Katalogowanie wiedzy/ sposób na naukę

1

Cześć, pracuje jako programista od około 4 lat i lubię sobie w domu czasem pokodować, poznać jakieś nowe technologie, lub douczyć na potrzeby projektów. Problem jest taki, że jest tego wszystkiego dosyć dużo już i ta wiedza z czasem się ulatnia jeśli czegoś nie używam, dlatego mam do Was pytanie. Jaki jest Wasz sposób na naukę technologii? Jako przykład podam, że ja czasem zapisuje sobie pewne notatki korzystając z dostępnych notatników online, ale czuje, że coraz więcej mi się tego składa, jak to wygląda u Was? Kończycie projekt i zapominacie o technologii, a w razie potrzeby przypomnicie sobie ją na nowo?

1

Zakładasz sobie nowy dysk Google i jak się uczysz pisząc kod oraz notatki to konkretne tematy wraz z plikami źródłowymi tam wrzucasz. Oczywiście wstępnie wszystko elegancko katalogujesz.

Mózg pamięta te rzeczy, które są używane i których potrzebuje. To że zapominasz wszystko to normalna sprawa. Najwidoczniej nie jest Ci to potrzebne. Niemniej jednak różnica jest taka, że jak będziesz tego potrzebował to przypomnisz sobie bardzo łatwo.

2

Ja korzystałem markdown + foldery + repo na githubie. Aktualnie korzystam z notion.so.

2

Postawiłem sobie lokalnie MediaWiki na Nginksie z MySQL-em, tam trzymam różne notki i kawałki kodu, raz za czas przekładam, formatuję, linkuję do innych rzeczy, wstawiam obrazki, zbieram gotowe szablony z Wikipedii, np. do robienia infoboksów, czy pól z zakładkami. itd Przykład takiej strony (o C++):

https://4programmers.net/uploads/101345/kAeQ3pQ8UT3EueQ8ydncyGqn21A04mziZUqBvj74.png

Z historii widzę, że była pisana w latach 2015-16. Duża tabelka pochodzi z książki Soltera-Klepera, skrócona z książki Murray'a. Ostatni przykład z szablonów nawet nie pamiętam skąd. Trzeba było dopisać źródło, niestety zaniedbywałem to i teraz nieraz nie pamiętam z jakiej książki/strony coś wziąłem.

A tu inny przykład, z Pythona: !https://4programmers.net/uploads/101345/OPmjPQHEpAfEVpYSWXgm9K4tZ2vT7v2DhxuARppj.png, opracowany głównie na podstawie Python Receptury Beazley'a/Jonesa. Tworzone, wg historii, w latach 2014-15. Tak szczerze pisząc, to ostatnie 2-3 lata się zaniedbałem i nie dodawałem za wiele :( Niestety, czas jest zasobem w deficycie.

Zalety:

  • Jeżeli jest dobrze zorganizowane, to pozwala sobie łatwo przypomnieć, co się kiedyś umiało
  • Samo notowanie, organizowanie, pisanie takich "artykułów" ma walor edukacyjny i pozwala lepiej zrozumieć materiał
  • Szybko da się skopiować i wkleić do kodu jakieś rzeczy, receptury itd. kopiujesz snippet z książki raz i potem jest zawsze pod ręką
  • Można sobie importować templatki z Wikipedii żeby ładniej organizować zawartość
  • Jak się uzbiera trochę materiału z różnych źródeł i opracuje w ten sposób na własny użytek, to potem można to przerobić na jakiś publiczny blog post
  • Mnóstwo gotowych rozszerzeń do MediaWiki do ściągnięcia z Internetu, np. trywialne jest dodanie latex-a i wstawianie wzorów wszelakich (https://4programmers.net/uploads/101345/qnk2WQx4JDPqUAJ1dzPC7oySjYZ6tqe5KTIkkTe3.png)

Wady

  • Ogółem panuje bałagan, niektóre strony to nieuporządkowany śmietnik, wszystko się dezaktualizuje z czasem, a nie ma kiedy poprawiać
  • Porządne przerobienie książki na tego typu notatki trwa tygodnie, szczególnie jak to jakaś potężna cegła
  • MediaWiki to niestety PHP, jak się bawiłem w pisanie własnych rozszerzeń, np. żeby dodać własne tagi, do się trzeba w tym babrać, a dokumentacja jest gówniana

Chwilowo zamroziłem i zarchiwizowałem starą wiki, rozpoczętą jeszcze w 2011 i postawiłem nową, świeżą i czystą, plan jest żeby ją zorganizować porządniej.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1