Kurs programowania w wieku 34 lat - czy to ma sens?

1

Witam, na początek napiszę coś o sobie, może będzie wam łatwiej odpowiedzieć na moje pytania które będą na końcu.
Mam 34 lata, od zawsze interesowałem się komputerami, elektroniką, aplikacjami, oprogramowaniem. Pracowałem już w wielu miejscach, np. byłem motorniczym tramwaju, byłem kurierem, sprzedawałem i wycinałem folię na ploterze. Postanowiłem że chcę robić coś co choć trochę jest związane z moimi zainteresowaniami.

No właśnie i tutaj przychodzi programowanie, 10 lat temu jak chodziłem do studium informatycznego to było coś związane z programowaniem, to było w okienku podobnym do dosa, chyba c++, kompletnie mnie to odrzuciło, no ale to było 10 lat temu i to studium to nic nie nauczyło a co dopiero programowania... Natomiast c++ raczej odpada jeśli chodzi o naukę.

Jak ja to bym widział wszystko tzw. karierę, bo czytałem że są ludzie co idą na kurs, kończą kurs i chcą do pracy i zarabiać po 10.000zł miesięcznie. Ja tak tego nie widzę, idę na kurs, kończę go, to co nie umiem to zapisuje się na doszkalający, jak stwierdzam że umiem to ćwiczę w domu i dopiero wtedy szukam jakiś prostych prac dobrych na początek.

No właśnie a co do kursu, czy pracodawcy szukają ludzi z odpowiednimi dyplomami czy umiejętnościami? Jak wybrać dobry, płatny kurs?

No i najważniejsze, jaki język programowania dla mnie byście wybrali ?

37

screenshot-20211103154857.png

29

screenshot-20211103155133.png

7

Myślę, że najlepiej na początek odpalić jakiś kurs na Youtube za darmo, żeby nie było tak, że wydasz siano na kurs i okaże się, że temat też Cię "odrzuci" ;)

Co do wyboru języka wszystko zależy co chcesz dokładnie robić, czy aplikacje webowe / desktopowe / mobilne, AI ... itd itp
Dlatego jak nie wiesz w co chciałbyś iść to nie inwestowałbym w to pieniędzy. Odpalić yt, pokodzić trochę i wtedy decydować.

Jeżeli chodzi o początek to najlepszy jest C++ albo Python

8
Michał Gąsiorek napisał(a):

Jeżeli chodzi o początek to najlepszy jest C++ albo Python

Prawisz Pan herezje. I nie jest to herezja w sensie pozytywnym tego słowa.

3
Luke88 napisał(a):

czytałem że są ludzie co idą na kurs, kończą kurs i chcą do pracy i zarabiać po 10.000zł miesięcznie. Ja tak tego nie widzę, idę na kurs, kończę go, to co nie umiem to zapisuje się na doszkalający, jak stwierdzam że umiem to ćwiczę w domu i dopiero wtedy szukam jakiś prostych prac dobrych na początek.

no to błąd, bo możesz po prostu iść do pracy i zarabiać po 10.000zł miesięcznie
kurs to marnowanie czasu, 8h kursu możesz zastąpić 2 godzinami samokształcenia, a certyfikatem ukończenia kursu możesz sobie co najwyżej zastąpić papier toaletowy
chyba że bardzo wolno łapiesz to wtedy kurs może być ok

6

@Luke88

  1. Czy to ma sens?. Będziesz pracować jeszcze jakieś 30 lat, a póki co pracujesz pewnie krócej niż 15. Czyli na dobrą sprawę z punktu widzenia zawodowego masz jeszcze 2 razy więcej przed sobą niż dotychczas zrobiłeś. Jakbyś miał 64 lata to by moze było inaczej...
  2. Odpowiedź na wszystkie twoje pytania to: to bez znaczenia. Musisz siąść i zacząć klepać kod. Na początku może być i w brainfucku, bo musisz załapać odpowiedni sposób myślenia. Jezyk to szczegół.
2

Kurde wyczułem trochę agresji i chęci wyśmiania...

0

No właśnie i tutaj przychodzi programowanie, 10 lat temu jak chodziłem do studium informatycznego to było coś związane z programowaniem, to było w okienku podobnym do dosa, chyba c++, kompletnie mnie to odrzuciło, no ale to było 10 lat temu i to studium to nic nie nauczyło a co dopiero programowania... Natomiast c++ raczej odpada jeśli chodzi o naukę.

Wow, wow czyli liznąłeś trochę programowania ale Ci się wtedy nie spodobało. Ale jak to się stało że odciąłeś się zupełnie od IT? Nie Dev to Admin, a i innej roboty było od cholery np. konsulting, wdrożenia czy nawet projektowanie sieci komputerowych.

Tak czy siak, ludzie się zmieniają. Warto dać sobie drugą szansę. Radził bym od ustalenia co chcesz tak naprawdę robić, w sumie masz kilka ścieżek do wyboru:

  • WebDev
  • Backend
  • Mobile Android lub iOS
  • DevOps / Admin
  • UX

Każda jest dobra na rynku pracy, ale wymaga trochę innych umiejętności. Jak chcesz szybko do roboty to radzę zacząć od Web Dev'a. Naucz się JavaScript, TypeScript, Angular albo React i podstawy HTML/CSS. Wszystkie materiały na sieci za darmo pod warunkiem że znasz angielski, jak nie to trzeba by go najpierw podszkolić.

0

@0xmarcin:

Myślałem o WebDev i o aplikacjach na androida/iOS

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1