczę się tego abym sam mógł to zrobić. Już zakupiłem zaciskarkę + tester. Kabel i wtyczki mam akurat za darmo.
Co do reszty to też się zgadza. Mam w domu dwa kompy i będę chciał je połączyć routerem. Mam sieć LAN. Na razie nie chcę wireless'a.

0

Tester się przydaje - szczególnie jak się uczysz. Potem już tylko się go używa, jak coś nie działa; bo kable zaciska się prawidłowo nawet w środku nocy :-)

0

nawet w środku nocy

W środku nocy to można też co innego zacisnąć, ale to nie forum na takie dyskusje. :-)
Jednak 35zł wydane (zaciskarka, tester, wysyłka) na początek edukacji na pewno się zwróci w postaci nabywania doświadczenia. To teraz brać się do nauki, bo najważniejsza jest satysfakcja, że zrobiłem to sam (i oby działało) [!!!] :-)

0
Pająk napisał(a)

i kabel skrosowany a skrętka to nie to samo !

No właśnie Szczawik mnie już o tym uświadomił.

jak pisałem to jeszcze nie było jego posta :-)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1