architektura komputerów - co i jak?

0

Czesć, jakie źrodła polecacie do nauki architektury komputerów (procesory itp.)? Miło by było gdyby były napisane w miare przystępnym językiem a nie takim naukowym

3

Jakieś konkretne te procesory czy dowolne? np Z80?

0
KamilAdam napisał(a):

Jakieś konkretne te procesory czy dowolne? np Z80?

Dowolne. Bardziej chodzi mi o takie podstawy i ogólniki

2

Ben Eater na YT (jego nagrania bazują na książce Digital Computer Electronics pana Malvino).
Jak masz dostęp do uczelnianej biblioteki (ciekawe jak to zdziałało w czasie nauki zdalnej...) to poszukaj starej ale jarej książeczki "Architektura Komputerów" Morrisa Mano.

Ben Eater tłumaczy jasnym językiem ale po angielsku, nie słyszałem żeby ktoś pokusił się o tłumaczenie, a mi się pro publico bono nie chce :P

Chyba najlepsza droga żeby się nauczyć to zbudować sobie na płytce stykowej jakiś prosty komputer np. oparty na 6502 (https://eater.net/6502).
Ja sobie kiedyś zbudowałem taki z 8085: https://blog.marcinchwedczuk.pl/minikomputer-8085-czesc-I i https://blog.marcinchwedczuk.pl/minikomputer-8085-czesc-II tyle że tam już zakładam pewną znajomość elektroniki cyfowej.

Co do elektroniki cyfrowej najlepiej zacząć od zbudowania zegara (tutaj moje https://github.com/marcin-chwedczuk/breadboard-digital-clock). Potem jest już z górki jak ktoś umie programować (tj. zna system binarny i assemblera).

2

Co rozumiesz przez architekturę komputerów? Chcesz wiedzieć czym są podstawowe komponenty w Twoim PC i jak zbudować komputer czy konkretnie jak działają i jak projektuje się mikroprocesory? Jak to drugie, to chyba standardowym wyborem jest Patterson&Hennessy "Computer Organization and Design" o MIPS (jest też edycja RISC-V, ale nie mam pojęcia co tam pozmieniali/dodali). Możesz wygooglać sobie autorów - dwie wielkie osobistości. Ja podchodziłem do tej książki już z pewną wiedzą i czytałem tylko potrzebne fragmenty, więc nie jestem pewien jakie podstawy musisz znać, by ogarnąć tę pozycję. Pewnie podstawy elektroniki cyfrowej sie przydadzą, nie wiem czy są niezbędne, bo pierwszych rozdziałów nie czytałem. Tu masz listę rozdziałów:
http://catdir.loc.gov/catdir/toc/ecip0821/2008026443.html

Nie wiem co studiujesz ani czym się interesujesz, więc ciężko mi powiedzieć na ile "będzie to przydatne". Jeśli np. zajmujesz się programowaniem wysokopoziomowym i chcesz znać jakieś tam podstawy hardware'u to książka (w całości) może być overkillem, chyba że przeczytasz tylko wybrane rozdziały. Niemniej, jest ona niesamowita i z pewnością mogę ją polecić, tylko może sprawdź tę listę rozdziałów najpierw i zdecyduj czy to to, czego szukasz/jesteś w stanie ogarnąć.

1

Mam tego Pattersona i Henessyego i to chyba klasyka. Z takich po Polsku:
A. Tannenbaum "Strukturalna organizacja systemów komputerowych"
Linda Null, Julia Lobur "Struktura organizacyjna i architektura systemów komputerowych"
N.Nisan, S.Schocken "Elementy systemów komputerowych" - książce towarzyszą ćwiczenia i symulator w którym projektujemy system komputerowy zaczynając od bramek, potem ALU i pamięć po kompletny system łącznie z językiem maszynowym itd. aż do języka wysokiego poziomu. Polecam.
Z tych bardziej klasycznych podejść to czytałem tego Tannenbauma i był ok.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1