Rady w wyborze rozszerzeń i studiów.

0

Jestem uczniem liceum z rozszerzeniami mat-fiz-inf i w następnym roku będę pisał maturę. Do końca września muszę zastanowić się jakie rozszerzenia będę ostatecznie zdawał. Oczywistą dla mnie sprawą jest to, że będę zdawał rozszerzoną matematykę i nie mam z tym większych problemów, jednak tym, co mnie bardziej martwi jest temat innych rozszerzeń.

Do jakichkolwiek studiów informatycznych (nie licząc jakichś bardziej nowoczesnych kierunków, gdzie liczy się także chemia, biologia itp.) oprócz matmy liczą się przede wszystkim angielski, fizyka oraz informatyka. 1 z części mojego pytania tyczy się, które z tych przedmiotów dodatkowo rozszerzać (lub czy jest jakikolwiek większy sens w ogóle rozszerzać, jeżeli nie sądzi się, że napisze się to na dość dobrym poziomie)? Interesują mnie studia w Krakowie i po przejrzeniu oferty studiów, na które natknąłem się w rankingach na internecie, żadna z uczelni nie wymaga rozszerzonego angielskiego (co mnie trochę dziwi), natomiast większość stawia głównie, jak nie tylko na matematykę (np. AGH). Oprócz matematyki można również zdawać także informatykę i fizykę, jednak bierze się lepszy wynik z tych 3 przedmiotów. Oczywistym stwierdzeniem byłoby "pisz rozszerzenia z wszystkich tych przedmiotów", jednak nie uważam tego za dobry pomysł, a przynajmniej uważam, że tylko straciłbym na tym czas bez większych efektów. Jeżeli miałbym określić swój poziom z tych przedmiotów, powiedziałbym, że z matematyki jestem nawet dobry, z fizyki średni (chyba, że naprawdę się przyłożę, chodź nie wiem, czy to na ten poziom wystarczy), z angielskiego (a przynajmniej mówiąc o poziomie rozszerzonym) raczej słaby, a o informatyce trudno mi powiedzieć (ale wiem, że to trudna matura, dlatego raczej wolałbym stawiać na to, że jestem słabszy, chodź jak przeglądałem maturę z 2019 roku, to coś bym tam może i napisał). Powracając zatem do pytania, chciałbym zapytać (głównie na podstawie własnego doświadczenia najlepiej), które z tych przedmiotów powinienem dodatkowo rozszerzać. Nad dodatkowym rozszerzeniem zależy mi przede wszystkim, jeżeli pisana matematyka okaże się trudna, przez co dodatkowy przedmiot stanowiłby zawsze jakąś ostatnią deskę ratunku, a także jeżeli okaże się, że moje plany się zmienią i np. będę miał zamiar studiować w innym mieście, gdzie będę potrzebował jeszcze jakiegoś przedmiotu dla dodatkowych punktów. Jeżeli ktoś odpowie na to pytanie, chciałbym aby napisał opinie dlaczego uważa tak, a nie inaczej oraz najlepiej to co sam zdawał i jak na tym wyszedł.

Co do 2 części pytania, to tyczy się ona wyboru uczelni, a także trochę kierunku studiów (chodź tu wiadomo zależy bardziej ode mnie, chodź doświadczenia i opinie co do poniektórych również mogą się przydać). Jedyne co jak na razie stanowi podstawę moich rozmyśleń jest to, że mam zamiar studiować w Krakowie, jednak nie mam pojęcia jaka uczelnia jest, że tak powiem "najlepsza". Moja jedyna wiedza o studiach związana jest z tym, że znam UJ i AGH ze względu na swoją popularność, a inne uczelnie praktycznie nie znam. Jeżeli studiujecie w Krakowie, to na jakich uczelniach i dlaczego akurat tam, a nie gdzie indziej (jeżeli się nie dostaliście gdzieś, to czemu chcieliście się gdzieś indziej dostać). Na podstawie researchu jaki zrobiłem, myślę, że uczelnia w jaką na razie celuje jest AGH, chodź moje wahania związane są nie tylko z tym, czy to dobry wybór, ale czy dam radę się tam dostać, jeżeli progi to 90%+ z większości przedmiotów. Jeżeli chodzi o kierunek to nie jestem pewny, bo na razie nawet trudno mi określić w jaką dziedzinę informatyki będę się jeszcze kierował, ale jak na razie moje myśli kierują się ku tworzeniu programów komputerowych, data science lub być może jakieś kombinowanie nad stronami internetowymi (chodź tym najmniej się jeszcze zajmowałem i to tylko jak na razie zwykła myśl, bo wiadomo, że tu trzeba wybrać, czy bardziej back, czy front end itp).

Na sam koniec dodatkowo dodam, że bardzo chętnie poznałbym także osoby uczęszczające na AGH, które mogłyby mi więcej powiedzieć o tym jak wyglądało dostanie się tam, a także nauka itp (najlepiej jacyś studenci, którzy obecnie się uczą/ kończą, by informacje były jak najświeższe).

2

Ja bym szedł w rozszerzoną matematykę. Najłatwiej będzie ci znaleźć korepetycje, pomoc kolegów itp itd. Druga fizyka. I to jest ten moment kiedy trzeba się przyłożyć - teraz albo nigdy. Jeśli chodzi o studia to Kraków to dobry wybór. Ja polecam AGH (jestem absolwentem tej uczelni, ale to dawno było) - wszystko na miejscu nie trzeba się bujać po całym mieście, jak dostaniesz akademik to masz maks 20 minut na piechotę do najdalszych miejsc uczelni. Co do wyboru kierunku to już zależy od ciebie - nie musisz kończyć Informatyki, żeby zostać programistą.

0

analiza, dyskretna, logika, statystyka, algebra. Na inżynierce miałem AFAIR 5 matematyk, a fizyka była tylko jedna.
Jak nie pójdziesz na wydział fizyki albo podobny (z inf. stosowaną), to chyba nie ma się nad czym zastanawiać

1

Pierwsze pytanie: Zdawaj to, co przewidujesz że Ci się przyda do rekrutacji. Na co Ci nasze opinie na ten temat rekrutacji, skąd mamy wiedzieć które miasta i jakie kierunki będą Cię interesować, jakie są/będą na progi na wybranych przez Ciebie kierunkach, i czy 'napisanie słabo' ci się uwzględniając te progi przyda czy też nie - imo to praca i oszacowanie które musisz wykonać samemu . Jeżeli chodzi o przydatność na samych studiach, to też zależy od studiów(fizyka może się przydać, matematyka jest inna, angielski raczej nie - poziom jest nie wyższy niż w liceum i naprawdę ciężko nie zaliczyć semestru. informatyka nie wiem)

Też nie znamy Twoich możliwości, i ile ogarniesz do pisania matur. 'dobry' czy 'średni' wiele nie mówi. Moja rada? Napisz sobie kilka matur w weekend dla ćwiczeń, zobacz czy jeszcze będziesz musiał szlifować matmę, na ile średnio Ci wychodzi matura z fizyki, czy infa i fizyka to nie jest kosmos dla Ciebie. Jak szybko się nauczysz tego nikt Ci tutaj nie powie, ewentualnie czy więcej roboczogodzin spędzili na to czy tamto. (ja zdawałem kiedyś angielski i matematykę, angielskim się interesowałem więc nie poświęciłem czasu, na matematykę nie pamiętam ile(2 miesiące może), profil mat-fiz, bardziej się obawiałem niezdania polskiego i tutaj inwestowałem :))

Drugie pytanie: Różnice między uniwersytetem a politechniką(AGH) - zobacz syllabusy i zdecyduj co bardziej Cię interesuje. W jaki sposób research którego dokonałeś wskazał na AGH? Twoje zainteresowania pokrywają się też z uniwersytetem.

Trzecie pytanie: AGH to masa wydziałów, wiele informatyk i też programistów niekoniecznie na informatyce.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0