Wybór technikum

0

Witam wszystkich bardzo serdecznie,
za rok kończę podstawówkę i myślę nad wyborem szkoły średniej. Od około roku programuje głównie w JS (Node też), ale przewineły się też języki takie jak Python, Java czy PHP. Myślę bardzo poważnie nad technikum na kierunku Technik Programista. Nie wiem tylko jaką szkołę wybrać. Interesuje mnie okolica Kraków - Katowice - Oświęcim - Jaworzno. Mógłby ktoś coś polecić?
Z góry dzięki

2

Technikum ma małe znaczenie. Jeśli już coś ogarniasz to będziesz wyłapywał błędy nauczycieli niezależnie od wybranego technikum. Żeby podjąć pracę jako programista musisz sam się tego nauczyć poprzez praktykę

4

Technikum to strata czasu. Warto iść na studia, wiec rok dłużej w technikum to strata czasu. Przede wszystkim technika maja często niższy poziom przedmiotów maturalnych niż licea. Znam wielu ludzi po technikach, w tym ludzi po najlepszym technikum w województwie i wszyscy oni odpadli na przedmiotach matematycznych i fizycznych na studiach. Przez to tak naprawdę 2 lata w plecy.

Moim zdaniem lepiej cisnąć liceum, jak najlepiej matura i studia. Oczywiście ucząc się programowania w domu.

3

Jak chcesz iść na studia to odpuść technikum. Szkoda czasu. Ja nie planujesz studiów to coś w rodzaju technik programista bedzie ok.

2

Leć do liceum, podziękujesz nam za 3 lata :)

0

Ja bym na jego miejscu szedł do technikum informatycznego. Przez 4 lata ma czas na nauke programowania. Na studia szkoda czasu. Jak uda mu się dorwać jakiś staż czy nawet pierwszą pracę to potem bedzie już z górki. W wieku 25 lat -> 5/6 lat doświadczenia zawodowego, potem scięcie etatu do 4/5, praca zdalna i bajlando. Ach, rozmarzyłem się :)

1

4 lata temu stałem przed wyborem technikum informatycznego a liceum (nawet tutaj wątek pisałem na 4p z pytaniem co wybrać XD) i teraz żałuję że wybrałem to pierwsze. Jak się programowaniem zajmujesz hobbystycznie to nauczysz się więcej samodzielnie. W takich szkołach co jedyne to potrafią przepisywać kod z podręcznika a jak coś nie działa to rozkładają ręce. I jak zależy Ci na maturze to tylko liceum.

0

Dzięki za tak wiele odpowiedzi.
Ogólnie rzecz biorąc to mam takie 2 scenariusze:

  1. idę do technikum informatycznego, zdaje te wszystkie certyfikaty, a potem zobaczymy jak się potoczy - studia (ewentualnie), albo jakiś freelance itd.
  2. idę do liceum i potem na studia - i tu jest kolejne pytanie bo widziałem, że jest kierunek informatyka i informatyka stosowana i nie wiem do końca czym się różnią.

Co byście doradzili?

0

Napiszę jak było u mnie (teraz idę do 3 klasy). Otóż dostałem się do dosyć słabego technikum (przez moją głupotę wieku gimnazjalnego i lenistwo). Akurat przedmioty zawodowe są super prowadzone bo stara kadra została wywalona, a dyrekcja zatrudniła ludzi świeżo po studiach. Możliwe że dowiesz się tam czegoś nowego (tego nie wie nikt). Jeśli widzisz że nauczyciel robi to z pasją to warto udzielać się na lekcjach i pytać go o jakieś nowe rzeczy. Mój wprowadził mnie w Androida. Zorientuj się z jakich ludzi składa się twoja nowa klasa, bo jeśli będą tak samo zaangażowani to może warto z nimi coś podziałać w temacie np. wspólnej nauki programowania lub sieci (u mnie niestety są barany tzn. co weekend piwko, wódeczka, kreseczka i na balety, a szkołę jebać bo praca u Niemca czeka...). Poziom matematyki u mnie nie zachwyca, dlatego raz w tygodniu mam korki + matemaks + etrapez + zadania.info. Jeśli chodzi o informatykę jako przedmiot maturalny to też sam się go uczę z małą pomocą ludzi z internetu. Także jeśli chcesz zaryzykować, lubisz samodzielnie poznawać nowe rzeczy i się ich uczyć i nie przeszkadza ci rok dłużej w szkole to polecam. I najważniejsze: Załatw sobie dobre praktyki a nie w jakieś g**no firmie do której będziesz przychodził tylko po to aby podpisać dzienniczek.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0