Raspberry Pi - organizacja pracy

0

Dzień dobry,
Zacząłem w ostatnim czasie pracę na Raspberry Pi 3 B+. Mam do zrealizowania większy projekt z użyciem iBeaconów pisany w języku Python. Po raz mam jakąś większą styczność z RPi. Obecnie używam Raspbiana.

Chciałbym dowiedzieć się czegoś na temat:

  1. Efektywnego programowania, czyli gdzie i w czym kodować, jak przenosić kod (jeśli nie piszemy bezpośrednio na RPi). + praca na gicie (może być lokalnie).
    Oczywiście mam świadomość, że kod można pisać w PyCharmie na komputerze i każdorazowo go przenosić, jednak testowanie jego działania byłoby uciążliwe.

  2. W jaki sposób przystosować Raspberry do pracy nad jednym, konkretnym zadaniem. Czy powinienem kod w Pythonie wrzucić po prostu do autostartu?
    Czy w finalnej wersji warto korzystać z Raspbiana z GUI? Zależy mi na niezawodności i szybkości działania.

Pozdrawiam!

1

Ad. 1. Kod (zakładam, że chodzi o python) piszesz lokalnie, odpalasz unit testy (+integration tests), nie potrzebujesz tu specjalnych narzędzi jak np. cross-compilers i/lub quemu. Oczywiście warto zadbać aby wersja interpretera python była taka sama. Innymi słowy piszesz i testujesz tak dużo lokalnie jak się da. Co do samego przenoszenia kodu czyli tzw. deployment to jest to temat rzeka. Najprostszy sposób to upichcenie własnych skryptów, które wykonają małpią robotę za Ciebie. Albo możesz skorzystać z bardziej specjalizowanych narzędzi. Oczywiście podałem tylko uproszczony opis bo nie znam Twojego przypadku użycia.

Ad. 2. Zależy jakie to będzie zadanie. Najlepiej rozpocząć od minimalnej dystrybucji Raspbiana bez GUI. O ile dobrze pamiętam to menedżerem zadań jest tam systemd i tego menedżera rozpracuj bo on udostępnia wszystko czego potrzebujesz i wiele więcej (np. watchdog). Dodatkowo wyłącz zadania, które są zbędne, ale ostrożnie :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1