Edukacja w kierunku tworzenia prostych stron reklamowych - landing page/single page.

0

Witam,

Około miesiąca temu skończyłem pierwszy stopień studiów IT. Dodatkowo pracuję w zawodzie, mając styczność z językami java, c#, js, ts - początkujący programista. Po ukończeniu studiów mam dużo więcej czasu, więc chciałbym nauczyć się czegoś dodatkowego tak sam dla siebie. Wybór padł na strony internetowe typu landig page/single page. Jest masa ofert i zleceń w tym kierunku, a projekty nie wydają się zajmować długiego okresu. Dlatego fajnie byłoby raz w miesiącu wykonać jakieś zlecenie i przy okazji zarobić coś dodatkowo. Jednak nie wiem na jaką technologię się zdecydować... Z tego co widziałem, to w tym aspekcie króluje WordPress. Stronki w nim wyglądają dość nowocześnie i ładnie. Zajmuje on też czołowe miejsca w rankingach, firm które z niego korzystają też jest sporo. Czy na prawdę warto się go uczyć? A może są jakieś inne bardziej przyszłościowe technologie/frameworki, które polecilibyście zamiast niego? Nie chcę tworzyć jakichś rozległych projektów (przynajmniej teraz, później? kto wie :D), a proste stronki typu - salon fryzjerski, mechanika + lakiernictwo samochodowe, promowanie jakiegoś produktu, usługi itd. Dodam, że php nie jest moim konikiem, ale jestem chętny i zmotywowany by się czegoś nauczyć. Chciałbym Was poprosić o porady i pomoc w ukierunkowaniu. :)

3

Czy aby na pewno same landingi mają takie zapotrzebowanie na customowe rozwiazania? Z mojego doświadczenia landingi sa oferowane 'do wyklikania' przez mnostwo platform, ktore dodatkowo nawet zbiorą dane i pozwolą je posegmentowac. Tak dzialaja np landingi.pl, na wp masz mase wtyczek do stworzenia sobie szablonów czy w pelni działających landingow, jest zapotrzebowanie na to?
Gro narzedzi Marketing Automation oferuje landingi jako czesc pakietu i jedyne co musisz zrobic to podpiąć swoją domene.

Sama praca na wp jest wg mnie ciekawa ale nie koniecznie bedzie to typowo praca deva. Pamiętaj ze specyfika landingow to tez lub dla niektorych klientów, przede wszystkim zbieranie danych wiec trzeba to bedzie spiąć z systemem ktory te dane zbierze i pozwoli chociaz filtowac i eksportowac.

1

Mogę się mylić ale landingi to bardziej działka UX a nie programistów ;)

1

Wydaje mi się, że dziś na tworzenie landingów jest już za późno. Jest na rynku bardzo wiele gotowych kreatorów, wiele sklepów internetowych ma to w swojej ofercie od razu zintegrowane ze sklepem i pobierane są dane użytkowników do remarketingu.

Dziś nie ma za bardzo sensu otwierać sklepu internetowego. Za chwilę wchodzą sklepy na Facebooku, Instagramie i Tik Toku. Tam przeniesie się handel.

Więc może coś bardziej typu pisanie wtyczek do tych platform, integracja z systemami reklamowymi itp.

Rozeznaj dobrze rynek zanim w to wejdziesz.

1

o w tym aspekcie króluje WordPress. Stronki w nim wyglądają dość nowocześnie i ładnie.

Jak coś wygląda nowocześnie i ładnie, to nie zasługa Wordpressa, tylko HTML i CSS (dodaj do tego SVG, pliki graficzne, JS).
Więc nauka HTML i CSS ma większy sens niż nauka samego Wordpressa.

Z drugiej strony to jest pułapka, bo czasami strona "wygląda nowocześnie i ładnie", ale nie da się z niej korzystać.

I webmajster zadowolony, bo zrobił ładną stronkę, klientowi też się wydaje, że jest ładnie, a użytkownik wchodzi i tutaj mu się coś wczytuje przez ileś sekund, tutaj się zamula przy scrollu, tutaj coś lata, tutaj nagle wyskakuje z tuzin różnych modali.

0

Dzięki każdemu za odpowiedź :)
Czyli ogólnie przy obecnym stanie rynku nie opłaca się już pchać w landingi. A jeśli już, to zwyczajnie budować je z wykorzystaniem HTML i CSS?

@Kerubyte
Temat wtyczek wydaje mi się być ciekawy. Masz może jakieś rady jak się w to wdrożyć? W mojej głowie aktualnie mam plan, aby wybrać sobie jedno z tych oprogramowań sklepowych (np. prestaShop), zapoznać się z dokumentacją DevDocs i na jej podstawie tworzyć pierwsze moduły. Znasz może jakieś poradniki/kursy, które na początku pomogą mi się w tym odnaleźć? Czy Korzystanie z oficjalnej dokumentacji będzie najlepszą opcją? Interesuje mnie też kwestia jak na tym zarabiać. Są jakieś ogłoszenia lub zlecenia na wykonywanie takich wtyczek?

1

Czyli ogólnie przy obecnym stanie rynku nie opłaca się już pchać w landingi.

Przy obecnym stanie rynku nie opłaca się "pchać" w cokolwiek. Bo wszędzie jest tak wielka konkurencja, że jak się próbujesz wepchać z ulicy, to nie wejdziesz.

Dlatego lepiej skupić się na powolnym rozwoju niż na pchaniu się. Inwestować w siebie, w swoje zdolności, posuwać się powoli do przodu. Patrzeć w perspektywie lat, a nie miesięcy.

A w perspektywie lat, to tak - Wordpress to nie jest jakaś technologia, która koniecznie będzie super opłacalna za 5 lat.
Natomiast na HTML/CSS dalej będzie zapotrzebowanie. Webdesign przecież nie zniknął, ani nic się nie zapowiada, że za kilka lat nie będą powstawać nowe strony.

To miałem na myśli, że nauka HTML i CSS ma większy sens niż nauka samego Wordpressa.. Krótkoterminowo to może się opłacić bardziej i umiejętność stawiania Wordpressa na gotowym szablonie, ale to nie są skille, na których można budować karierę.
BTW https://www.joshwcomeau.com/css/the-importance-of-learning-css/

Dodatkowo pracuję w zawodzie, mając styczność z językami java, c#, js, ts - początkujący programista.

Czyli pracujesz w zawodzie, tu już można coś budować. Rozszerzać wiedzę w rzeczach, którymi juz się otaczasz, o ile ci one odpowiadają. A przecież na backendzie (jak się domyślam) też jest trochę zagadnień i technologii, gdzie możesz poszerzyć wiedzę.

0

@MichalMP11: Wtyczki ktore widzialem byly pisane w php glownie wiec to jest pierwszy kierunek, presta opiera sie glownie na hookach, ktore musisz obsluzyc, polecam czytac dokumentacje i pobierac sobie w zipie darmowe wtyczki i patrzec jak sa zbudowane, relatywnie latwo jest zrozumiec co tam sie dzieje.
Zapoznaj sie z narzedziami do obslugi systemow zakupowych, co jest w takiej prescie a co oferuja zewnetrzne narzedzia, poznaj troche rynek ecommerce, mniejsze platformy dalej maja zapotrzebowanie na integracje bo na przyklad google tag manager staje sie coraz mniej porzadana opcja w takich integracjach.
Nastepnie mozesz skupić sie na budowaniu integracji z zewnetrznymi systemami, jest troche zlecen na to, np spiecie wp z jakims systemem gromadzacym dane, spiecie presty aby przesylac informacje np o sciezce zakupow do zewnetrznego narzedzia do marketingu, takie rzeczy. Masz idosell, shoper, oni nie mają wielu integracji z zewnetrznymi systemami szukaj takich ogloszen, zobacz czego wymagają.
Tutaj moge sie mylic ale skup sie na mniejszych platformach, nie brnij w shopify czy wp od razu bo konkurencja jest ogromna i w sumie wiekszosc mozliwych integracji tam jest a Tobie jako poczatkujacemu MOZE byc ciezko takie zlecenia wylapac.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1