Wątek przeniesiony 2022-01-15 00:04 z Kariera przez cerrato.

Jakie narzędzia do nauki matematyki by być lepszym programistą?

1

Jakoś tak w szkole zawsze wszyscy szybciej pojmowali matematykę i nie chcąc ich hamować, trochę byłem w edukacji mobbingowany (czy jak to się nazywa w liceum gdy się prosi o wyjaśnienie i się go nie otrzymuje a później nikt takiego kogoś nie lubi). Także nie interesowało mnie to za bardzo, więc nie prosiłem o dokładniejsze wyjaśnienia zadań, przez co ostatecznie nie za bardzo nauczyłem się tego przedmiotu, matury nie zdawałem z matematyki i skończyłem gównokierunki nieinżynierskie

W życiu zawodowym, chciałbym jednak być programistą. O ile nie zawsze matematyka jest przydatna bezpośrednio, o tyle jej znajomość wpływa na szybsze rozumienie i lepsze rozwiązywanie problemów programistycznych. Chciałbym więc matematyki trochę nauczyć się na własną rękę, niestety, będąc 30+, nie ma za bardzo czasu na ponowną edukację standardową.

Chciałbym więc zapytać - jakie polecacie narzędzia/kursy do nauki rozwiązywania zadań matematycznych? Chodzi mi albo o coś jak codewars/hackerrank ale dotyczącezadań matematycznych tak, by móc porównywać toki rozwiązywania tychże zadań wśrod użytkowników. Nie chodzi mi o coś jak project euler, gdzie jedynie porównywany jest int odpowiedzi z jedyną odpowiedzią słuszną. Ewentualnie jakiś program do obliczeń, gdzie istniałaby możliwość debuggingu krok po kroku.

Z pewnością ktoś z was zna takowe portale lub programy - jakie polecacie?

2

https://matematykaszkolna.pl/

Premka kosztuje 3zł, ale wydaje mi się że jest to coś, czego szukasz.

1

Brainly - też można poczytać rozwiązania różnych zadań domowych/maturalnych.

W ogóle matury z różnych lat i klucze odpowiedzi mogą służyć do nauki.

W szkole mogłeś pytać rówieśników na przerwach, a nie nauczyciela na lekcji. No ale trudno... Już przepadło.

2

Ja tradycyjnie polecę Youtube, na którym jest mnóstwo kanałów o matmie, wystarczy wrzucić dane hasło (najlepiej po angielsku).

Ewentualnie jakiś program do obliczeń, gdzie istniałaby możliwość debuggingu krok po kroku.

Obczaj Wolfram Alpha.

Chciałbym więc matematyki trochę nauczyć się na własną rękę, niestety, będąc 30+, nie ma za bardzo czasu na ponowną edukację standardową.

Nie zwalaj tego na wiek, bo edukacja standardowa to straszna strata czasu bez względu na wiek. W młodszym wieku po prostu ludzie akceptują tę stratę czasu z nudów i braku laku - bo i tak nie wiedzą, co chcą od życia, więc kilka lat studiów może być dobrą przechowalnią.

2

Khan Academy.

3

matematyka nie wpływa na lepsze rozumienie problemów programistycznych

żeby lepiej rozumieć problemy programistyczne trzeba więcej programować
https://www.wykop.pl/cdn/c320[...]Ap6N7snpx7FVjxtt8yj9,w400.jpg

natomiast niezbędną cechą jest: być dociekliwym w 200% (czyli dokładnie to czego ci zabrakło bo INNI umożliwili ci nauki na wcześniejszych stopniach edukacji)

0

Polecam taką książkę - Matematyka Poradnik Encyklopedyczny.
Nie ma tam wszystkiego ale sporo różności. Cenię sobie tą ksiażkę.

Ponieważ ja nie jestem z zawodu programistą, a jestem po budowie maszyn i w tym zawodzie pracuję i ten kierunek studiów kończyłem to także doszlifowywałem sobie analizę z książki Krysicki Włodarski. Są dwa tomy. Ja rozwiązałem kilka setek zadań z tych książek.
Jest jeszcze do rachunku prawdopodobieństwa podręcznik tych autorów i też jest ceniony.

Oczywiście to jest wycinek matematyki. Każdy wybiera co go interesuje.

Tak Ci kolego powiem szczerze, że powinieneś dokładnie przeanalizować który dział cię interesuje i szykuj się, że spędzisz wiele godzin ucząc się tego. Będzie prawdopodobnie - ciężko. Pomocy jest naprawdę mało, nastawiaj się raczej na pytania na jakimś forum dla matematyków. Nie rób sobie krzywdy wykładami w necie. Stracisz czas. Co gorsza możesz odnieść wrażenie, że stoją na wysokim poziomie bo niewiele z nich zrozumiałeś.

3
marian pazdzioch napisał(a):

matematyka nie wpływa na lepsze rozumienie problemów programistycznych

Ale czad,... Skąd szanowny kolega się urwał?

U samych podstaw programowania znajdziemy:

Dla bardziej zaawansowanych zastosowań mamy już:

  • metody numeryczne ;
  • statystyka ;
    itd...

Jedno jest pewne. Brak zrozumienia matematyki jest jednoznaczny z tym, że będziesz programistą reprezentującym poziom wprost proporcjonalny do poziomu z jakim rozumiesz matematykę.
Będziesz pisał rzeczy nieoptymalne, na niskim poziomie abstrakcji ( będę mało ogólne trudne do przenoszenia ), mało wydajne, pamięciożerne... innymi słowy będę do d..y.
Już pomijając to, że prawdopodobnie nigdy nie napiszesz nic wyjątkowego a jedynie utkwisz w powielaniu schematów opracowanych przez innych.

Chyba, że chcesz stawiać stronki "wizytówki" na Wordpress no to wtedy bez matematyki może się obejdzie.

2

@katakrowa: Ale, niestety, wiele osób ma takie podejście. Bardzo mało zrozumienia, znalezienie jakiegoś gotowego snippeta, wklejenie i radość, że działa. A co gorsza - na wielu niższych stanowiskach takie podejście się całkowicie sprawdza :/ To tak samo jak z mechanikiem - można być wymiataczem, który umie rozłożyć auto na kawałki i złożyć, albo takim, co umie wymienić klocki, wydech i olej. Tacy drudzy też są potrzebni, aczkolwiek nie nazywałbym ich elitą zawodu.

W każdym razie - do wrzucenia paru komponentów Reactowych na stronę, albo zrobienia jakiegoś CRUD'a który wyświetla formatkę z dostępem do bazy to rzeczywiście - nic poza dodawaniem integerów nie jest wymagane. Tylko z takim podejściem to możesz pracować 40 lat i nadal będziesz klepać formatki.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0