Ile przerabiacie książek, kursów na raz?

5

Nie lubię książk, które są pisane tak, aby usystematyzować wiedzę, wówczas nad książką usypiam, przerobienie takiej książki to kartorga :-( Tym książkom brakuje połowy kartek, ponieważ skupiają się wyłącznie na plusach, możliwościach wybranego narzędzia, a praktycznie nie ma żadnej kartki o minusach i kompromisach więc uczucie usystematyzowania wiedzy jest dość złudne.

Najbardziej lubię książki, które po prostu są pisane ciekawym sposobem, taka książka może być wymagająca, może być o notatniku, byle byłaby w niej uchwycona technologiczna przygoda. Wtedy książka to relaks, coś co po drodze wytwarza w mojej głowie multum pytań. Jeśli książka potrafi zaintrygować to nie potrafię nie znaleźć dla niej czasu, kolejne wieczory przyglądam się docelowemu narzędziu.

A że nie mam studiów, ani jednoznacznego celu w karierze to mógłbym w sumie przyznać, że w zasadzie książki, które ładnie i ciekawie uchwyciły temat miały na mnie decydujący wpływ.

2

Generalnie czytam książki i przerabiam kursy wideo. Mocno techniczne tematy wolę filmiki, natomiast coś w luźniejszej formie jak wzorce czy architektura to preferuje książki. Miałem już różne systemy nauki, średnio co miesiąc coś zmieniam :) Obecnie najlepiej u mnie sprawdza się system, gdzie chce poświęcać przynajmniej 2 godziny dziennie na naukę po pracy, weekendy przeważnie wolne ale to zależy, głównie od pogody i pory roku. Ustalam sobie jakieś bloki tematyczne (albo jeden duuuży temat) określam cele na 1 msc i biorę się do roboty. Są to różne tematy, związane z tym co robię w pracy i tematy zupełnie nowe, niezawodowe jak ML czy Blockchain. Nie wiadomo co mnie zainspiruje i wciągnie na dłużej. I w tych dwóch godzinach podział 50% praktyka i teoria, czyli godzina tutoriala a potem godzinka kodzenia swoich pomysłów. No i oczywiście mam ok. 5 książek oraz kursów które kupiłem a jeszcze nie ruszyłem. Póki jeszcze rodzina się nie powiększyła to mogę sobie pozwolić na dosyć intensywny rozwój w wolnym czasie :)

2

Jedna książka lub jeden tutorial na raz.

2

Całkiem sporo, ale do konca sierpnia raczej nic nie rusze z powodu euro + io

3

Bywało tak, że robiłem kilka rzeczy naraz (nawet zupełnie ze sobą nie powiązanych typu programowanie + angielski) ale efekty były takie sobie.
Teraz skupiam się na jednej rzeczy i poświęcam jej większość czasu (rano i po pracy).

3

Teraz kładę nacisk na praktykę i czytam książki tudzież kursy głównie pod apkę, nad którą pracuję. Niczego na zapas. Kiedyś czytałem na zapas, ale to nie usystematyzowało mojej wiedzy a pozostawiło wrażenie w stylu "robiło mi się o uszy".

1

Ja nie lubię jak ktoś marnotrawi mój czas. Często wolę kawałek kodu z komentarzem, niż baśniowe opowieści. Możliwe, że się przyzwyczaiłem do czytania krótkich tekstów.

5

Książki jakie przerobiłem przez 4 lata:

literatura.png

Dla przykładu, jak ostatnio chciałem się nauczyć Angulara, to znalazłem sobie 3 nieźle oceniane książki na jego temat, dla w miarę aktualny wersji, co by nie rwać sobie włosów na przykładach, przerobiłem je sobie, później ogarnąłem 2 książki o JS, co by lepiej go zrozumieć. A na koniec ogarniałem swój dość złożony projekt do szuflady, później refaktoryzując go i pisząc testy do niego. Może nie jestem jeszcze ekspertem od Angular i TS, ale wydaje mi się, że byłbym w stanie sobie teraz poradzić z każdym problemem, po krótszej lub dłuższej medytacji nad nim.

Jestem wielkim fanem uczenia się z książek. Choć po przerobieniu ich rzadko do nich wracam, ale w trakcie pozwalają mi wrócić do rzeczy których nie zrozumiałem wcześniej. Lub jak siedzę nad projektem w którym chcę przetrawić daną technologię.

3

Książkę czytam jedną po drugiej, nie mieszam ich sobie (chyba, że potrzebuję wrócić do czegoś, co mnie nagle zaintryguje), natomiast wszelkiego rodzaju kursy, blogi, vlogi ogarniam sobie bez konkretnego wzoru - tu coś kliknę, tu mnie cos zaciekawi i tak to się żyje na tej spokojnej wsi.

2

Jedna książka techniczna lub jeden kurs w danym momencie. Reszta ląduje na liście do przeczytania później.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0