Tworzenie bazy danych

0

Witam serdecznie,

dopiero zaczynam naukę programowania więc jestem zielony, a że najlepiej uczyć się na "żywym organizmie" postawiłem na stworzenie prostej gry/symulacji meczów a'la Football Manager. Przechodząc do sedna natrafiłem na problem- jak mógłbym stworzyć bazę zawodników z ich statystykami (podania, strzały etc) aby gra mogła wyszukać potrzebne informacje, w jakim programie stworzyć taką bazę jeżeli korzystam z Visual Studio C++ i silnika Cocos? Poratuje ktoś?

Pozdrawiam
Kris

3

SQLite3 powinien wystarczyć, nie trzeba instalować zewnętrznych baz danych.

0

PostgreSQL?

6

Jeśli ta baza ma być tylko na własny użytek - żeby zapisywać ustawienia albo dane o zawodnikach/meczach, nie ma być do niej dostępu jednocześnie z wielu komputerów, nie ma być nigdzie udostępniana itp, to propozycja @.andy - czyli Postgres jest przysłowiową armatą na komary. Owszem, ta baza jest zaje... znaczy bardzo fajna i sam ją osobiście też preferuję, ale to jest "prawdziwy" SQL, który oferuje znacznie więcej, niż Tobie jest potrzeba. Zresztą - uczysz się tworzenia gier, więc nie trać czasu i energii na walkę z bazą.

Postgresa trzeba zainstalować, więc jak ktoś sobie będzie chciał grę przetestować, to albo będzie musiał tego Postgresa także u siebie postawić, albo się podłączyć do jakiejś Twojej bazy wsytawionej do netu (co jest baaaardzo bardzo złym pomysłem). Trzeba skonfigurować, stworzyć userów, uprawnienia itp.

Dlatego podtrzymuję propozycję @Michalk001 - SQLite. Tak naprawdę to jest genialna w swej prostocie hubryda bazy SQL i pliku tekstowego, w którym dotychczas się trzymało ustawienia albo informacje. To znaczy - niczego nie musisz instalować, po prostu - podpinasz jakieś DLL czy bibliotekę do obsługi SQLite do swojej apki, otwierasz plik z bazą, a potem możesz na niej wykonywać większość operacji, jakie byś mógł na "prawdziwym" SQL. Przykładowo - chcesz wyszukać wszystkich piłkarzy mających 22 lata albo więcej. Jakbyś to miał zapisane w jakimś pliku tekstowym to byś musiał ręcznie wczytać wszystkie wpisy, a potem je przejrzeć sztuka po sztuce. A gdy korzystasz z SQLite to dajesz polecenie w stylu SELECT imie, nazwisko FROM pilkarze WHERE wiek >=22 i już, SQLite robi wszystko za Ciebie :)

0

Ok postawię na SQLite, dzięki za pomoc chłopaki i walczę dalej :P

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1