Wątek przeniesiony 2021-07-17 17:16 z Off-Topic przez somekind.

Przypisy w pracy inż

0

Pisze właśnie moją prace inżynierską, głównym elementem praktycznym jest aplikacja napisana w jakimś tam języku.
W jednym z pierwszych rozdziałów pisze o samym języku. Korzystam na razie z 2 książek. Celowo staram się zmieniać zdania, wyrazy bliskoznaczne itd. W przypadku języka programowania no nie wymyśle na nowo koła. Dowiedziałem się, że praca powinna zawierać przypisy - no to mam celowo zostawić oryginalny tekst w fragmencie aby zrobić tam przypis, że to właśnie z tej książki?

3

Tak, i odpowiednio zacytować. Powinieneś też mieć więcej niż dwa przypisy (tak o jeden albo dwa rzędy wielkości więcej).

3

Nie do końca. Możesz czasem coś zacytować "dosłownie" ale musisz to wtedy oznaczyć konkretnie jako cytat. To ma sens jak np. cytujesz jakieś twierdzenie. Takich cytatów raczej nie powinno być dużo w pracy.
Inną rzeczą są przypisy do parafraz/źródła na którym się opierasz. Np. załóżmy że piszesz w pracy że C jest najszybszym językiem programowania i teraz pojawia się pytanie: "na jakiej podstawie tak twierdzisz?". Jeśli coś takiego piszesz to albo masz jakiś własny benchmark w pracy z którego to wynika, albo wniosek ten pochodzi z jakiejś innej publikacji. Nawet jeśli ta publikacja nie zawiera dosłownie tego zdania, to możesz (w zasadzie powinieneś!) zrobic tam przypis do fragmentu z którego pochodzi taki wniosek.

Moja rada: nie używaj ksiażek jako źródła. Zamiast tego używaj publikacji (patrz: https://scholar.google.com/ ).

2

Wszelkiego rodzaju informacje zawarte w pracy, które wymagają udowodnienia (np. program napisany w X był szybszy od programu napisanego w Y) i wszelkiego rodzaju cytaty wymagają przypisów. Wszelkiego rodzaju obrazy, tabele i wykresy zaczerpnięte z innych źródeł wymagają przypisów.
Polecam korzystanie z więcej niż 2 książek - no chyba, że działasz w bardzo nieodkrytej części nauki, wtedy źródeł rzeczywiście może być mało. Rozejrzyj się za wszelkiego rodzaju magazynami tematycznymi (są również mile widzianymi źródłami wiedzy, chętnie przyjmowanymi przez społeczność akademicką ze względu na to, że zawarte tam materiały często są bardziej aktualne od tych w książkach). Zobacz czy nie masz dostępu do materiałów uczelni przez jakieś proxy (ja tak miałem i bardzo sobie chwaliłem).

0

Jeżeli mój temat pracy dyplomowej to aplikacja internetowa, do .... w konkretnym języku, frameworku. Czy w jednym z rozdziałów (właściwie naj obszerniejszym) mogę wprost zrobić projekt tej aplikacji, tzn. kolejne etapy tworzenia aplikacji dokumentować z rysunkami - oczywiście poparte książkami (przypisy).
Pytam, ponieważ próbuje nadgonić coś korzystając z wolnego.

0

@student225511: zapytaj promotora, lol

1

Pracę dyplomową zwykle zaczynasz od napisania spisu treści, abstraktu oraz podsumowania. Jeżeli piszesz aplikację to musisz mieć rozdziały w stylu: wstęp, cel i wizja, zakres funkcjonalności, implementacja, testowanie, organizacja pracy, rzeczy do udoskonalenia, podsumowanie.

Nie przepisuj książek ani publikacji, ani dokumentacji. Moje prace nie miały więcej niż 40 stron, a i tak połowa to były wykresy, bibliografia, puste strony i jakieś nagłówki. Wszystko co piszesz i wszystkie obrazki, które wklejasz, muszą być autorskie. Zamiast parafrazować jakiś akapit z książki napisz tak:

Powszechna jest opinia, że ... [1]

Albo:

Powołując się na [1], język C++ jest statycznie typowany.

Nie wklejaj całego kodu ani dokumentacji do pracy dyplomowej. Nikt tego nigdy nie przeczyta. Po prostu wybierz najciekawsze kawałki i je tam opisz, ale oszczędź ludziom opisów setterów i getterów.

Mówienie, że książek nie powinno się cytować jest bzdurą. Najlepsze źródła do cytowania to publikacje naukowe i książki techniczne. Bo nikt nie podmieni ich treści. Jeżeli książka jest jakimś opracowaniem to też możesz ją cytować i zaznaczyć, że powołujesz się na czyjąś opinię. Możesz też cytować manual w internecie, ale jego zawartość może się zmienić. Najgorszym źródłem jest wikipedia bo cały czas ktoś ją edytuje. Natomiast na wikipedii masz przypisy i warto tam odszukać oryginalne źródła.

No i korzystaj z konsultacji z promotorem, on może być świrem i mówić, że praca ma być na ponad 100 stron. Znam ludzi, którzy się chwalili, że mają pracę na ponad 200 stron. U nas raczej ludzie się chwalili kto zmieścił się na najmniejszej liczbie stron. Jeżeli w pracy zamieszczasz samo mięsko i używasz przypisów zamiast parafrazować książki to bardzo łatwo się po niej poruszać, zrecenzować ją i recenzenci dają dobre opinie bo nie muszą poświęcać całego wieczoru na przeczytanie dokumentacji. Oni i tak dostają jakieś ochłapy za czytanie tych dokumentów.

0

Jeśli na twojej uczelni masz wytyczne dotyczące zawartości pracy dyplomowej (powinieneś mieć), to sprawdź jak wygląda sprawa dotycząca odwołań do literatury. Być może jest ustalona minimalna liczba publikacji, które musisz wykorzystać. Wtedy do każdej pozycji powinieneś odwołać się przynajmniej raz. Wszystko opisz swoimi słowami na podstawie wybranych książek, dokumentacji itd.

0

Jeżeli wstawiam do pracy jakieś screeny z Visaul Studio, który styl jasny czy ciemny nadaje się bardziej do tego celu.

3

Jeśli Twoja praca nie jest konkretnie o Visual Studio, to przepisz i odpowiednio sformatuj kod, zamiast wrzucać zrzuty ekranu.

Jeśli jest, to styl jasny nada się lepiej w druku, co dla prac inżynierskich jest bardzo ważne.

1

@Althorion: ma rację. Jak chodzi o kod, to robisz styl dla akapitu i nim okalasz kod źródłowy.

3

O szczegóły gdzie spacja, gdzie kropka a gdzie przecinek pytaj promotora. Jest to twoje główne, jedyne i autorytatywne źródło informacji.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1