Droga nowoczesnego architekta - opinie

0

Hej. Czy ktoś w tym uczestniczył i może podzielić się swoimi spostrzeżeniami? Opłaca się to? Kurs jest prowadzony w jakiejś konkretnej technologii, czy w oderwaniu? Zastanawiam się czy jest sens się zapisać?

Kontekst:
Jestem Architekt łona bi. Wiedzę mam ze studiów, osobiście nie narzekam jakoś bardzo. Zastanawiam się, czy to pomoże mi ustrukturyzować ją. Boli mnie też to, że widzę tam Jave jako technologie, na której jest to tłumaczone.

1

A jesteś architektem/seniorem?
Jeśli nie to imho nie warto.
Mam bo musiałem na coś wydać budżet szkoleniowy. Zawartość merytoryczna spoko ale aktualnie nie jest mi to w pracy niezbędne.

4

Nie korzystałem bo po przejrzeniu zakresu poruszanych tematów i oglądnięciu kilku demo lekcji wiedziałem, że nic tam dla siebie nie znajdę bo już to znam i praktykuję. Natomiast, jeżeli zasiedziałeś się jako senior/architekt w jakimś ciepłym projekcie przez ostatnie lata przez co pociąg ci odjechał i masz braki z nowoczesnej architektury oprogramowania, do tego nie wiesz od czego i jak zacząć nadrabianie zaległości to DNA może ci przypaść do gustu ze względu na uporządkowany plan szkolenia i fajny sposób prezentowania zagadnień. Co jak co, ale chłopaki z Bottegi umieją się wysłowić, mają odpowiednią dykcję i flow. Do tego konkretne, zbliżone do życiowych przykłady.

Generalnie to nie poruszają tam niczego czego nie da się wygooglować czy przeczytać w książkach, ale wiadomo wymaga to więcej pracy i czasu.

2

A jakie tam jest podejście/sposób przekazywania wiedzy?

  • książkowe? (jak chcesz osiągnąć A, to zrób patterny X, Y oraz Z, bo to jest dobra praktyka).
  • case study? "mieliśmy taki przypadek na produkcji, że był spaghetti kod (i rozrysowanie diagramów), więc zrobiliśmy tak i tak(kolejne diagramy) i było lepiej"
  • wyśmiewające/krytyczne? "(nie róbcie w sposób X, bo to absurd, wiele ludzi nie kuma, o co kaman i piszą słaby kod, bo dali się nabrać na slogany)"

Czy jeszcze inne? Wg mnie jeśli miałoby być książkowe podejście, to pewnie nie koniecznie warto, bo raz, że książkowa wiedza zwykle wala się po sieci, dwa, że łatwo ją nie zrozumieć i wpaść w cargo cult i odtwarzanie wzorców dla samego odtwarzania. Przydałoby się jakieś krytyczne podejście, gdzie ktoś by przychodził z jakąś wiedzą i doświadczeniem, ale żeby nie mówił tylko "róbcie tak i tak", tylko żeby mówił gadki typu "ludzie ciągle mnie pytają o X, a ja im mówię, że oni nie do końca kumają czaczę. X nie jest wcale niezbędne, chyba że...". Czyli, żeby prostował pewne niezrozumienia (a z architekturą jest tak, że zwykle ludzie nie rozumieją jej i próbują na siłę naśladować).

Do którego podejścia to można mniej więcej porównać? I na co są zopiniowani pod kątem konkretnych wzorców, rozwiązań, metodyk?

1

Nie brałem w tym udziału, zresztą nie ma tam niczego odkrywczego jak ktoś trzyma rękę na pulsie. Natomiast prowadzący to jest ekstraklasa, nie ma lepszych prelegatów odnośnie architektury w języku polskim niż ludzie z Bottegi.

4

Tak, oceniam dobrze ten kurs. Nie jestem architektem na codzień, po prostu piszę kod. W kursie najwięcej Javy, jednak wiedza dość uniwersalna. Tak jak koledzy wspominają wyżej, o dużej ilości tematów wiedziałem, więc fajnie sobie to uporządkować lub usłyszeć o temacie z innej perspektywie. Jeśli pojawia się coś nowego, można sobie doczytać i uzupełnić wiedzę. Prowadzący świetni, szczególnie lubie słuchać Kuby Pilimona. Dodam, że można sobie pobrać apkę na telefon i oglądać/słuchać "przy okazji", co sobie chwalę. Myślę, że nawet jak ktoś nie jest seniorem lub niekoniecznie ma w planach architektowanie, wiedza tam jest na tyle przydatna, że duża część się po prostu przyda, a o pozostałej części warto wiedzieć (np nie pracowałeś z mikroserwisami, ale teraz już kojarzysz jak to powinno wyglądać i z czym to sie je). Na koniec działu są zadania, więc fajnie jeśli ma się na jakim większym projekcie przemyśleć pare sugerowanych rzeczy. Jedyne co, to cena jest faktycznie wysoka. Czy kupiłbym drugi raz? Możliwe, że po prostu przejrzałbym spis treści i poszukał książek na te tematy, przykladowo DDD czy event storming.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1