Wątek przeniesiony 2018-11-07 14:35 z Edukacja przez Marooned.

Rozwój w kierunku systemów embedded

0

Cześć,
Mam pytanie odnośnie rozwoju w kierunku systemów embedded. Może ktoś doświadczony doradzi. Interesuje mnie ta dziedzina i chciałbym pogłębiać tą wiedzę. Czego się uczyć, na co zwrócić uwagę? Lubię pisać w C i C++ i te języki znam najlepiej, no i trochę assembler. Próbowałem też innych technologii ale jakoś mi nie leżą. Np. aplikacje webowe, Java, C#, PHP mnie nie kręci. Dużo bardziej właśnie jakieś programowanie systemowe. Jakie biblioteki warto poznać? Qt, gtk? W czym się głównie koduje na embedded? Jak by ktoś odsyłał do google to już trochę przeglądałem ale wiadomo, ile stron tyle porad więc dobrze by ktoś kto ma w tym jakieś doświadczenie się wypowiedział.

0

Kernel linuksa powinieneś móc skompilować z zamkniętymi oczami. Najlepiej by było jakbyś potrafił napisać drajwer dla niego. Jeśli przeniesiemy się troche wyżej to Qt jest dość popularny.

0

Od roku bawię się AVRami, więc niby coś tam mogę powiedzieć ;)

user image

O PLC mnie nie pytaj, zajmuję się mikrokontrolerami. Systemy wbudowane klepie się przeważnie w C (przynajmniej na AVRy, BASIC zabiera na szybkości, a ASM to katorga), i raczej na tym powinieneś się skupić. Możesz albo coś tworzyć z AVRów, wtedy polecam produkty firmy Atnel - książki, moduły, programator. Do tego właściciel udziela się na ich forum na którym panuje dużo fajniejszy klimat niż na "forum na litekę E". Mam nadzieję że nie dostanę bana za reklamowanie, ale wszystko w dobrej wierze :P Albo możesz zabrać się na ARMy - mam kumpla który coś w tym działa, ale sam ci za dużo nie powiem. Słyszałem że płytki Discovery fajnie działają, i do tego niektóre są tanie jak barszcz.
A, i pod żadnym pozorem nie kupuj Arduino, strata pieniędzy.
Generalnie obczaj te adresy, mogą się przydać:
http://mikrokontrolery.blogspot.com/
http://forum.atnel.pl/
http://sunduino.elektroda.eu/wordpress/
http://www.mirekk36.blogspot.com/

0

Dzięki za rady.
several, właśnie jakiś czas temu zainteresowałem się driverami i przeglądałem trochę literatury coś tam zmajstrowałem pod linuksem no ale to na razie początki. Czytałem, że sporo osób poleca książkę Linux Device Drivers, wersja dość stara ale widziałem, że wydanie 4 jest już w trakcie tworzenia, no i materiałów w necie też trochę znaleźć można, jak by ktoś miał jakieś ciekawe linki (typu: http://kernelnewbies.org/) to chętnie przejrze, może macie takie na które jeszcze się nie natknąłem.

GazowanySmalec, Arduino akurat kiedyś dostałem więc je mam i parę prostych projektów też na nie pisałem ale dzięki za Twoją opinię. Z elektroniką też się bawiłem/bawię do czynienia trochę miałem z mikrokontrolerami AVR, głównie ATmega8, tylko że również były to bardzo proste projekty.

0

Jeśli chodzi o procki to ja jestem fanem produktów microchipa http://www.microchip.com/. Mógłbym wymienić sporo zalet procków PIC, ale łatwiej znaleźć pracę będąć zaznajomionym z produktami Atmela, więc nie będę Ci mieszał.

0

A jak już jesteśmy przy temacie. Jak z praca w Polsce, jakie firmy w ogóle dają taka możliwość(ABB? coś jeszcze?) orientuje się ktoś może?

0

Obojętnie jaką dystrybucję linuxa wybierzemy, każda będzie dobra do "grzebania"? Nie trzeba bawić się w stawianie systemu od nowa? Do nauki wystarczy np. wirtualizacja przez Oracle VM VirtualBox'a?

0

embedded, ja tam sobie nie wyobrażam pracy bez wirtualek. Stawiasz sobie system(y) testowe, robisz snapshota i jak coś później spierniczysz to sobie po prostu go odtwarzasz do stanu świeżej instalacji :D. Wyobrażasz sobie instalację systemu od nowa za każdym razem jak coś schrzanisz? Po ilu razach Ci się odechce?

0

@Dregorio o co chodzi z systemem QNX? Że warto go ogarnąć?

Mam w lapku i5 vPro, okazało się, że domyślnie zablokowane jest VTx. To normalne? I jak w biosie to odblokuje to wszystko będzie ok, nie ma to wpływu na funkcjonowanie systemu czy bezpieczeństwo?

0

okazało się, że domyślnie zablokowane jest VTx. To normalne?
Zdarza się.

I jak w biosie to odblokuje to wszystko będzie ok
O ile da się odblokować.
Ja w lapku Toshiby nie miałem takiej opcji w BIOS-ie. Ale sprawdziłem na stronie Intela, że procek na pewno ma VT-x.
I co począć?
Znalazłem jakiś tool DOS-owy, którym można było przestawiać poszczególne parametry w hexach... i instrukcję które wartości odpowiadają właśnie za wirtualizację.. chwila strachu ale się udało ;-)

nie ma to wpływu na funkcjonowanie systemu czy bezpieczeństwo?
Nie ma.

0

@embedded na wbudowanych na nim pracujemy. Firmy też go lubią, dobrze jest choć trochę ogarnąć, tak mi się wydaje.

0

Dzięki. U mnie nie było problemu, można odblokować w biosie. Oprócz VT-x jest tam jeszcze VT-d.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1