Wątek przeniesiony 2018-11-07 15:23 z Hardware/Software przez Marooned.

Rasperry pi 2 a Win 10 IoT

0

Ukazał się Windows 10 IoT, który działa na Rasperry Pi 2. Od dawna chciałem zacząć przygodę z "czymś innym" niż aplikacje webowe i dość długo przymierzałem się do dorzucenia sobie czegoś.

Jestem dopiero początkującym devem(4 mies doś.) i to tylko w .NET, C# a na studiach c++, php, java itd...

Co myślicie o Win 10 IoT i tym Rasperry PI? Warto? Czy świeżaki mają czego tam szukać? Jak to w każdej głowie inżyniera jest od groma pomysłów:

  • robot(samochód, dron) - obowiązkowo
  • smart dom - kamery, drzwi
  • jakieś inne popierdółki

czy to wszystko można zrobić na tym małym urządzonku za 250 zł?

0

Tak, to wszystko będzie można zrobić. Problem tylko polega na tym, że żeby móc zrobić drona, sterowanie drzwiami czy inne bajery, trzeba by do tego urządzonka za 200 zł dokupić kolejne małe bajery i koszty będą rosły. Uwierz, tutaj diodka, tam czujnik ultradźwiękowy, a potem jak nic kolejne zamówienie na >100 zł w sklepie ;-) Ale ogólnie zabawa jest świetna.

Windows 10 Core for IoT jest fajny, bo opiera się o UWP - czyli piszesz sobie aplikację tak samo jak na desktop czy telefon, ale wrzucasz ją na RPi i ona sobie tam działa - czy to w trybie "headless", czy może wyświetla coś na ekranie. A może nawet na ekranie dotykowym. Dorzucasz jedną bibliotekę i masz dostęp do wyjść GPIO, a z tym jesteś w stanie zrobić wszystko. Nie wiem jak wygląda sprawa z bibliotekami do obsługi różnych rzeczy (czujników, wyświetlaczy, takich tam), nie mam jeszcze RPi2 aby się tym pobawić (ale IMO jest bardzo duże prawdopodobieństwo, ze da się przerobić biblioteki z .NET Micro Framework na korzystające z nowych klas).

Problem z tą wersją Windows jest tylko taki, że jest to totalna nowość, a o wiele bardziej rozwinięte społeczności są dla RPi + Linux (plus oni bardzo niechętnie patrzą na Windows 10). Ale z drugiej strony - można programować w C# pod Linuksem poprzez Mono, nawet są biblioteki do tego i to nawet przyzwoicie działa. Jeżeli nie miałeś do czynienia z Linuksem, to RPi jest też do tego dobrą zachętą, żeby spróbować.

0
  • robot(samochód, dron) - obowiązkowo
  • smart dom - kamery, drzwi
  • jakieś inne popierdółki

czy to wszystko można zrobić na tym małym urządzonku za 250 zł
Można, ale nie wszystko na raz.
Szybko stwierdzisz, że jedna wypasiona płytka do wszystkiego jest do niczego, bo nie będziesz mógł korzystać z więcej niż jednej popierdółki jednocześnie ;-)

Dlatego lepiej, żeby każda "popierdółka" miała własną, znacznie tańszą, elektronikę.
I to jest "wada" RPi, że jest fajne - ale do zabawy, ale jeśli coś miałoby działać na stałe, to już trzeba będzie kupić drugi egzemplarz.. i trzeci..

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1