Jak to ten komputerek działa

2

Cześć,
naszło mnie że chętnie bym się dowiedział jak to tak naprawdę ten komputerek działa. Znacie jakieś książki, filmy blogi gdzie można taka wiedzę zdobyć. Interesuje mnie jak to całościowo jest zebrane do kupy że ten sprzęt rozumie to co rozumie. Jak te sygnały elektryczne to ogarniają etc. To jest na każdej warstwie. Nie jestem zbyt bystry z fizyki ale już kilkanaście lat po studiach i naszła mnie refleksja że najwyższa pora poznać dokładnie to co mi daje kasę na chleb.

3

Widea na YT pana Ben Eater'a lub stara książka Moris Mano Architektura Komputerów.

0

Ach ten Von Neumann ;)

4

Jakie NANDy? Trzeba zacząć od tranzystora. Pamiętam ze studiów, że to był straszny hardkor. Chyba, że po prostu było tragicznie wyłożone, a ja nie byłem zmotywowany. Musiałbym jeszcze raz spróbować. :) Od NANDów to już z górki. :D

EDIT: To w sumie wygląda dość strawnie: :)

4

Nie nie, trzeba zacząć od sztabek krzemu: http://visual6502.org/JSSim/index.html na tranzystory przyjdzie czas...

3

"Strukturalna organizacja systemów komputerowych" Tanenbauma będzie jak znalazł (link).

Autor opisuje budowę komputerów warstwami, od pojedynczych tranzystorów, przez układy scalone i magistrale, po system operacyjny (o którym z kolei napisał kolejną książkę - link, napisał też osobną o sieciach - link).

0

wikipedia podaje :

Półprzewodniki – substancje, najczęściej krystaliczne, których konduktywność może być zmieniana w szerokim zakresie poprzez domieszkowanie, ogrzewanie, oświetlanie lub inne czynniki.

0
elwis napisał(a):

Jakie NANDy? Trzeba zacząć od tranzystora. Pamiętam ze studiów, że to był straszny hardkor.

No bo na studiach dochodziły wzory i zadania. Filmik na YT może co najwyżej zaspokoić ciekawość na podstawowym poziomie ;)

3

Czytałem https://www.amazon.com/Code-L[...]rdware-Software/dp/0735611319 - bardzo fajna książka. Od bramek logicznych do komputera. Trochę stara ale broni się IMO.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0