Wejście w IT prościej niż front-end ?

2

Przypuszczam, że UX. Jakoś nie widać tłumu ludzi, którzy chcą się przekwalifikować na UXa, a z tego co słyszałem, to zarobki są też duże.

2

Ostatnio widziałem widełki od 550 - 650 zł MD na UX, minimum dwa lata expa + jakieś inne rzeczy. Kasa całkiem spoko.

1

Spróbuj PHP lub coś mobilnego (iOS) - próg wejścia raczej na przyzwoitym poziomie ;)

2

Najprostszą drogą do wejścia w IT to tester manulany. Google --> ISTQB

3

Mając kilka lat expa w backendzie, i na froncie muszę przyznać, że teraz to stosunkowo łatwo jest programować we flutterze.

Ja w niecałe 2 tygodnie przestawiłem się na Darta i Fluttera i mam w nim już 70% apki. Oczywiście, aby wygląd we fluterze wszędzie nie wyglądało tak samo, to trzeba odjeżdżać w kierunku pomyślanych guzików, żywych animacji i jest to stosunkowo proste. Łatwo pisać animacje, łatwo robić generyczne komponenty, pisać asynchronicznie, bo flutter już od początku na to wszystko czeka. Także jeśli ktoś zna flex, react i trochę ogarnia oop to łatwo się w tym odnajdzie. Dawno nie widziałem takiego frameworka gdzie tak łatwo wszystko samo się pisze, gdzie biblioteki ładnie się ze sobą zazembiają, gdzie wszystko działa od samego początku, gdzie hot reloading od razu fajnie działa, także widać, że wiele rzeczy jest dopracowanych i to jest ogromny plus.

Mnie najbardziej pomogły kawałki kodu Indyjskich programistów, kody co prawda dziadowe, ale w jednym pliku ^^ więc mogłem w ten sposób szybko dojść do efektów które mnie interesowały i szybciej zrozumieć na co na nie wpływa. Niestety część najciekawych efektów osiąga się na podobnym poziomie sztuczek co w CSS, ale wtedy programowanie wyglądu byłoby już zbyt banalnie :-)

Moje subtelne wrażenia są takie, że o ile wszystko spełnia bardzo przyzwoite normy to samo kodowanie we fluterze jest stosunkowo nudne, dart jest nudny, flutter jest nudny, mobilne apki też w sumie są nudne... nie wyobrażam sobie klepania w tym hurtowo zleceń, ani siedzenia po 6h dziennie przez parę lat - współczuje tutaj ludziom. Ja sam nie mogę się doczekać aż skończe projekt, by wrócić do czegoś ciekawszego.

Z ciekawostek:

1) dart rozwiązał częściowo konflikt typowania dynamicznego vs statycznego. Tu Dart wybrał oba. Statyczne do większości rzeczy, a dynamiczne podejście do pracy na styku API. Chociaż jestem zwolennikiem dynamicznego typowania to tutaj podejście statyczne jest OK, bo flutter ma mnóstwo komponentów (np. taki padding który w htmlu jest atrybutem stylu, to tutaj jest osobną klasą) i dlatego statyczne typowanie pomaga w tym gąszczu się odnaleźć. Z drugiej strony to bardziej wina API, bo jakby postawili bardziej na ekspresję to te kody lepiej by się czytało, a tak mam wrażenie, że pluję obiektami reprezentującymi znaczniki, ale bardziej do odczytu przez maszynę niż człowieka.

2) dart umożliwia robić obiekty niemodyfikowalne, ma do tego składnię, także plus że ten kierunek w ogóle rozważają. Niestety mutowalne obiekty częściej są widoczne, i tu z wielkim bólem żałuje, że nie poszli w tylko to na całość od samego początku, w stylu by literały były stałe, by wszystko było stałe.

3) hot reloading to dobry kierunek, ale możliwości są duuużo słabszy w stosunku do REPL z Clojure. REPL przebija

4) flutter nie pozwala na coś takiego jak hot code push, czyli wysłanie poprawek aplikacji obchodząc czekanie na publikację w google/apple store; dla wielu firm jest to jedyne ograniczenie dla którego jeszcze nie migrowali w kierunku fluttera.

1

Możesz spróbować jako QA

1

ogólnie dlaczego uważasz że wejście we front jest trudne? Nie wiem czy typowy backend nie będzie trudniejszy :(

2
Inaczej Zaprogramowany napisał(a):

Tak jak na początku czy jest opcja żeby jeszcze łatwiej dostać pracę w IT ? Chciałbym jak najszybciej dostać się na jakiekolwiek stanowisko w takiej firmie żeby po godzinach na spokojnie uczyć się JS bez presji albo z presją ale mając już pracę to zupełnie co innego, niż bicie się z 500 innymi osobami na jedno wolne stanowisko frontendowca.

Przepraszam ale tobie się wydaje ze jak się dostaniesz na takie stanowisko to zostaniesz tam tak długo aż bez presji pójdziesz gdzieś indziej?

Jeśli TY się dostaniesz na stanowisko łatwo, to oznacza że każdy może się na nie dostać łatwo. Więc łatwo cię zastąpić. Więc nie jest to stanowisko bez presji.

0

Co jakiś czas mam przyjemność rozmawiać z rekruterami na LI. Z tego co mówią to łatwo się dostać na React/ReactNative/Vue, PHP. Na .net też się zdarzają łatwe "strzały" :)

0

Na pewno nie łatwo jest się dostać na Juniora Javy. Na takie stanowisko w stolicy przyszło 600 CV.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0