Przyszły backendowiec - Java vs C#? - dylemat, przyszłość obu języków, warunki pracy

1

Mam nadzieję, że to będzie mój ostatni wpis tego typu i wreszcie uda mi się rozstrzygnąć ten dylemt.Jestem na 2 roku informatyki.Podstawy miałem w C#, potem obiektówkę w Javie i teraz algorytmy znowu w Javie.Chcę zostać backendowcem i zastanawiam się od dłuższego czasu nad wyborem między Javą a C#.Do Javy przekonuje mnie większa ilość ofert pracy, większa społeczność i mnogość bibliotek.Do tego jak wcześniej wspomniałem Java wydaje się królować u mnie na studiach.Mam też upatrzoną fajną książke "Kompendium programisty Java" wydanie XI.Jeśi chodzi o minusy, to obawiam się ilości kandydatów na juniora i wymagań, które wydaje mi się, że mogą być większe niż w przypadku C#.Do tego dochodzi to czy nie pogubie się w tych różnych frameworkach i bibliotekach i czy nie trafie na jakiś straszny legacy code no i jaka będzie przyszłość Javy mimo, że wiem, że pracy będzie nadal dużo w tym języku.Co do C# to podoba mi się, to, że składnia jest trochę bardziej przejrzysta i nowoczesna, wsparcie MS i to, że .NET stał wieloplatformowy oraz to, że próbuje objąc różne dziedziny, backend, apki mobilne, gry, teraz przez tego Blazora chyba frontend też, więc C# wydaje mi się taki bardziej wszechstronny i bardziej przyszłosciowy.Misem jest na pewno to, że jest mniej popularny niż Java, mniejsza społeczność no i jakoś nie mogę znaleźć fajnej książki po polsku do niego (tak, tak, wiem, że MC docs ( ͡° ͜ʖ ͡°)).Druga sprawa to warunki i jakość pracy w tych językach o ile da się tak jednozancznie to określić.Gdzie jest więcej januszowych firm? Gdzie jest więcej g**no kodu, z którym trzeba pracować? Gdzie jest więcej legacy code? W czym powstaje więcej nowych projektów? Podsumowująć mam trochę mętlik w głowię i mam nadzieję, że mi pomożecie trochę to rozraśnić.Zapraszam do dyskusji i głosowania w ankiecie.

4

IT szybko się zmienia. Jak już chcesz iść w jakiś język to polecam Angielski. :)

Moim zdaniem przede wszystkim warto być dobrym programistą, bo takich jest stosunkowo mało.
Jeżeli masz do wyboru te dwa języki to wybierz taki, który Cię bardziej interesuje, bo są bardzo podobne i wydaje mi się, że oferty też.

5

Java - jest trochę więcej dobrych narzędzi od nieproducenta języka.
Poza tym to kolejny wątek- wojenka. Język wybrany jako pierwszy ma to do siebie, że jest... pierwszy a bynajmniej nie ostatni. Nie dość, że rynek się zmieni to i język może się znudzić.

1

Mnogość ofert pracy wynika cześciowo z mnogości frameworków i tooli. Nie wszystkie ogłoszenia Java będą dla Ciebie.

3

Jak wybierasz Javę to łatwiej zmienic się na inny język typu Kotlin/Scala.

1
PerlMonk napisał(a):

Język wybrany jako pierwszy ma to do siebie, że jest... pierwszy a bynajmniej nie ostatni. ...

Skąd wiesz, że kolega nie planuje kariery w postaci "informatycznego dziadka", 30 lat z jednej raz nabytej wiedzy?
;)

8

Lata mijają a tutaj się nic nie zmienia.

11

Nie możesz się zdecydować. Chcesz, żeby inni ludzie w internetowej ankiecie wybrali Ci język. Powtarzasz pytania na forum.
C# zdecydowanie.

1

Jedyny argument za javą jaki potrafię znaleźć to większa ilość ofert pracy. To też minus bo ludzie patrzą na statystyki i bezmyślnie rzucają się na języki na samym szczycie co skutkuje tym że kandydatów przybywa nie liniowo w stosunku do ilości ofert a wykładniczo - w rezultacie moim zdaniem znalezienie pracy w javie trwa dłużej. Język sam w sobie mniej interesujący niż jakikolwiek inny z którym miałem kontakt, choć w ostatnich wersjach trochę zaczyna nadganiać - przykładowo lambda expressions weszły do javy zaledwie 7 lat po C# - co prawda jeszcze nie można z nich w wielu projektach korzystać bo extended support dla javy 7 jest do lipca 2022 a w dużych korporacjach wzbraniają się od upgrade'u tak długo jak to możliwe, z kolei duże korporacje to główne miejsce gdzie java jest w użytku; im mniejsza firma tym nowsze i ciekawsze rozwiązania są w użyciu, więc java jest raczej rzadko spotykana. Z kolei z javy łatwo przejść na kotlina który jest taką połataną javą z featurami z 21 wieku. Dużo zależy - czy czujesz jakikolwiek pociąg do programowania, czy chcesz czerpać z tego przyjemność, czy liczy się głównie dla ciebie kasa i stabilność zatrudnienia.

0

@jarekr000000: Dlaczego C# zdecydowanie?
@obscurity: Lubię programować i zależy mi na dobrych warunkach pracy, ale pieniądze i stabilność też są ważne o ile nie ważniejsze.Za coś trzeba żyć i mieć komfort psychiczny w postaci stabilności zatrudnienia.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0