10-latek chce się uczyć programowania - proszę o porady

0

Cześć!

Postanowiłem zarejestrować się na forum bo nie mam doświadczenia w edukowaniu dzieci. Mój 10-letni siostrzeniec chce się uczyć programować bo "chce robić gry" :)

Może zacznę od mojego doświadczenia:

 • w latach 80. nauczyłem się języka Basic na komputer BBC Acorn Master 128 (+ trochę liznąłem assemblera)
 • potem był Amos (taki rozbudowany Basic) na Amigę 500 (+ trochę assemblera) (zrobiłem 3 komercyjne gry)
 • w szkole informatycznej uczyłem się Turbo Pascala i C++
 • od mniej więcej 2000 roku na dobre utknąłem w PHP+Mysql+Javascript (masa projektów, w tym 2 gry browserowe)
  To tyle o mnie, więcej doświadczenia nie mam.

Nie wiem od czego zacząć uczyć to dziecko bo:

 • objaśniam mu html i, choć wykazuje wielki entuzjazm, to do końca nie ogarnia, że jak otwarł jakiegoś taga to musi go zamknąć.
 • uczę go podstaw PHP (zmienne liczbowe i tekstowe, pętla for, działania na zmiennych)
  Chłopak jest za mały, nie chwyta tego, mówi mi, że rozumie, ale tak naprawdę to potrafi tylko zmodyfikować przykład, który mu napisałem.
  Nie zna podstaw komputera, czym jest serwer, ftp, typy i rodzaje plików w Windows, składnia języka programowania itp.

Mam kilka pomysłów, ale nie wiem co robić dalej:

 • mogę zainstalować mu emulator BBC i uczyć go prostego Basica (ja tak zaczynałem), to jest spoko system dla początkujących bo Basic jest rozbudowany, ma łatwy dostęp do trybu graficznego, nie to co Basic na C64, ale... Basic na ośmiobitowce do niczego mu się w przyszłości nie przyda...
 • kontynuować to html+php? To mu się akurat przyda do tworzenia stron, ale czy to nie jest zbyt skomplikowane dla dziecka?
 • zainteresować się w czym robi się apki na Androida i pójść w tym kierunku? Sam bym na tym skorzystał, bo umiejętność tworzenia aplikacji mobilnych by mi się przydała
 • uczyć go silników do tworzenia gier - Unity itp????
 • olać powyższe i robić z nim gierki pseudoflashowe w Scratch?

Doradźcie programiści proszę!
Może ktoś ma doświadczenie z dziećmi.

Pozdrawiam i Wesołych Świąt
Adam (wujek 10-letniego Janka)

4

Od czegos podstawowego gdzie szybko widac efekt: Scratch, cos jak grafika zolwia w Logo, jakas gra z pseudoprogramowaniem (np. Colobot kiedys) itp.

5

Zdecydowanie Scratch 3.0 (https://scratch.mit.edu/). Jest do tego swietna ksiazka: https://nostarch.com/superscratch3 oraz zestaw kart do nauki: https://nostarch.com/scratchcards3. Jest tez polskie tlumaczenie: https://helion.pl/ksiazki/scr[...]d-project,scrak2.htm#format/d

Zaleta Scratcha jest to, ze efekty masz od razu, a napisanie prostej gry w Scratchu, to raptem kilka minut "klepania" i masz efekty:

8

Na pewno nie próbuj dzieciakowi, który jeszcze za wiele nie ogarnia wciskać pisania na androida, bo to jest coś dość skomplikowanego i bardzo kiepsko to widzę. Efektów bym się nie spodziewał, za to młody szybko się może zniechęcić.

4

A może po prostu 10 lat to jeszcze za wcześnie? Poczekaj z 3 lata i wróć z tematem. A do tego czasu lego technic i przyjaciele...

1

@homix73:

BBC Acorn Master 128

Też taki miałem! Aż się kręci łezka w oku. A kilka miesięcy temu pojawił się nawet na CTFie! https://ctftime.org/writeup/20857 (w 132 znakach wyświetlić na ekranie QRCode).

Wracając do temu: jw, Colobot, Scratch, może Lego Mindstorms?

10

@Manna5: ty chyba jesteś w podobnym wieku, co wspomniana w wątku osoba. Podpowiesz coś o swoich pierwszych krokach w programowaniu? My, jako starsi, mamy trochę inną perspektywę.

5

Wydaje mi się że nauka programowania to ostatnia rzecz jaką powinien robić 10 latek. Chcesz żeby wyrósł na niewychodzącego z piwnicy nerda? Lepiej niech się języków obcych uczy, najlepiej dwóch. Przyda mu to się zawsze, a na programowanie jeszcze przyjdzie czas.

4

@PerlMonk, Najpierw Baltie, ale ze względu na małe możliwości szybko przeszedłem na Pascala, który też nie okazał się dobrym wyborem, bo nie umiałem wtedy (miałem 8 lat) ogarnąć pascalowych bloków kodu, i musiałem wszystko robić nawet bez ifów - choć przy Pascalu zostałem dużo dłużej niż przy Baltiem. Przełom nastąpił, gdy w wieku 9 lat odkryłem Batcha. Jego składnia była bardzo prosta, do tego pozwalał na łatwe wykonywanie operacji na plikach (czego nie było w Baltiem i czego nie potrafiłem zrobić w Pascalu), nic nie trzeba było doinstalowywać, programy w nim napisane działały na każdym komputerze (nie zetknąłem się jeszcze wtedy z Linuxem) - mogłem chwalić się swoimi dziełami w szkole, gdy pani się odwróciła. Ogólnie polecam Batcha (najlepiej zacząć od komend echo, set, goto, może choice, jak choice to też if errorlevel a nawet if "x"=="y", obowiązkowo procentowe odwołania do zmiennych, cls, color i operacje na plikach - for i przekierowania odłożyć na później). Jeśli zapragnie interfejsu graficznego, najprostszą opcją będzie HTML w parze z prostym JSem. Wracając do historii, potem odkryłem C (zafascynowała mnie możliwość generowania plików EXE, które były wtedy dla mnie synonimem profesjonalnego programowania) i tak już zostało.

1

@Manna5: co ten dzieciak nabroił że chcesz go javascriptem karać? :/

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0