10-latek chce się uczyć programowania - proszę o porady

3
kzkzg napisał(a):

@Manna5: co ten dzieciak nabroił że chcesz go javascriptem karać? :/

To, że toś umie JS nie znaczy, że zaraz będzie pisał w nim padający śnieg ;) .
Zamiast PHP poleciłbym Perla i książki ze zwierzętami od O'Reilly. Sam uczyłem się stąd
https://helion.pl/ksiazki/per[...]ian-d-foy,perlw2.htm#format/d
perlw2.jpg
W książce są podane fajne i proste przykłady operacji na plikach i tekście. Można napisać sobie plik w notatniku i w tym samym notatniku obejrzeć wynik działania Perla. Ponieważ Perl używa wywołań systemowych jak bash, można się spodziewać zachowania takiego samego jak w przypadku poleceń typu exec, więc obsługa systemu przy okazji wejdzie do głowy.
Podobnie przyjazny pod tym względem jest Javasrcipt - można zrobić sobie prosty plik HTML i JSem grzebać: dodawać, usuwać i edytować elementy strony, rysować itp.

3

Scratha odradzam, bo później może być dziwnie jak się przyjdzie do prawdziwego języka. Silniki gier za trudne, tak jak pisanie na androida. Najbardziej polecałbym Pythona, bo ma prosta składnie między innymi.

6

Podziwiam Twojego siostrzeńca. Dziecko, które samo chce się uczyć jest warte swojej wagi w złocie ;-)

Wg mnie, i tak też edukuję moje dzieci, najbardziej wartościowe jest nauczenie dzieci uczenia się. Przede wszystkim zadbanie aby lubiły się uczyć. System polskiej oświaty i nauczyciele wkładają dużo wysiłku aby w dzieciach pęd do wiedzy zabić. Tobie proponuję abyś go w dziecku pielęgnował. Kolejnym krokiem jest nauczenia dziecka zdobywania wiedzy na własną rękę. Niech sam szuka. Pokaż mu jak. Jak używać google, YT, IG, FB. Jak korzystać z forum z quora. Niech nie boi się zdawać pytania publicznie. Niech drąży temat. Niech wnika. Niech dyskutuje jeśli ma odmienne zdanie. Niech potrafi go bronić argumentami. Niech potrafi przyjąć krytykę i odmowę. Naucz go samodyscypliny, wyznaczania celów i ustalania priorytetów. Dzielenia dużych celów na małe kroki.

Tak wyposażony nauczy się wszystkiego i spełni swoje marzenia :-)

Trzymam kciuki.

3
Marcin Badtke napisał(a):

nauczyciele wkładają dużo wysiłku aby w dzieciach pęd do wiedzy zabić.

Nauczyciel jest wykonawcą programu nauczaniu. Nie jest jego winą, że program nauczania jest durny. Łatwo jest krytykować nauczycieli jak się nie pracowało w tym zawodzie parę lat.

Zawodu już nie wykonuję, ale nie przypominam sobie, żebyśmy siedzieli godzinami na naradach jak na siłę zabić w dzieciakach pęd do wiedzy.

3
TheLearner napisał(a):
Marcin Badtke napisał(a):

nauczyciele wkładają dużo wysiłku aby w dzieciach pęd do wiedzy zabić.

Nauczyciel jest wykonawcą programu nauczaniu. Nie jest jego winą, że program nauczania jest durny. Łatwo jest krytykować nauczycieli jak się nie pracowało w tym zawodzie parę lat.

Zawodu już nie wykonuję, ale nie przypominam sobie, żebyśmy siedzieli godzinami na naradach jak na siłę zabić w dzieciakach pęd do wiedzy.

Może Marcin wyraził się zbyt stanowczo, jednak poruszył pewien ważny problem: sposób przekazywania wiedzy. U jednego nauczyciela PO chodziliśmy do parku, pokazywał nam różne rzeczy itp. Inni nauczyciel tego samego przedmiotu to kopiuj- wklej. Wszystkie jego zajęcia polegały na dyktowaniu materiału do zeszytu przez całą lekcję. Efekt? Więcej pamiętam u tego pierwszego. Nauczyciele mają niewiele do powiedzenia w kwestii materiału, ale za to mogą próbować czynić ten materiał lepiej utrwalonym.

3

Moim marzeniem było zostać programistą niestety słabe zdolności mi to uniemożliwiają. Postanowiłem uczyć programowania mojego 8 letniego syna. Pierwsza lekcja w styczniu 2021 to uświadomienie mu że są inne systemy liczbowe. Druga to potęgowanie dwójki i jest już lepszy ode mnie.

4

Ja bym polecił frontendowy JS. A właściwie JS + konsola lub canvas.
Bez bibliotek, po prostu samo kodowanie w tym co daje przeglądarka.
HTML-a można bardzo ograniczyć.
Mam na myśli coś takiego: https://dev.to/foqc/mandelbrot-set-in-js-480o
Można kodować w Notatniku / VS Code / Geany / cokolwiek innego.
A przebudowanie aplikacji ograniczyć do naciśnięcia F5.

2
0xmarcin napisał(a):

A może po prostu 10 lat to jeszcze za wcześnie? Poczekaj z 3 lata i wróć z tematem. A do tego czasu lego technic i przyjaciele...

Ja swoje pierwsze programy pisałem kilka miesięcy przed dziesiątymi urodzinami. :P Zaczynałem w Turbo Pascalu.
Bawiłem się też wtedy Q-BASIC i LOGO.

1

Ja mając z 11 lat uczyłem się tworząc w Ruby skrypty do RPG Makera (np. zmiana warunków pogodowych, system walki itd.). Może to też jest jakaś opcja.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0