Wybór języka znając podstawy

0

Jestem na etapie wyboru języka programowania.Wiem, że nie interesuje mnie pisanie gier ani tworzenie stron internetowych.Znam podstawy typu warunki, pętle i tablice.Na I semestrze miałem podstawy w C# a teraz na II obietkowe w Javie.W Javie nie podoba mi się to, że dziwna składnia i to np., że trzeba tworzyć obiekt dla tak prostej czynności jak pobranie danych od użytkownika kiedy w innych języka np. C++ to kwestia zadeklarowania zmiennych i 1 komendy.Pythona też na razie odrzucam ze względu na zupełnie odmienną składnie od innych języków.Nie chciałbym mieć potem problemów w przejściu na jakiś bardziej skomplikowany język.poza tym nie widzę się raczej w czymś takim jak data science czy sztuczna inteligencja.Zostaje więc w sumie do wyboru Java albo jakiś C.Z tego co się orientowałem, to Javy będę mieć dużo na studiach, to popularny język i jest w nim dużo pracy no i udało mi się dorwać za darmo kurs na Udemy..Do nauki C i pochodnych przemawia do mnie przejrzysta składnia i to, że niektórzy twierdzą, że to taki trochę odpowiednik łaciny w językach programowania.Jestem ciekaw waszych opinii.

2
Edelner napisał(a):

Do nauki C i pochodnych przemawia do mnie przejrzysta składnia i to, że niektórzy twierdzą, że to taki trochę odpowiednik łaciny w językach programowania

Dawno nie widziałem żeby ktoś tak celnie skrytykował C. Tak, C jest przydatny jak Łacina, półżywy /s
Nieważne czy C# czy Java. W obu znajdziesz pracę jako programista jak będziesz coś umiał. Podobno w Javie więcej pracy niż w C#. Podobno tylko we Wrocławiu jest na odwrót

1
Edelner napisał(a):

Wiem, że nie interesuje mnie pisanie gier ani tworzenie stron internetowych.(...) Poza tym nie widzę się raczej w czymś takim jak data science czy sztuczna inteligencja.

To co Cie interesuje?

C# to glownie strony internetowe. Programowanie w Polsce to glownie strony internetowe.
A Java o ile faktycznie idealna nie jest (nawet na samym tylko JVMie nie jest najlepszym jezykiem) to akurat krytyka za to ze trzeba stworzyc obiekt Scannera jest bez sensu.

  1. Tak na prawde to kiedy bedziesz wczytywac cos z stdin? Chyba tylko w domowych programikach.
  2. Patrz: https://repl.it/repls/StylishWatchfulDevelopers#Main.java - no nie trzeba. Po prostu Scanner jest lepszy.
0

C, bo nie znać dobrze C to jest ułomność, której nie życzę nikomu. A potem to już w zależności, co chcesz robić. Big Data, AI, ML i inne buzzwordy -> Python, chcesz zostać burzliwym korposzczurem -> Java, C#, chcesz programować elektronikę -> C, z rzadka C++

1

Na pytanie jaki język wybrać to odpowiada pytanie przy jakich projektach chcesz pracować, pracownik fizyczny nie zadaje pytań czy lepiej uczyć się młotka czy łopaty, przykłady co robi się w danych językach znajdziesz wyżej

2
stivens napisał(a):

C# to glownie strony internetowe. Programowanie w Polsce to glownie strony internetowe.

No to lekkie niedopowiedzenie, bo o ile faktycznie większość oprogramowania ma takie GUI, to jednak nie każdy programista musi we frontendzie grzebać.

0
somekind napisał(a):
stivens napisał(a):

C# to glownie strony internetowe. Programowanie w Polsce to glownie strony internetowe.

No to lekkie niedopowiedzenie, bo o ile faktycznie większość oprogramowania ma takie GUI, to jednak nie każdy programista musi we frontendzie grzebać.

Właśnie jestem bardziej zainteresowany backendem.

1

Czy strony według Ciebie to tylko jakieś strony-wizytówki firmy i sklepy internetowe, czy uwzględniasz w stronach też np. solidne systemy korporacji, które umieszczone są na jakimś serwerze i wykonują skomplikowaną logikę (bo to też de facto można pod strony podpiąć). Serio pytam, bo trzeba wyjaśnić definicje zanim zaczniemy o czymkolwiek dyskutować, a wiele osób przez "strony" rozumie tylko to pierwsze. Wtedy możemy mówić o bardzo wielu możliwościach, jeśli chodzi o to drugie to nie bardzo wiem o czym moglibyśmy pogadać (może o bazach danych, Androidzie, apkach desktopowych?), sporo rzeczy by odeszło.

Backend czego byś chciał robić?

1
KamilAdam napisał(a):

Dawno nie widziałem żeby ktoś tak celnie skrytykował C. Tak, C jest przydatny jak Łacina, półżywy

Ale wiesz, że łacina wraca do szkół jako obowiązkowy przedmiot?

https://www.antyradio.pl/News[...]h-Wydano-rozporzadzenie-42632
https://dorzeczy.pl/kraj/1474[...]miot-w-szkolach-srednich.html
https://warszawa.wyborcza.pl/[...]wersji-ze-uczniow-nie-da.html
https://warszawawpigulce.pl/o[...]atkowe-przedmioty-w-szkolach/

Powód z jakiego wprowadzono właśnie te lekcje to wpojenie młodzieży podniosłości i znaczenia wpływu grecko- rzymskiego na późniejszy rozwój państw i języki, którymi się posługujemy.

W sumie uzasadnienie ministerstwa wpisuje się w opinię o C :)

1

W które języki warto teraz inwestować swój czas i naukę? Na topie według rankingu tiobe nadal jest C, Java i Python do tego dochodzi JavaScript. Natomiast C#, Ruby, C++ mają tendencję spadkową. Jak rozumiem te pierwsze cztery języki które wymieniłem, będą jeszcze długo wiodły prym w rankingach popularności?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0