Head first - Nie istnieją głupie pytania

0

Jest taka seria książek wydawnictwa O’Reilly z serii Rusz Głową. I w każdym dziale jest taki kącik z cyklu Nie istnieją głupie pytania. Pomyślałem więc, żeby nie zakładać setki nowych bzdurnych tematów na forum i pytać tu o takie drobiazgi. Moje pierwsze pytanie to:

  1. Jak długo można używać PHPStorm EAP, czy po próbnym czasie utrudnią mi jego użytkowanie? Jakiś czas temu korzystałem z Intellij Community i Spring Boot, ale przy pisaniu kodu w Spring Boocie, niektóre części kodu robiły się szare i musiałem w nie klikać, aby je odblokowywać. To była Syzyfowa Praca, więc pobrałem Intellij Proffesional EAP, ale chyba pliki konfiguracyjne tych dwóch IDE się wymieszały, bo miałem to samo na wersji Professional EAP. Czy na PHPStorm EAP czeka mnie taki sam los?
1

Strona JetBrainsów mówi:

Note: EAP builds are free (include EAP 30-day time-limited license) for major releases (e.g. 2019.3, 2019.2, etc). EAP builds for minor bug-fix releases (e.g. 2019.3.1, 2019.2.3, etc) require a valid PhpStorm license. 

Czyli, o ile dobrze rozumiem, możesz ich używać cały czas, choć bez licencji nie możesz wykorzystywać tego oprogramowania komercyjnie + będzie ono niewygodne (wyłączanie się co 30 minut itd.).

Czy na PHPStorm EAP czeka mnie taki sam los?

Ciężko powiedzieć, ponieważ Twój opis jest dosyć enigmatyczny.

1

Dlaczego dystrybucje Linuksowe dodają ten edytor w wersji 2 do swoich repozytoriów?

Strona Sublime Text mówi:

Sublime Text may be downloaded and evaluated for free, however a license must be purchased for continued use. There is currently no enforced time limit for the evaluation.

Biorąc pod uwagę słowo evaluated, powiedziałbym, że wersji darmowej nie możesz wykorzystywać komercyjnie - podobnie jak EAPów po minięciu ich 30-dniowej licencji.

Najlepiej zawsze jednak dopytać prawnika bądź napisać do autora oprogramowania.

1
phpseven napisał(a):
  1. Jak długo można używać PHPStorm EAP, czy po próbnym czasie utrudnią mi jego użytkowanie? Jakiś czas temu korzystałem z Intellij Community

Studenci mają cały pakiet JetBrains za darmo.
Absolwenci niektórych uniwersytetów też. Pakiet roczny coroczny JetBrains i coroczna roczna licencja Wolfram Mathematica.

Może sprawdź swój stary uczelniany mail? O Swoim sobie przypomniałem i czekała licencja ważna od 1-go października.

Teoretycznie nie powinno być ale uniwersytet po odebraniu dyplomu odnawiania licencji mi nie wygasił. Do domowego użytku na prywatnego laptopa może być.

0

Dzięki za odpowiedź, ale chyba raczej przyzwyczaję się do rozwiązań typu open source. Takich jak Atom, NetBeans, Aptana, do własnych projektów niekomercyjnych powinno wystarczyć.

0

Te licencje z uniwerku są i tak tylko do użytku prywatnego. Ale to jednak licencje full, nie community.

3

chyba raczej przyzwyczaję się do rozwiązań typu open source. Takich jak Atom, NetBeans, Aptana, do własnych projektów niekomercyjnych powinno wystarczyć.

PhpStorm kosztuje miesięcznie 8.90 euro + VAT, czyli ok. 50 zł - nie jest to majątek, a liczba zaimplementowanych ficzerów naprawdę ułatwia życie i jest IMO warta tej ceny.

0

Jak chcesz używać komercyjniem to 50 zł, ale :) jak skończy ci się subskrypcja z uczelni to dostaniesz od JetBrains propozycję dużego rabatu za przejście z licencji uczelnianej na komercyjną.

0
  1. Czy można jakoś sprawdzić który język z pierwszej 30 na tiobe.com ma najmniejszą bibliotekę standardową? Wydaje mi się, że jest nim C?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0