Jak uczyć się programowania? Rozwijać kreatywność oraz umiejętność rozw.problemów?

0

Cześć

Do niedawna pracowałem w jakichś gównobranżach, praca bez perspektyw itp.

Postanowiłem o przebranżowieniu. Poszedłem na studia i w zasadzie nie miałem jakichś problemów z przedmiotami związanymi z programowaniem, zaliczyłem wszystko raczej gładko. Kończyłem z ocenami 4-5, ale to słaba uczelnia i sam zdaję sobie sprawę, że moje umiejętności są kiepskie.

W marcu zacząłem naukę JS, w maju jednego z frameworków i udało się znaleźć praktyki a następnie dostać szansę na stażu.

Aktualnie uczę się pisać crudy w stacku z którym pracuję. Chciałbym jeszcze ponadto skupić się na takich stricte ścisłych umiejętnościach - w sumie nie wiem za bardzo jak to określić. Chciałbym być dobrym programistą. Zastanawiam się czy powinienem uczyć się matematyki, może algorytmów, żeby popracować nad umysłem, umiejętnością rozw.problemów, kreatywnością, itp.?

Jakie jest Wasze stanowisko? Co robić?

1

Zaaplikuj do kilku firm i dowiedz się od nich czego Ci brakuje

1

Pisz kod i próbuj sam wymyślać do niego rozwiązania, jak czujesz że np jesteś dużo w tyle z algorytmami to są strony na których są zadania z nimi.

1

Programowac i rozwiazywac problemy(kreatywnie)

2

W sumie - skoro szukasz inspiracji to mogę polecić udzielanie się czynne (zwłaszcza jako osoba pomagająca) na naszym forum. Z tego co zrozumiałem, to siedzisz w JS i webówce - w takim razie przeglądaj dość często działy JavaScript oraz Webmastering i patrz, z czym ludzie mają problemy. Wiele z nich to są raczej typowe problemy początkujących, ale niektóre wymagają chwili zastanowienia. Dostajesz temat do ogarnięcia i postaraj się udzielić odpowiedzi. To już jest fajne. A dodatkowo, jak postarasz się wytłumaczyć, dlaczego tak problem należy rozwiązać i dlaczego osoba pytająca miała problem, to sobie tą swoją wiedzę dodatkowo poukładasz plus popracujesz nad tak zwanymi miękkimi umiejętnościami - czyli rozmową z drugim osobnikiem, przekazywaniem myśli, dogadywaniem się itp.

0

Dzięki, w sumie świetny pomysł, właściwie do tej pory starałem się patrzeć też na Q&A na kursach z Udemy, które przerabiałem i coś tam czasem komuś podpowiedzieć, można się rozejrzeć i tutaj, bo do tej pory pozostawałem jedynie czytelnikiem.

Udało mi się osiągnąć pierwszy cel (chyba.. bo to dopiero początki i przyznam szczerze, że trochę mnie niektóre rzeczy przerastają :D), chciałbym w przyszłości robić coś bardziej ambitnego niż CRUDy, stąd moje myśli oscylują wokół algorytmiki, matematyki i rozwiązywania problemów.

0
hoc89 napisał(a):

Zastanawiam się czy powinienem uczyć się matematyki, może algorytmów, żeby popracować nad umysłem, umiejętnością rozw.problemów, kreatywnością, itp.?

Osobista anegdotka, ale robię coś w stylu wyszukiwarki kodu JS i implementuję teraz pattern matching. Jest to dość rozwijające, dużo kombinowania i myślenia drzewiasto-rekurencyjnego.

Innym razem robiłem bibliotekę utilsową do niemutowalności w JS i też musiałem mocno kombinować i omijać różne pułapki JSa (więc sam język lepiej poznałem).

Trochę w inną stronę - robiłem edytor plansz w 3D i też się nakombinowałem.

Plus mnóstwo projektów, które mnie przerosły, ale przy robieniu których też się rozwijałem.

Oczywiście te projekty wynikały z moich zainteresowań, twoje mogą być zupełnie inne, ale zasada jest taka, że żeby się rozwijać jako programista (a nie tylko poznawać frameworki), trzeba robić rzeczy, których byś w pracy raczej nie miał okazji robić, a które byłoby fajnie zrobić, tak dla siebie.

Poszedłem na studia i w zasadzie nie miałem jakichś problemów z przedmiotami związanymi z programowaniem (...) Zastanawiam się czy powinienem uczyć się matematyki

Studia informatyczne w sensie? To chyba masz jakiś background matematyczny? A matmę można wykorzystać w programowaniu grafiki albo w machine learning.

kreatywnością, itp.?

Żeby rozwijać kreatywność, warto mieć negatywny pogląd na świat, status quo (ale jednocześnie mieć w sobie optymizm, że da się coś zmienić). Bo wtedy patrzysz, co jest źle i chcesz to zmienić (poprzez napisanie programu, własnej biblioteki itp.). Niestety większość programistów jest taka complacent, że im wszystko jedno, nie chcą się wysilać, bo wszystko jest dobrze. Więc są mało kreatywni.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1