Magia jednego okienka

0

PO obiecywało nam jedno okienko albo "zero okienka" czyli rejestracja firmy przez Internet. Jak to wygląda w rzeczywistości?

  1. Rejestracja firmy przez Internet, CEIDG:
    Tak, można założyć firmę przez Internet, ale trzeba mieć w tym celu podpis elektroniczny albo zaufany profil ePUAP albo trzeba osobiście potwierdzić zgłoszenie w Urzędzie Gminy. Autoryzację zaufanego profilu można przeprowadzić osobiście w niektórych urzędach np. Urzędzie Wojewódzkim, w Urzędzie Gminy nie można. Z kolei kwalifikowany podpis elektroniczny kosztuje około 250-300zł i trzeba go odnawiać (czytaj znowu zapłacić) co 1 lub 2 lata w zależności od wersji.

  2. Nadanie numeru NIP:
    Osoby, które nigdy nie pracowały lub osoby, które pierwszą pracą podjęły/podejmą od tego roku nie mają i nie będą miały nadanego numeru NIP. Jeżeli wpadną na pomysł prowadzenia własnej firmy będą musiały wystąpić do Urzędu Skarbowego o nadanie numeru NIP. Oczywiście wystąpić o nadanie NIP trzeba osobiście. Do US będą musiały się również udać osoby, które zapodziały gdzieś decyzję o nadaniu numer NIP, a chcą w przyszłości uniknąć kłopotów podczas kontroli w związku z brakiem decyzji na piśmie. Ta przyjemność kosztuje 21zł opłaty skarbowej.

  3. Zgłoszenie rejestracyjne do podatku VAT, VAT-R:
    Jeżeli chcesz założyć firmę i być płatnikiem VAT musisz osobiście złożyć w Urzędzie Skarbowym wypełniony formularz VAT-R, nie da się tego zrobić przez Internet bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Poza pofatygowaniem się do US musimy się przygotować na wydatek 170zł opłaty skarbowej. Oczywiście nie trzeba być VAT-owcem, ale warto nim zostać ze względu na możliwość odliczania VAT zawartego w fakturach zakupu (czyli kupujemy taniej nawet o 23% w zależności od stawki VAT) oraz ze względu na to, że wiele firm preferuje kontrahentów będących płatnikami VAT, ponieważ mogą sobie odliczyć VAT za zakup u nas.

  4. Zgłoszenie do ubezpieczeń, ZUS-ZUA:
    Rejestrując firmę przez Internet oszczędzasz sobie konieczności wypełniania formularza ZUS-ZFA czyli zgłoszenie płatnika składek. Niestety nie wiem dlaczego formularz ZUS-ZUA czyli zgłoszenie w tym przypadku samego siebie do ubezpieczeń już trzeba wypełnić i złożyć do ZUS w dwóch egzemplarzach, nie da się tego zrobić przez Internet nawet posiadając kwalifikowany podpis elektroniczny.

Rejestracja firmy przez Internet jak chyba wszystko w naszym kraju działa inaczej niż powinno, zamiast rejestracji przez Internet mamy 3 okienka w 3 urzędach.

0

Coz, niestety, mimo, ze rejestracja przez internet jest krokiem do przodu, to nie jest niestety, tym czym zapewne, wielu ludzi, chcialoby aby bylo. Jednakze wyrobienie sobie profilu to jakies 5 min (przyszedlem z gotowym formularzem o 8:00, a o 8:05 juz wychodzilem). Nie doszukalem sie jednak w tym calym CEIDG mozliwosci zmiany nazwy firmy, czy rachunku bankowego (a moze zle szukalem?).

Ja rejestrujac dzialalnosc musialem zawitac do trzech urzedow, wiec nazywanie tego "jednym okienkiem" niezaprzeczalnym nieporozumieniem do czego przyznaja sie nawet politycy. A i tak pare lat temu bylo gorzej, bo byly to 4 okienka.

0

Jeżeli już założyłeś działalność, to po zalogowaniu się przez profil zaufany na stronie CEIDG w menu powinieneś mieć opcję "zmień działalność gospodarczą". Po wybraniu tej opcji można zmienić wszystkie dane dotyczące firmy, poza danymi dotyczącymi ZUS i US. Można tam m.in. zmienić nazwę oraz dopisać rachunki bankowe.

0

Może nie jest to jedno okienko, ale nie ma co dramatyzować... Mi założenie firmy zajęło godzinę. Naprawdę, nie uważam by było to strasznie dużo.

0
aurel napisał(a)

Może nie jest to jedno okienko, ale nie ma co dramatyzować... Mi założenie firmy zajęło godzinę. Naprawdę, nie uważam by było to strasznie dużo.

Nie chcę być złośliwy, ale: AdamPL - ile zajęła ci rejestracja twojej firmy?

0

Dodaj do tego jeszcze firmowe konto w banku.
A kiedyś trzeba było jeszcze iść do Urzędu Statystycznego.

Nie jest jednak problemem okienko, ani nawet dziesięć okienek.
Problemem jest ZUS, VAT i PIT, które trzeba płacić nieustannie.

0

Całkowity czas, który poświęciłem na zakładanie firmy wyniósł kilkanaście godzin w ciągu kilku dni, z czego większość czasu zajęły mi dojazdy do urzędów i załatwianie spraw w tych urzędach. Gdybym mógł założyć firmę całkowicie przez Internet lub z maksymalnie jedną wizytą w urzędzie myślę, że ten czas skróciłby się do kilku godzin i co najważniejsze mógłbym to zrobić całkowicie w czasie wolnym, a nie w godzinach 8-16 kiedy działają urzędy.

Aha nie zdążyłem się Wam pochwalić, dostałem pierwszy spam na skrzynkę pocztową. Celowo nie podałem w CEIDG adresu email i telefonu ale jak widać akwizytorzy wysyłają też listy zwykłą pocztą :/

0

Normalka. Twoje dane sa ogolnie dostepne :/

0

Ja telefonu nie podawałem, a i tak zadzwonili na stacjonarny tepsy po kilku dniach.
Tak się wtedy złożyło że domowy telefon był nie na rodziców tylko na mnie — skojarzyli nazwisko i ten sam adres i to im wystarczyło.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1