Wątek przeniesiony 2018-11-07 15:30 z Inne języki programowania przez Marooned.

Programowanie mikrokontrolerów

0

Witam,
Programuję w C#/Java w ostatnim czasie obrałem sobie za nadchodzący projekt zaprogramowanie inteligentnego pokoju z wykorzystaniem Raspbery pi 2 i mikro-kontrolerów, jako iż w temacie jestem zielony chciałbym się was poradzić. Na początek co chcę by mój projekt zawierał, więc:

  • Światło w pokoju ( z poziomu www i GSM ).
  • Automatyczne zasłanianie rolet ( z poziomu www i GSM ).
  • Automatyczne zamykanie drzwi ( z poziomu www, GSM i odcisk palca ).
  • Kontrola dwóch gniazd ( z poziomu www oraz GSM ).
  • Ewentualna kontrola ogrzewania, czujnik ruchu, oraz obraz z kamery ( ten punkt nie jest konieczny ).

Pogrzebałem trochę na http://botland.com.pl/, żeby zorientować się co będzie mi potrzebne do wykonania tego projektu i wybrałem:
http://botland.com.pl/moduly-i-zestawy-raspberry-pi-2/3186-raspberry-pi-2-model-b-1gb-ram-z-karta-pamieci-system.html
http://botland.com.pl/plytki-uniwersalne/2208-plytka-uniwersalna-830-pol.html
http://botland.com.pl/czytniki-linii-papilarnych/2898-czytnik-linii-papilarnych-ttl-gt-511c1r.html
http://botland.com.pl/czujniki-ruchu/1655-czujnik-ruchu-pir-hc-sr501.html
http://www.conrad.pl/?websale8=conrad&pi=751505&&gclid=Cj0KEQjwstaqBRCT38DWpZjJotIBEiQAERS6_LKyepQo-3a1UeD-DkzkGfx-NCdFr53muysjopTrXzkaAuqk8P8HAQ
http://botland.com.pl/czujniki-magnetyczne/3104-czujnik-otwarcia-drzwiokien-kontaktron.html ( 1x drzwi, 1x okno )
http://botland.com.pl/przekazniki/2723-modul-przekaznika-rm0-5v-10a125vac.html ( 2x gniazda, 1x oświetlenie )

  • modem z kartą sim, który aktualnie posiadam, najlepiej podłączony do rasbperki.

I nadszedł czas na moje pytania:

  1. Widziałem jak gościu programuje, a w zasadzie ustawia wartości poszczególnych portów, za pomocą Putty, ale czy da się zrobić to za pomocą któregoś z języków programowania, oczywiście Malina cały czas będzie podłączona do mikro kontrolera ( mózgu systemu ), jeśli tak to jak? prosił bym o jakieś tuturiale.
  2. Czy da się zaprogramować te wszystkie urządzenia sterujące bez przebudowy instalacji elektrycznej ( bezprzewodowo )? Jeśli tak to jakich dodatkowych urządzeń do tego użyć?
  3. Co oprócz wyżej wymienionych elementów będzie mi jeszcze potrzebne?
0
  1. Co masz na myśli, że będzie podłączona do mikrokontrolera (mózgu systemu)? A nie przypadkiem sama "Malina" jest tym mózgiem? Drugi mikrokontroler głównie podłącza się ze względu na liczbę pinów. Nie wiem co widziałeś z tym Putty ale z reguły program ten (w przypadku RPi) służy do tego żeby podpiąć się z raspberry do sieci w dowolnym miejscu i przez sieć go obsługiwać, nie musisz wtedy ani się ciągać z HDMI ani telewizorem, klawiaturą, myszką bo masz to wszystko z komputera, z którego się łączysz.
  2. Dzisiaj wszystko się da ale nie wszystko się opłaca. O ile przy wyłącznikach światła masz prąd i można by było zrobić układy stamtąd zasilane to licząc sam koszt transformatorów itp. to już głowa boli nie wspominając co z roletami, zamkami itd. Na baterie? Chyba, że masz wszystko zasilane z osobna i doprowadzone w jeden punkt ale mało kto tak niestety ma.
  3. Oprócz wymienionych elementów potrzebna będzie masa innych. Zanim się za to zabierzesz proponuję ci przemyśleć co i jak podłączysz i gdzie a sam się przekonasz, że to nie takie proste i prawdopodobnie (czego Ci nie życzę) zrezygnujesz. Na początek zauważ, że masz w sieci napięcie 230V prądu przemiennego a masz np. zamek na 12V, czyli bez transformatora się nie obejdzie. Dalej czytnik linii papilarny na max 6V czyli mało, że transformator to jeszcze jakiś mostek prostowniczy, stabilizator + kondensatory + rezystory bo są to rzeczy dość delikatne i "łatwopalne" i tak można wymieniać i wymieniać lub zastosować gotowe zasilacze itp. ale też nie wiem czy ma to sens i jak dużą masz szafę ;).

Ogółem podsumowując: Robienie takiego domu z perspektywy programisty może okazać się czarną magią bo to głównie elektronika, elektryka a nie programowanie. Jeżeli masz kupować specjalnie po to raspberry pi za 200zł to poczytaj więcej na necie bo to jak strzelanie do muchy z armaty. Rozsądniejszym byłoby zrobić z niego np. konsolę do gier :).

0

Spokojnie, ograniczam się jak na razie do jednego pomieszczenia 4,5 / 2,8 m, projekt chciałbym wykonać w wakacje ( 3 miesiące ).
Według mnie jest dość ciekawy, a jakoś średnio sobie wyobrażam programowanie konsoli do gier czy jakiegoś robota, który i tak by poleciał w kąt.

Muszę od czegoś zacząć, dlatego zbieram informacje co będzie mi potrzebne do wykonania tego projektu. I dalej pozostaje pytanie co do środowiska programistycznego jakie wybrać?

1
  • Światło w pokoju ( z poziomu www i GSM ).
  • Automatyczne zasłanianie rolet ( z poziomu www i GSM ).
  • Automatyczne zamykanie drzwi ( z poziomu www, GSM i odcisk palca ).
  • Kontrola dwóch gniazd ( z poziomu www oraz GSM ).
  • Ewentualna kontrola ogrzewania, czujnik ruchu, oraz obraz z kamery ( ten punkt nie jest konieczny ).

Spokojnie, ograniczam się jak na razie do jednego pomieszczenia 4,5 / 2,8 m, projekt chciałbym wykonać w wakacje ( 3 miesiące ).

Wszystko OK z technicznego punktu widzenia, i na uznanie zasługuje chęć zdobycia doświadczenia, ale zdrowiej będzie przejść te 4 metry i zgasić światło, a wakacje spędzić na powietrzu a nie przed ekranem :-)

0

PIRa bym kupił gotowego z obudową i wyjściem NC/NO. Sprawdź poziomy zasilania i logiczne wszystkich urządzeń, bo to ważne. Jak chcesz się z tym całym majdanem komunikować? Radiowo, kablowo? Jeśli kablowo - chcesz ciągnąć wiązki, czy może do każdego modułu wykonawczego dołączyć ethernet+PLC? Jeśli radiowo - wybierz pasmo, modulację i protokół. Dalej - gdzie planujesz to zamontować? W puszkach od elektryki? Na szynie din na tablicy licznikowej? Przemyśl kwestię obudów.

0

@alagner: Schemat pokoju wygląda następująco:

user image

Wszystkie urządzenia będą się komunikowały ze sobą kablowo. Jeżeli chodzi o umiejscowienie to sama Malina będzie usadowiona w szafie wraz z ewentualnymi zasilaczami. Natomiast przekaźniki w puszkach pod włącznikami/gniazdami, sensor odpowiedzialny za sczytywanie odcisków palca będzie znajdował się w puszce od zewnątrz, odpowiednio zabezpieczony.

Jeżeli chodzi od zasilanie wszystkich sensorów, jako iż elektryk ze mnie żaden, zastanawiam się nad podpięciem do sieci elektrycznej na stałe z możliwością odpięcia ( w razie wymiany ) zasilaczy/ładowarek do telefonów/laptopów z odpowiednim napięciem na wyjściu.

Moje pytania na chwilę obecną:

  1. Jak już wspomniałem zamierzam wykorzystać różnego rodzaju ładowarki/zasilacze i zastanawiam się czy każdy sensor ma oddzielne zasilanie w sensie jak bym chciał je podpiąć do portu mikro-kontrolera, a zasilanie z zasilacza o odpowiednim napięciu? Czy mogę tak zrobić?
  2. Kolejne moje pytanie do was odnosi się do programowania GSM, ponieważ całość będę programował najprawdopodobniej w eclipse ( no może po za stroną ASP.NET ) i szukam jakiś bibliotek do obsługi tego modułu. Modem z kartą będzie podłączony na stałe do Maliny i jakoś bym chciał obsłużyć odebrane SMS'y ( Wysyłam sms, na numer karty w modemie np. "Otwórz drzwi", bach otwierają mi się drzwi ).

Jeżeli coś jeszcze mi się przypomni będę pisał.

1

Widziałem jak gościu programuje, a w zasadzie ustawia wartości poszczególnych portów, za pomocą Putty, ale czy da się zrobić to za pomocą któregoś z języków programowania, oczywiście Malina cały czas będzie podłączona do mikro kontrolera ( mózgu systemu ), jeśli tak to jak? prosił bym o jakieś tuturiale.

Bez problemu. Społeczność "Malinowa" bardzo preferuje tutaj użycie C lub Pythona, ale bezproblemowo obsługę portów GPIO można również zrealizować z poziomu C# (choć nie jest on językiem pierwszej kategorii dla RPi).

Jak już wspomniałem zamierzam wykorzystać różnego rodzaju ładowarki/zasilacze i zastanawiam się czy każdy sensor ma oddzielne zasilanie w sensie jak bym chciał je podpiąć do portu mikro-kontrolera, a zasilanie z zasilacza o odpowiednim napięciu? Czy mogę tak zrobić?

Tak, Arduino czy inne RPi mają wyprowadzone porty 5V i 3,3V sprzężone bezpośrednio z ich zasilaniem.

Kolejne moje pytanie do was odnosi się do programowania GSM, ponieważ całość będę programował najprawdopodobniej w eclipse ( no może po za stroną ASP.NET ) i szukam jakiś bibliotek do obsługi tego modułu. Modem z kartą będzie podłączony na stałe do Maliny i jakoś bym chciał obsłużyć odebrane SMS'y ( Wysyłam sms, na numer karty w modemie np. "Otwórz drzwi", bach otwierają mi się drzwi ).

Szukaj pod hasłem "komendy AT". Modem, jeżeli jest widoczny jako port COM, możesz za ich pomocą bezproblemowo obsłużyć, aby odbierać, wysyłać SMS, dzwonić i tego typu operacje wykonywać.

0

Więc tak mam zamiar zacząć w tym tygodniu pisać samą aplikację do sterowanie urządzeniami zewnętrznymi, mimo że sama Malina jeszcze mi nie przyszła, postanowiłem zrobić wszystko w postaci aplikacji internetowej ( ASP.NET ) postawionej na Malinie, mam tylko dwa pytania, a mianowicie:

  1. Czy nie będzie problemu z wgraniem gotowej aplikacji wykonanej w ASP.NET na Maline?
  2. Czy mogę używać portów Maliny według własnego widzimisia ( np. Chcę mieć czytnik linii papilarnych na GPIO1, a port z przekaźnikiem do otwierania drzwi na GPIO2 ) ?
0

Witam,
RPi dotarło mi 2 dni temu, zbudowałem sobie kilka układów i teraz zastanawiam się jak skompilować i uruchomić aplikację napisaną w ASP.NET Web Application na Raspberry Pi 2.

Znalazłem kilka tuturiali na github aczkolwiek biblioteka mono wymaga .json, natomiast w projekcie mam same pliki .aspx ktoś wyjaśni mi jak cały projekt skompilować na rpi?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1