Płaca minimalna

0
szatanista napisał(a):

Przepisy są ok, płaca minimalna też jest ok. Tak jak napisał @Koziołek państwo eliminuje w ten sposób przedsiębiorców, którzy się do prowadzenia biznesu nie nadają... Ty, podobnie jak większość przedsiębiorców w Polsce się do tego nie nadajecie. Upadlibyście z tego czy innego powodu...

Ale co ma nadawanie się do prowadzenia biznesu do płacy minimalnej? Jeśli na wschodzie prowadzę mały sklepik i chciałbym legalnie zatrudnić jakąś starszą kobiecinę za mniejsze pieniądze to znaczy, że nie umiem prowadzić biznesu? Biznes się kręci tylko ona pracy nie ma.

0
ShookTea napisał(a):

Pisałem to dwa razy, napiszę trzeci raz, może teraz załapiesz. Twoja tabelka jest pozbawiona jakiegokolwiek sensu i jako taka nie może obalać żadnych innych tez.

Koziołek podał jako argument artykuł gdzie była podobna tabelka tyle, że z poprzednich lat (przed wybuchem kryzysu), więc jest to argument na tym samym poziomie co jego argumenty.

1

Ergo. płaca minimalna nie ma wpływu na bezrobocie.

1

@Koziołek - ktoś chyba Ci się włamał na konto i Ciebie trolluje

Koziołek napisał(a):

Wzrost płacy minimalnej, paradoksalnie, redukuje bezrobocie

Koziołek napisał(a):

Ergo. płaca minimalna nie ma wpływu na bezrobocie.

@ShookTea - Analizując treść Twoich postów, można odnieść wrażenie, że rozpocząłeś dyskusję w tym wątku wyłącznie w celu zaatakowania mnie i moich wypowiedzi, ponieważ nie prowadzisz dyskusji z nikim innym i nie odnosisz się do wypowiedzi innych osób.

0

@szatanista, tobie też chyba ktoś się włamał na konto i Cię trolluje, bo się powtarzasz. Ach, zaraz, chwilka, jesteś anonimem, więc każdy może to zrobić.

Analizując treść Twoich postów, można odnieść wrażenie, że rozpocząłeś dyskusję w tym wątku wyłącznie w celu zaatakowania mnie i moich wypowiedzi, ponieważ nie prowadzisz dyskusji z nikim innym i nie odnosisz się do wypowiedzi innych osób.

Masz absolutną rację, ponieważ nie widzę potrzeby w kłóceniu się z normalnymi ludźmi.

1
Koziołek napisał(a):

Ergo. płaca minimalna nie ma wpływu na bezrobocie.

To podnieśmy ją 10x

W końcu wzrost płacy minimalnej o połowę w ciągu 6 lat jest betką.

@szatanista, bo jeżeli twój biznes całą swoją opłacalność opiera na założeniu, że 5-6% wzrost kosztów powoduje upadłość to naprawdę do tego się nie nadajesz.

Jeśli ktoś ma 10% buforu bezpieczeństwa i po zwiększeniu kosztów pracy ma 2% buforu to z solidnego pracodawcy staje się pracodawcą ryzykownym.

Inaczej mówiąc, podniesienie płacy minimalnej:

  • nie będzie miało dużego wpływu na tych którzy już zostali wepchnięci w szarą strefę,
  • sprawi, że ledwo zipiący pracodawcy przeniosą się do szarej strefy i będzie szerzyć się patologia (szantaże),
  • sprawi, że spory kawałek solidnych pracodawców stanie się ledwo zipiący (i będą kandydatami do upadku przy kolejnych podwyżkach płacy minimalnej),
  • zwiększy uposażenia związkowców, bo ich płace są wielokrotnościami płac ze statystyk czy ustaw,
  • zwiększy uposażenia nierobów na państwowych stołkach, a więc zwiększy się obciążenie budżetu; budżet oczywiście skądś pieniądze będzie musiał wziąć; politycy znają tylko jedno rozwiązanie - podnoszenie podatków,
  • programistom to praktycznie nic nie zmieni, bo mogą bezproblemowo pracować na zlecenia nie będące kombinacjami jak tu obejść prawo pracy (czy jak to się tam nazywa),
1

Przypomniałem sobie właśnie, że kiedyś zaskoczył mnie PiSowski argument (nie pamiętam czy od prezesa czy z programu partii), że zwiększanie obciążeń pracodawców/ kosztów pracy, wykruszy mało sprytnych czy w jakiś sposób szkodliwych pracodawców i będzie promować tych sprytnych - bardzo podobne do argumentu Koziołka. Oczywiście PiSowski program zakłada ogólnie duże ingerencje państwa w gospodarkę, ale o testach na sprytność dla urzędników to nie słyszałem.

2

Gdyby podniesiono płacę minimalną o bardzo dużą kwotę, to pracodawca musiałby zwolnić swoich pracowników(oczywiście nie wszystkich), ponieważ nie był by w stanie ich utrzymać. Mniejsza ilość pracowników, oznacza mniejszą ilość wyprodukowanych towarów i usług. To prowadzi z kolei do podwyższenia ceny towaru i usług. Brak płacy minimalnej to mniejsze zarobki, ale za to pracodawca jest w stanie zatrudnić więcej pracowników, co powoduje większą ilość towaru i usług na rynku. Dzięki temu koszt towarów i usług się zmniejszy.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1