Dlaczego Java nie ma przyszłości?

2

Postanowiłem przenieść dyskusję z wątku o Delphi, gdzie moderator @Krolik usilnie porównuje każdą rzecz w Delphi do Javy. Więc moich kilka obserwacji dlaczego Java nie ma przyszłości:

Moje argumenty to:

1. 161 krytycznych luk w Javie w 2013 roku

http://www.kaspersky.com/abou[...]tection_against_Java_exploits

Czy można zaufać technologii, która sprawia, że twórcy exploitów, malware kitów, hakerzy mogą infektować miliony użytkowników korzystając z luk w Javie, które statystycznie wykrywane były co 2 dni w 2013 roku? Czy jakakolwiek inna technolgia jest tak zabugowana i przyczyniła się do infekcji aż tylu użytkowników, o czym pisze Kaspersky?

2. Oracle ledwo zipie, a sama Java umiera śmiercią naturalną skoro nawet instalator Javy JRE zawiera w sobie AskToolbar-a, badziew wciskany userom za które Oracle zgarnia kilka centów za każdą instalację, tak zachowują się firmy, które ledwo dają radę i chcą za wszelką cenę jeszcze zarobić na popularności upadających technolgii. Microsoft nie wciska ludziom badziewnych toolbarów przy próbach instalacji .NET Framework-a

http://www.reddit.com/r/java/[...]taller_ask_toolbar_seriously/

3. Brak jakichkolwiek interesujących aplikacji na PC, oprócz Minercrafta i narzędzi programistycznych jak Eclipse.

4. Technologia kompilacji kodu Java do pseudokodu nie chroni twórców oprogramowania przed kradzieżą źródel aplikacji z wykorzystaniem dekompilatorów jak JD-GUI czy JAD bez wykorzystania specjalizowanych obfuscatorów, które i tak zwykle niewiele dają, a jak mniemam nie każdy tak bardzo kocha open source, że cieszy się gdy konkurencja przegląda mu całe źródła ciężko utworzonych aplikacji (na platformę .NET dostępne są dużo bardziej zaawansowane narzędzia) .

5. Java nie jest, nie była wspierana na iOS, Steve Jobs powiedział "Java's not worth building in. Nobody uses Java anymore. It's this big heavyweight ball and chain."

0

wrzuć na luz.. nie zniknie jeszcze długo. Oracle dość prężnie się rozwija. Jesteś świadomy ile instytucji musiało by zainwestować grube dolary na nowe systemu przez twoją wizje końca Javy? O schyłku Oracla to chyba troche przesada. Dyskusja którą przytoczyłeś to wpołowie narzekanie na asktoolbar którego nikt nie karze ci instalować, to raczej zapytanie, btw. Jest to mega stary temat. 5 to joke.

HAHAHA; czekaj dopiero przeczytałem trzeci punkt. Ale i tak no comment dla tych argumentów.

8

@Bartosz Wójcik java nie zniknie bo:

  1. Java to głównie aplikacje intranetowe, gdzie nie ma żadnego znaczenia ile jest takich luk. Zresztą wątpię żeby taki .NET zostawał tu daleko w tyle ;)
  2. Z tym .NET to chyba żartujesz. Java to jest kwestia ~150MB, .NET to jest kwestia gigabajtów. Co wiecej, w przypadku javy wiem gdzie i co zainstalowałem. W przypadku .NET nie wiadomo, z czego sporo zainstalowało mi się na dysku systemowym (gdzie wcale nie chciałem tego instalować bo mam mało miejsca). ;] Poza tym mnie sie nigdy żaden toolbar nie zainstalował ;]
  3. Java to głównie Web, wiec argument jest bez sensu. To tak jakby mówić że PHP umiera bo nie ma w nim desktopowych aplikacji :D
  4. A reflector dla .NET to niby co? Taki juz urok języków kompilowanych do bajtkodu ze da się je dekompilować znacznie wygodniej niż języki natywne. Ale tak jak mówiełm -> java to głównie Web, więc nikt realnie nie ma dostępu do skompilowanych plików tak czy siak.
  5. To chyba argument na plus dla javy. Widziałeś kiedys kod w Objective-C? ;]
1

Bardzo lubię Javę. Zwłaszcza przeglądać cudze kody źródłowe tych aplikacji w jad decompiler :-) open source 4 life

1

Prawda jest taka - Java ma zastosowanie jedynie w rozwiązaniach serwerowych (JBoss) i specjalizowanym oprogramowaniu. Jako rozwiązanie na klasyczne pecety Java poległa już w czasach forsowania appletów Javy na stronach WWW, a obecnie Java jest po prostu nieobecna na pecetach. Przykre - ale prawdziwe. Przyszłość na pewno ma, ale nie na komputerze przeciętnego Windowsowego użytkownika.

0

No tylko że twierdzenie że Java umiera bo nie jest popularna na desktopie jest idiotyczne. Równie dobrze można wysnuć wniosek że PHP, Python czy Ruby umierają bo przecież nie klepie się w nich softu na desktop (szczególnie ten windowsowy). Szczególnie kiedy segment aplikacji desktopowych sie kurczy - wszystko przenosi się do cloudów i na wersje webowe ;]

1

Jeśli już mówić jakie języki freameworki wymierają to chyba, w tym rankingu Delphi powinno być znacznie wyżej niż Java.
opatrz sobie na ten artykuł:
http://readwrite.com/2012/06/[...]popular#awesm=~ow4w7mmicNJxvZ
Delphi nie mieści się nawet w pierwszej 20 bez względu na sposób liczenia, java albo jest w czołówce, albo pierwsza.

Oprogramowania opartego o Java używasz, częściej niż ci się wydaje. Zaczynając od oczywistości takiej jak telefon (android), przez karty płatnicze (chip), zbliżeniowe p samochody, terminale płatnicze, wielkie systemy bilingowe, transakcje bankowe.
Nawet jeśli jutro Oracle powiedziałby koniec z całą Java, to przez kolejne 30 lat pracy dla programistów Java nie zabraknie.

0

Wejdź sobie w dział "Praca".
Java 41 ofert, C# 24 oferty, C++ czy Delphi to nawet nie ma na liście. Java to w tej chwili jeden z najpopularniejszych języków w ogłoszeniach o pracę i to się szybko nie zmieni. Pewnie, Java nie jest językiem idealnym, ale każdy język ma jakieś wady. Gdyby istniał język idealny to nie istniał by żaden inny.

0
Bartosz Wójcik napisał(a):

1. 161 krytycznych luk w Javie w 2013 roku

http://www.kaspersky.com/abou[...]tection_against_Java_exploits

Czy można zaufać technologii, która sprawia, że twórcy exploitów, malware kitów, hakerzy mogą infektować miliony użytkowników korzystając z luk w Javie, które statystycznie wykrywane były co 2 dni w 2013 roku? Czy jakakolwiek inna technolgia jest tak zabugowana i przyczyniła się do infekcji aż tylu użytkowników, o czym pisze Kaspersky?

Obstawiam, że w języku C powstało znacznie więcej malware niż w Javie :P

0

Tak to czytam i jestem zdziwiony, ludzie mylą do czego dana platforma programistyczna została stworzona i burzą się, gdy tylko ktoś ich ukochany język weźmie pod lupę i przedstawi niechlubne fakty. Java nie ma przyszłości na pecetach, ale wcale jej tam nie potrzebuje, są inne znacznie popularniejsze rozwiązania jak .net, jednak istnieją znakomite powody, dla których Java ma przyszłość, więc nie pozwólmy się zwariować i spójrzmy na sprawę z dystansem.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0