Zagwozdka o pracy inżynierskiej

0

Cześć, jestem na 2. roku studiów i już powoli niektórzy wspominają, żeby zacząć myśleć nad pracą inżynierską, a dokładniej mówiąc nad tematem. Przeglądałem to forum w poszukiwaniu sprawy, która mnie nurtuje, ale takiej satysfakcjonującej odpowiedzi nie znalazłem.

Z góry przepraszam jeżeli moje pytanie wyda się dziwne/śmieszne

Otóż właśnie na tym forum znalazłem takie źródło: https://www.mtrzaska.com/system-zarzadzania-wspolnotami-mieszkaniowymi/ i jest w nim jakiś tam przykładowy temat tej pracy. Załóżmy, że realizuje ten system jako aplikację internetową. Wszystko super, tylko co ja mam w tej pracy o tym systemie pisać? Mam opisać jego działanie, opisać technologie, które zostały wykorzystane do napisania tego systemu? Nie za bardzo rozumiem jak ta praca ma wyglądać.

Wiem, że mam pokazać jako przyszły inżynier, że mam wiedzę, że umiem coś zrobić, rozwiązać jakiś problem, ale fakt, że mam napisaną aplikacje i 40 stron pracy do napisania troche mnie przeraża.
Dobra, może nie 40, bo różnie z tą ilością stron bywa, ale mam nadzieję, że rozumiecie problem - jak tu się rozpisywać na temat jakiejś prostej apki? Czuję, że ta cała komisja podeszłaby do tego "no fajnie, zrobił pan taki system ale po co skoro jest ich już mnóstwo, poza tym to jest zbyt proste" :/ sam już nie wiem, co o tym myślec, dlatego proszę o małą pomoc i wyrozumiałość

2

Zobacz sobie pracę inżynierskie innych ludzi z tematu zarządzania systemem.

1

Aplikacja jest najmniej ważna, najważniejsze jest opisanie tego wszystkiego. 40 stron wbrew pozorom to wcale nie jest tak dużo, zobaczysz jak zaczniesz pisać :D Zobacz sobie pracę udostępnione w necie. Ja byłem w stanie napisać ponad 40 stron z apki do zarządzania obowiązkami w firmie na mobilki, która po prostu była zwykłym todo we flutterze. Opisanie tematu, wstęp, wybór technologii, porównanie z innymi, opis klas, screeny z diagramami, przebieg implementacji, sposób testowania tego, napotkane problemy, wnioski. Jak będzie mniej stron, a dobrze napisane to i tak przejdzie.

2

Praca inżynierska musi nosić "znamiona pracy badawczej". Czyli musisz coś tam porównać i wciągnąć jakieś wnioski.

0

okej łapię o co chodzi.w tym linku, który sam podałem (xd), jest link do pracy inżynierskiej (nie zauwazylem wcześniej). przejrzałem ją i zauważyłem że jest porównanie tematu pracy do innych już istniejących programów i autorzy tej pracy znaleźli, nazwijmy to, luki w tych programach np. brak jakichś fajnych przydatnych funkcji i umieścili to w swoim programie, na końcu opisując go jako lepszy bo ma coś,czego nie mają dostępne juz systemy.

wszystko spoko, tylko jak zacząłem przeglądać różne programy adekwatne do moich wstępnych pomysłów, to sie okazuje, że mają one więcej funkcji niz jestem w stanie sobie wyobrazić i nie ma bata, że napiszę coś lepszego. co w takim wypadku?

0

Może napiszesz lepsze, może nie. Idź z tematem do promotora i on oceni, czy możesz coś takiego oddać. Myślisz, że jak jest n apek do zarządzania budżetem domowym, to nie można napisać kolejnej :D? Zawsze też możesz wybrać jakieś nowsze technologie i napisać jej zalety i przewagi nad tymi z istniejących rozwiązań.

1

Też nie wiedziałem jaki temat wybrać, a nie chciałem dostać przydzielonego, bo na pewno byłby poza moimi zainteresowaniami. Zgłosiłem temat Prototyp gry MMORPG w przeglądarce i przeszedł. Jakie nosi znamiona pracy badawczej? Chcę udowodnić postawioną tezę, że w obecnych czasach da się stworzyć gry wieloosobowe z wykorzystaniem API przeglądarki.

4

Akurat jestem z tym tematem "na świeżo". Po pierwsze, co nam wielu wykładowców podpowiadało, warto wybrać pracę projektową - ale z tego co napisałeś, wnioskuję że tak jest.
Pracę projektową wybieramy chociażby dlatego, że nie musisz wtedy pisać 40 stron, tak naprawdę 20+ spokojnie wystarczy.
W efekcie może to wyglądać tak: (w moim przypadku tak było)
opisujesz cel pracy z jakimś opisem dziedziny (2-3s.), założenia stawiane aplikacji (spokojnie 4 s., jak będzie Ci się chciało rozrysować przypadki użycia to i do 10 dobijesz), jakiś opis bazy danych jeśli masz (u mnie 1 strona, ale zwięźle).
Opis pracy:
architektura (5), zastosowane technologie (4) , użyte narzędzia (1), testy aplikacji (?? 4).
Po czym jakieś podsumowanie (wnioski - czyli że "trudno tak samemu ale ja umiałem w miarę"), możliwe ścieżki rozwoju ("czego nie chciało/nie udało mi się wprowadzić").
W praktyce wyszło mi tego 25 stron, wliczając diagramy, screeny z apki, jakieś wycinki kodu (u mnie akurat przykłądowe testy). Wcale się jakoś specjalnie nie rozwlekałem.

Też się bałem tego pisania, ale jak się już zacznie, to samo leci.

1
knum103 napisał(a):

jak tu się rozpisywać na temat jakiejś prostej apki?

Żebyś się nie zdziwił, że jak zaczniesz pisać i złapiesz flow, to jeszcze będziesz musiał skracać na siłę potem :-D

1

Zaczynamy od wstępu
Potem opis problemu, którym się zajmujemy, czyli fragmentu rzeczywistości, który będziemy modelować swoim systemem. (10)
Następnie można opcjonalnie opisać istniejący "konkurencyjny" soft. (25)
I tu dopiero się zaczyna właściwa część inżynierska. Na podstawie opisu problemu możemy dokonać analizy systemu, czyli spisu wymagań funkcjonalnych, pozafunkcjonalnych, przypadków użycia, przechowywanych danych. (20)
A dalej to już projekt - czyli architektura, wybór technologii (z uzasadnieniem), przepływy danych, komunikacja między warstwami, GUI, itd. (30)
Dalej opis implementacji - czyli jakie przygody nas spotkały podczas tworzenia, jakie problemy napotkaliśmy i jak je rozwiązaliśmy. (10)
No i na koniec najważniejsze - czyli podsumowanie i wnioski.

w nawiasach liczby stron u mnie - ale to oczywiście żaden wyznacznik, po prostu 40 na całość to śmiesznie mało

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1