Studia, a samodzielna nauka w domu.

0

Hej!

Jakie przewagi dają nam studia informatyczne, nad osobami, które takich studiów nie mają?
Wiadomo papierek ukończenia uczelni, ale czy istnieją jakieś dodatkowe perki związane ze studiami?

Osoby po studiach będą bardziej przygotowane do pracy w backendzie?

6

Znajomosci.

1

Wyksztalcenie wyzsze - wpisanie sie w wymogi rekruterow i znajomosci.
@Descendant po studiach lepsza znajomosc backendu?

0
Kacpi7 napisał(a):

Wiadomo papierek ukończenia uczelni, ale czy istnieją jakieś dodatkowe perki związane ze studiami?

Minimalnie łatwiej dostać się na praktyki/staż. Plus jak już wspomniano - znajomości.

Kacpi7 napisał(a):

Osoby po studiach będą bardziej przygotowane do pracy w backendzie?

IMO nie

1

Erasmus, algorytmiczne konkursy

2

Odpowiedź zależy od pytającego

a) Czy kończy studia (albo już ukończył)i zastanawia się co mu dały.
b) Czy ma dopiero przed sobą pierwszy "deficyt ECTS" i zastanawia się nad problemem i cudownym rozwiązaniem "jak zaliczyć te analizy i dyskretne i wstępy do algorytmiki".

a czy b?

0

Studia liczą się jako 8 lat stażu pracy - dzięki temu po przepracowaniu 2 lat na UOP masz 26 dni urlopu.

4

Kolejny szuka wymówek żeby nie iść na studia :) Nie chcę się ciężko pracować tym młodym!!!

Nie idź. Nie ma przymusu. Wszystkiego sam nauczysz się w domu. Serio, sam wszystko zrobisz w domu, musisz tylko ciągle się oszukiwać, że tak będzie.

A tak poważnie, nie wiem czemu "te młode" teraz pytają: "Studia CZY bootcamp CZY samodzielna nauka?" Jak chcesz być dobry to trzeba zapierd****, zrób studia ORAZ bootcamp ORAZ samodzielna nauka. Nie ma drogi na skróty.

4
Kacpi7 napisał(a):

Osoby po studiach będą bardziej przygotowane do pracy w backendzie?

Jeśli dana osoba studiowała, a nie "studiowała", to będzie wiedziała co to jest złożoność obliczeniowa i pamięciowa, rozumiała jak liczby są przechowywane w komputerze, a także znała inne kolekcje niż arrraylist. To wszystko razem może sprawić, że kod nie będzie pełen wtfów, i czasami nawet będzie działał w skończonym czasie.

Oczywiście w domu też można się tego samodzielnie nauczyć, ale większość ludzi w domu zazwyczaj woli uczyć się frameworków z tutoriali ignorując podstawy, o których wspomniałem wyżej. Efekty często są śmieszne i straszne jednocześnie.

0

Jakie przewagi dają nam studia informatyczne, nad osobami, które takich studiów nie mają?

Zależy jakie studia i jaki student.

1

Ja przerabiałem wiele materiałów z różnych kierunków studiów i bardzo dużo ciekawych informacji i wiedzy z różnych gałęzi IT skosztowałem, w dodatku za darmo.
Wiedza akademicka jest zwykle przystępnym językiem opisana i łatwa do przetrawienia, nawet bym powiedział, że idzie się więcej nauczyć niż z książek, gdzie często jest samo lanie wody.

Ci profesorowie nie zabezpieczają jakoś dostępu do materiałów i nawet dobrze, bo jakby kogoś nie było stać na studia to i tak może się kształcić z udostępnionych materiałów, na dowolny kierunek studiów.
Jak nie wybrałeś jakiegoś kijowego kierunku, to możesz się przy tym dobrze bawić.

1

Studia pozwolą Ci poszerzyć horyzonty w dziedzinach, o których być może nie wiedziałbyś gdybyś na uczelnie nie poszedł ale... co ja tam wiem o życiu?

4

W domu uczysz się tego co chcesz. Na uczelni tego co musisz.
Wbrew pozorom ograniczenie się tylko do tego co chcesz często nie jest najlepszym rozwiązaniem. I jest za tym kilka argumentów:

  • nie zawsze wiesz, jakiej wiedzy będziesz potrzebował
  • czasem wiesz, że możesz jakiejś wiedzy potrzebować, ale z różnych powodów Cię specjalnie nie interesuje, albo jest trudna do samodzielnego przyswojenia i w efekcie nie masz motywacji do jej przyswojenia. Uczelnia może tą motywację poprawić.
  • Samodzielnie może nabyć jakąś wiedzę programistyczną, może i wystarczającą w wielu pracach. Jednak uczelnie przygotowują Cię do bycia inżynierem - czyli kimś kto potrafi generalnie podejść do rozwiązania dowolnego problemu technicznego czy analitycznego. Tam gdzie programista-samouk może się poddać, bo stwierdzi, że to nie jest problem dla niego (programisty), inżynier może wciąż podjąć wyzwanie i odnieść sukces. Jest dość oczywiste, że pracodawcy coraz bardziej będą potrzebowali takich właśnie ludzi - którzy nie tylko potrafią programować, ale przede wszystkim rozwiązywać problemy przy pomocy różnych narzędzi i umiejętności - w tym programowania.
4

@p_agon: ostatnio odezwał się do mnie profesor z pierwszego roku(jestem na 3) z zapytaniem czy podejmę się pracy w jego startupie :P A kilka miesiecy temu jakiś jeszcze inny profesor chciał mi zapłacić za dokończenie jakiejś platformy do nauki gamifikacji czy coś takiego, ale, ze pisane w django to odmówiłem :P

5

Zależy od uczelni, z moich doświadczeń:

  • jeśli wkręcisz się w jakieś koła naukowe albo inne inicjatywy to generalnie są tam dość ciekawi ludzie od których można się wiele nauczyć
  • dwa razy polecali mnie ludzie ze studiów (i więcej chciało mnie ściągnąć do mniej lub bardziej ciekawych projektów)
  • na kilku przedmiotach prowadzący (głównie doktoranci) otwarcie ściągnali co lepszych ludzi do pracy w firmach w których pracowali
  • masz możliwość pracy nad rzeczami których raczej w branży w Polsce nie zobaczysz (typu praktyki w CERN i podobne)
1

Wiedzę Ci daje jak się uczysz, bo niektórzy profesorowie są kompetentni na pojedynczych uczelniach.

1

Papierek ukończenia uczelni jest chyba tutaj najmniej ważny. Studia na dobrej uczelni pozwolą CI na dobre poznanie podstaw informatyki i algorytmów(czego na własną rękę mało kto się uczy, nie ma co się oszukiwać), obeznanie się w właściwie całym przekroju technologii i specjalizacji (od backendu aż to MLa) i przede wszystkim poznanie ambitnych i ciekawych osób od których często nauczysz się więcej niż na zajęciach. Rzadko tutaj się też o tym mówi, ale poznasz tam też masę ludzi, które są pełne pasji spoza informatyki, co dla mnie osobiście było wielkim plusem.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1