Wątek przeniesiony 2022-04-06 12:54 z C/C++ przez cerrato.

całkowity początek programowania

2

@Romuald Łukomski: Drobna sugestia. Nie wiem czy przez Visual Studio rozumiesz Visual Studio czy Visual Studio Code (VSCode). Polecam jednak VSCode. Jest duzo lzejszy niz Visual Studio i oferuje chyba wiecej pluginow.

3
japanlofi napisał(a):

@Romuald Łukomski: Drobna sugestia. Nie wiem czy przez Visual Studio rozumiesz Visual Studio czy Visual Studio Code (VSCode). Polecam jednak VSCode. Jest duzo lzejszy niz Visual Studio i oferuje chyba wiecej pluginow.

które trzeba skonfigurować :(

łatwiejsze IDE od Visual Studio to te wbudowane w Pythona (IDLE) - Jeżeli chciałby pan włączyć numerację w Pythonowskim Idle to robi się to w Options > Configure Idle>General> i zaznaczyć haczyk "show line numbers in new windows" — Czysty kod 42 minuty temu

To jest prawidłowa odpowiedź w tym wątku.
+1 za IDLE

Widzę, że zaraz namówicie p. Romulada do zapisania się do NASA albo CERNu
(niestety pytania od początkujących tutaj na forum szybko powodują wyciagnięcie przez profersjonalistów ciężkich armat)

1

pobrałem też Lazarusa i póki co szukam jakiegoś podręcznika

jest darmowy video kurs po angielsku school freeware Free Pascal Tutorials dodatkowo są pliki zip do ściągnięcia z omawianym kodem przy każdej lekcji.
drugą fajną stroną jest po polsku Algorytmy Struktury danych przykłady pokazane w 3 językach Pascal, C++, Basic
Jeżeli chodzi o python'a to proszę się zapoznać z prostym edytor Pythona dla początkujących programistów Code With Mu

0

Code With Mu pobrałem, dzięki.

2

Dodam jeszcze uwagę, popieram post cerrato odnośnie aplikacji okienkowych w Lazarusie/Delphi. (choć nie testowałem - ale wierzę na słowo). Python do aplikacji okienkowych jest dość nieprzystępny - oprócz Pythona, musimy się uczyć dodatkowo tkintera lub pyqt - wszystkie widgety - okienka/frame-y w formie tekstowej - co trudno na początku zwizualizować.

Do tego książki do tkintera/pyqt ("Programming Python" - tkinter -Lutz i te wydawnictwa Packtu "tkinter", "tkinter" cookbook) są tylko po angielsku. Z samej dokumentacji tkintera jest ciężko się nauczyć (jest kiepska). Jednak aplikacje konsolowe i zapisywanie wyników do plików (czyli nieokienkowe) można już prosto zrobić. Nie trzeba się oprócz Pythona uczyć tkintera/pyqt

3

Tkinter to skamielina, która na zawsze powinna skończyć swój żywot :D IMO nauka programowania gui w pythonie jest kompletnie nie opłacalna, bo ciężko będzie gdziekolwiek to wykorzystać. Już lepiej sobie html/css przećwiczyć.

4

Początki są fajne, ciągle uczysz się czegoś nowego.
Po ponad 20 latach z programowaniem powiem tylko tyle:

  • nigdy nie nauczysz się wszystkiego
  • ciągle jest coś nowego do nauki
  • wszystko co tworzysz istnieje tylko chwilę, jak rzeźba lodowa (tylko nieliczni jak @Adam Boduch mogą się pochwalić jakimś dłuższym dziełem jak to forum i ta społeczność)
  • nic nigdy nie będzie wolne od bugów
  • przepisując po kimś coś od nowa popełnisz te same albo inne błędy
  • lepiej by coś jako tako działało niż było idealnie zrobione (czas wtedy dąży do nieskończoności)
  • nie zrobisz wszystkiego sam

Jak chcesz wiedzieć o co w tym wszystkich chodzi, naucz się C++. Jak chcesz zarabiać pieniądze i mieć "łatwy" start to C# i web development. Jak jesteś fancy hipsterem, który chce tylko ogarniać swój prywatny kawałek wszechświata to idź na frontendowca. Frontend widać i można nim grać na uczuciach ale to backend jest kręgosłupem który trzyma to piękne ciało (kulejąca garbuska bez ręki o najgładszej skórze i pięknych włosach nigdy nie będzie topową modelką)

Wszystko czego doświadczysz wydarzy się ponownie i wróci do Ciebie w innym czasie, w innym języku, innym frameworku, odrobinę w nieco innej formie.

Sam nigdy nie czułem się super ekspertem w jakiejś dziedzinie, po prostu znudzony jak za dużo tego samego robiłem. Technologie przemijają, hype co chwila jest na coś innego, nawet u gigantów.

Co do samej nauki to polecam https://www.pluralsight.com - dalej się stąd szkolę nowych rzeczy i taka forma najbardziej mi pasuje.

0

Zgodnie z wcześniejszą propozycją pomocy, już dziś mam problem.
Zaczynam bardzo uważnie czytać polecany PDF Paynt i wykonywać wszystkie wskazane tam polecenia. Wykonałem pierwsze zadanie i... no właśnie nic mi nie wyszło. Pobrałem zgodnie z instrukcją Python3, pobrałem Atom, i utknąłem. W załączeniu screen tego co zrobiłem, ale gdzie to powinno się pokazać, co źle zrobiłem ,co źle zainstalowałem, nie wiem. Coś nie działa i nie wiem co.
Darujcie , jeśli jestem upierdliwy, ale mimo wieku chcę coś umieć.Zrzut ekranu 2022-04-07 171715.jpg

7

Wygląda na to, że przepisałeś znaki zachęty interpretera (>>>) do pliku wykonywalnego. Pythona możesz używać w trybie interaktywnym (wpisując np. w linii poleceń python), wtedy masz konsolę, w której możesz wpisywać kod. Jest to przydatne do prostych operacji lub weryfikacji, że jakaś funkcja/kod/moduł działa.

screenshot-20220407174017.png

Jednak przede wszystkim chcesz programować tworząc pliki z kodem (tak jak to zrobiłeś). W nich piszesz kod, bez znaku zachęty.
screenshot-20220407174100.png
(tutaj zawartość pliku x.py to print('o/'))

0

Co to jest ten "Atom"? i pdf Paynt - nikt chyba tego nie polecał tutaj. Goły Python ma swoje środowisko programistyczne Idle. Nie potrzeba nic więcej. To jakiś błąd wejścia (stdin)-musi nam pan pokazać (jeżeli chce) zawartosć pliku Hello.py - wtedy będziemy wiedzieli co pan źle napisał. Jeżeli można prosić -Kliknie pan prawym przyciskiem plik Hello.py i z menu wybierz "Edit with Idle". Tam będzie zawartość kodu i ten kod może nam pan pokazać jeżeli chce to będziemy mogli pomóc. wpisujemy w Idle kod (zapisujemy) a uruchamiamy przez Run>Run module w Idle. Mam nadzieję że przy instalacji Pythona zahaczył pan haczyk "Add to path" - nie trzeba o tym zapominać.

2

Swoja droga to tutaj na poczatku filmu jest jak zaczac z edytorem


Suchy702 napisał(a):

0

Chyba mnie to wszystko przerasta, porwałem się z motyką na księżyc. Atom był polecany w książce-e-booku pt, który wcześniej podałem, pobrałem więc i utknąłem, bo autor e-booka nie mówi konkretnie co i jak, albo ja nie rozumiem. Hello .py
"Mam nadzieję że przy instalacji Pythona zahaczył pan haczyk "Add to path" - nie trzeba o tym zapominać." Nie ma pojęcia, czy to zaznaczyłem."
Jeśli są jeszcze jakieś szanse, to proszę pomoc.

0

przepisał pan zasygnalizowany błąd interpretera (otworzy pan plik Hello.py - skreśli ostatnią linię) skreśli pan to ">>>" wszędzie i zapisze plik: i będzie działać funkcja print

1

W Pythonie możemy kod sprawdzać w shellu (konsola Pythona) wtedy widzimy znak zachęty >>> którego nie wpisujemy ale piszemy w edytorze bez tego znaku

Źle się wyraziłem w poprzednim poście niechodziło mi o skreślenie ale o skasowanie ostatniej linii/wiersza:
(>>>print'Bedziemy ucztowac wieczorem, o ile nie powiesz File "<stdin>", line 1)
oraz skasowanie wszędzie tego: "">>>"".

A poza tym najlepszą książką wprowadzającą dla pana byłaby "Python - Instrukcje dla Programisty" wydanie II -wydawnictwo Helion" ("Python Crash Course" - Eric Mathes) - to chyba "najprostsza" książka do Pythona z jaką się spotkałem.
Chociaż nie popieram instalowania (za autorem) dodatkowych środowisk programistycznych, początkującym, skoro Python ma proste IDE i całkowicie wystarczające

popieram zdanie przedmówcy:

  1. Ja będę zawsze podkreślał wyższość dobrej książki nad przypadkowym zlepkiem wiedzy z netu. Książka ma plan, (...) zwykle ktoś doświadczony, nad autorem stał recenzent, obu płacił pieniądze inwestor (wydawnictwo)

Jeżeli będzie pan instalował Pythona na przyszłość proszę zaznaczyć Add Python 3.x to Path - Do czego dokładnie służy dodanie Pythona do PATH?
Dodanie Pythona do PATH umożliwia uruchamianie (używanie) Pythona z wiersza poleceń (znanego również jako cmd). Pozwala to na dostęp do powłoki Pythona z wiersza poleceń cmd. Mówiąc prościej, możesz uruchomić swój kod z wiersza poleceń cmd. Umożliwia to także korzystanie z komendy "pip install" w cmd (gdy chcemy doinstalować jakąś bibliotekę np. pyqt) a także chyba integruje Pythona z menu kontekstowym a także pozwala uruchamiać pliki Pythona bez względu gdzie znajdują się na dysku - piszę tak jak pamiętam. Najprościej dodawać do Path przy instalacji Pythona jak na obrazku poniżej - jest to bardzo użyteczna funkcja (domyślnie chyba nie jest zahaczona)

Add Python to Path.JPG

1

łubałem trochę w Lazarusie, ale tam wszystko jest po angielsku, trudno tam sobie radzić.

Ale przecież możesz sobie przełączyć język IDE na polski. Akurat na tym kompie nie mam go zainstalowanego, więc nie dam screenów, ale gdzieś się wchodzi w opcje i tam można ustawić, żeby całe środowisko było po polski. Ewentualnie, może @furious programming by pomógł ;)

3

Odradzam używania narzędzi programistycznych z interfejsem w języku innym niż angielski — dotyczy to wszystkiego i wszystkich technologii/języków. Wszystko jest po angielsku, od systemu pomocy, przez dokumentacje i specyfikacje, aż po artykuły, tutoriale, fora, listy, discordy itd. Wybierając język inny niż angielski, wyrządzisz sobie tylko krzywdę.

I to samo dotyczy pisania kodu — kod powinien być po angielsku, nieważne kto go pisze i w jakim kraju przebywa. Angielski rozumie każdy, więc każdy może pomóc i samemu można (w ramach pomocy) skorzystać z kodów źródłowych cudzych projektów. W przeciwnym razie skończycie jak ten koleś co sobie kod po węgiersku napisał i nikt nie miał pojęcia co się w tym kodzie dzieje. Czysta strata czasu.

Jeśli nie umiesz w ząb angielskiego to się doucz chciarz podstawowych rzeczowników i czasowników. Do reszty możesz użyć dowolnego translatora. Sam korzystam i nie widzę problemu — tłumaczę co potrzeba, a przy okazji się uczę języka.

1

Jak wyżej. Inaczej się można dowiedzieć, że się gdzieś pominęło T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM.

3

Jeśli ktoś mimo wszystko chce mieć IDE po polsku to wystarczy wejść w ustawienia IDE (menu Tools/Options…) i sobie zmienić:

screenshot-20220407215930.png

Jest trochę języków do wyboru, w tym polski.

2

ciąg dalszy (do mojego ostatniego posta).

Jeżeli nie dodał pan Pythona do Path przy instalacji Pythona, można to zrobić później - na tym filmiku "Python - Instalacja w systemie Windows" w 4 minucie i 14 sekundzie pokazują jak to zrobić. W systemie Windows 7 kilkamy prawym przyciskiem ikonę komputer - wybieramy z menu> Właściwości>zaawansowane ustawienia systemu>zmienne środowiskowe a dalej tak jak na filmiku

Najprościej jednak by było aby odinstalował pan Pythona i zainstalował jeszcze raz nie zapominając o tej opcji "Add Python to Path" przy instalacji

1

Radziłbym panu zrezygnować z innych środowisk programistycznych (IDE - Atom, Visual Studio itp) ponieważ Pythonowski Idle jest najprostszy.
Ja uruchamiam Idle Pythona przez kliknięcie jakiegokolwiek pliku.py prawym przyciskiem i wybranie z menu kontekstowego "Edit with Idle". W Windows 7 możemy uruchamiać Idle z "menu start" > "wszystkie programy" > Python 3.x> Idle.
Na tym zaś filmiku jest pokazane jak uruchamiać programy w Idle i podobny program jak Pan napisał. Pomocną dla mnie opcją w Idle jest otwieranie się Idle nie w shellu a w edytorze Idle czyli -zakładka Options>Configure Idle>General>"at startup" zaznaczyć "open edit Window" i kliknąć "apply"
także w tej samej zakładce jest "show line numbers in new Window" (numerowanie wierszy funkcja dostępna od Pythona 3.7 i wyższych wersji) - trzeba zaznaczyć - kiiknąć apply i ok. Aby zadziałało numerowanie wierszy musimy zamknąć Idle i ponownie uruchomić

Gdy mamy uruchomionego Pythonowskiego Idle, "shella" (konsolę Pythona) uruchamiamy w zakładce "Run"> "Python shell"
a uruchamianie napisanego jakiekokolwiek otwartego pliku.py w Idle to
zakładka Run >"Run Module" (wcześniej oczywiście musimy zapisać plik zakładka "File">save

Gdyby chciał pan zmienić kolorystykę edytora na ciemną robimy to w zakładce Options >Configure Idle>Highlights> i "Idle Classic" zmieniamy na "Idle Dark" - klikamy "apply" i "ok"

3

Python jest świetny, ale do aplikacji okienkowych Python jest beznadziejny.

W Lazarusie to się robi tak - moim zdaniem dużo prościej:

Sprawdziłem krótko u siebie chociaż mi nie działa rozciąganie okien

1

Zastanawiam się , jak taki gotowy program można przesłać komuś niebędącemu programistą do np użytkowania i w jakiej formie graficznej. Nie żebym był już gotów na coś takiego, jeśli w ogóle to baaaardzo długa droga przede mną. Ale jestem ciekaw, może to będzie dalsza motywacja.
Pozdrawiam wszystkich i podziwiam cierpliwość.

2

W Pythonie można stworzyć plik exe (nasz program) pyinstalerem jeżeli się w pythonie z cmd przez komendę "pip install nazwa chcianego pliku" dociągnie pyinstaller chyba "pip install pyinstaller" (trzeba sprawdzić bo nie wiem czy poprawną nazwę podałem). Jeżeli mamy aplikację okienkową napisaną w tkinterze - używamy takiej komendy "pyinstaller --onefile --windowed moja_aplikacja.py" (wpisujemy cmd na pasku adresu w windowsie w folderze gdzie mamy plik Pythona Hello.py a następnie tą komendę "pyinstaller --onefile --windowed Hello.py") wtedy utworzy się plik exe i mamy naszą tkinterową (okienkową) aplikację w pliku exe którą bez pythona można uruchomić. Taki plik exe można przesłać komuś i z reguły będzie działać jeżeli nic nie namieszaliśmy. Jeżeli ma być to aplikacja konsolowa to chyba tworzymy exe bez wyrazu "--windowed" ale nie wiem. Trzeba by się kogoś dopytać. A w lazarusie jak stworzyć pliki programu to nie wiem bo go nie znam. Jeżeli coś namieszałem to proszę mnie poprawić

Na koniec dodam że jestem laikiem ale doradzałem jak umiałem

2

jak taki gotowy program można przesłać komuś niebędącemu programistą do np użytkowania i w jakiej formie

W Lazarusie za każdym razem, gdy się odpala z poziomu IDE aplikację, środowisko tworzy na dysku plik .EXE (w przypadku Windowsa - ale raczej Romka inne systemy aktualnie nie interesują). Potem wystarczy ten plik EXE w jakiś sposób dostarczyć drugiej osobie.

Przy czym takie dwie uwagi:

  • Wysyłanie mailem często skończy się blokadą takiego pliku przez serwer pocztowy, bo to jest popularny sposób przesyłania różnego rodzaju wirusów czy innego malware
  • Na początku aplikacja to tylko ten plik EXE, ale z czasem może się pojawić konieczność dołączenia zasobów zewnętrznych (typu jakieś grafiki, plik z bazą danych itp) - wtedy albo trzeba spakować cały folder z aplikacją i dostarczyć drugiej osobie archiwum (tutaj ponownie mają miejsce zastrzeżenia z poprzedniego punktu dot. blokad bezpieczeństwa), albo stworzyć instalator, przy czym zabawa instalatorem to jest kolejny temat do ogarnięcia, więc na razie o tym w ogóle nie myśl.
2

Gdy Pan tworzy exe pyinstallerem w cmd (pyinstaller --onefile Hello.py) naprzykład ze swojego pliku Hello.py w którym jest print("Witaj swiecie"), to w cmd za pomocą wyrażenia change directory: cd.. wychodzi pan z folderu a polecenie: "cd nazwa_folderu" wchodzi pan do folderu. Musi pan w cmd wejść tak do folderu gdzie znajduje się plik Hello.py i dopiero wtedy wpisać komendę "pyinstaller --onefile Hello.py" plik exe będzie w folderze dist po utworzeniu

A aby program nie zamykał okna po wykonaniu programu proszę dodać input() Będzie okno otwarte a po wciśnięciu klawisza Enter się zamknie. To samo input proszę dodawać gdy uruchamia pan pliki Hello.py aby okno się nie zamykało po wykonaniu programu (gdy bezpośrednio pan urychamia pliki Hello.py -nie w środowisku programistycznym) funkcja input() czeka na wprowadzenie polecenia w tym przypadku entera. Gdy wpisze pan input("Proszę nacisnąć Enter w celu zakończenia programu") to będzie to samo tylko z wpisanym stringiem

print("Witaj swiecie")
input()

2
Romuald Łukomski napisał(a):

Zastanawiam się , jak taki gotowy program można przesłać komuś niebędącemu programistą do np użytkowania

Można mówić o "formie wykonywalnej" albo "postaci wykonywalnej" .. ale zarazem taka przesyłka to wyją programy antywirusowe, znaczna część serwerów mailowych odmawia itd ...

I tu pojawia się plus wysłania postaci źródłowej w języku skryptowym (jak Python). Certyfikowanego pythona "odbiorca" zainstaluje, a "postać źródłową", które jest jednocześnie wykonawczą w takich językach przejrzy, zobaczy ze tam nie ma format c:

Dla języków skryptowych kompilowanie do EXE owszem jest możliwe, są z tego jakieś plusy (brak konieczności instalowania środowiska języka), ale zdecydowanie NIE JEST powszechnie przyjęte.

2

@ZrobieDobrze: Ale teraz to popłynąłeś, jeśli na serio piszesz, że wysyłanie gołego skryptu Pajtonowego oraz liczenie, że sobie druga strona coś doinstaluje, a potem będzie umiała to odpalić, jest dobrą opcją. OK, w przypadku ludzi, którzy mają jakieś pojęcie o komputerach/programowaniu to by się sprawdziło. Niemniej zobacz - Romek chce się uczyć, ale miał problemy z podstawami, z instalacją IDE, z tym jak gotowy kod przepisać z tutoriala do edytora żeby dało się to odpalić. I serio - chcesz proponować, żeby inni ludzie, w celu odpalenia napisanej apki sobie coś instalowali?

Jedyną sensową opcją jest dostarczenie tego w postaci skompilowanej i działającej - czy to będzie EXE, ZIP czy pakiet instalatora.

0

Czytam PDF pt."Pynt.pdf" i staram sie wykonywać ćwiczenia, ale autor może uznał, że nie wszystko trzeba pisać, bo czytelnik wie, albo ja nie rozumiem. Załączyłem króciutkie ćwiczenie i nic się nie zadziałało, przetestowałem bez tych >>> i z nimi i w wycięciach i bez i nic.Chciałby od początku wiedzieć o co chodzi, aby dalej sobie radzić..Zrzut ekranu 2022-04-09 160653.jpg

2

Po co wpisuje pan znak zachęty: "">>>" było już mówione że tego nie wpisujemy -skasować wszędzie to: >>>
wyświetli się wynik dodawania. Nie trzeba dodatkowych spacji wpisywać przed first, second i print. Uruchamia pan kod przez zakładkę Run> Run Module Może otworzy pan shella tam będzie znak zachęty (którego nie wpisujemy) zakładka Run >Python shell i tam może pan testować oczywiście wpisując bez znaku zachęty

1
Romuald Łukomski napisał(a):

Zastanawiam się , jak taki gotowy program można przesłać komuś niebędącemu programistą do np użytkowania i w jakiej formie graficznej.

Jeśli chodzi o łatwy sposób udostępniania, to są serwisy w internecie, które pozwalają na tworzenie pythonowych "notatników" online.
Np. tutaj:
https://www.kaggle.com/code/
trzeba kliknąć Create -> New Notebook
I później można to udostępniać innym i ktoś inny też sobie może później odpalić.

Tam coś piszą o logowaniu po 15 minutach, ale z tego co widzę, to jest opcja zalogowania się za pomocą Facebooka czy Google.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1