Studia informatyczne

0

Witam,
Jestem tegorocznym maturzystą i przede mną teraz wybór studiów informatycznych. Oczywiście wiem, co często się słyszy, że na studiach programowania mnie nie nauczą, ale chodzi o to by mieć po studiach dobry grunt pod programowanie. Wiele politechnik ma w programie nauczania fizykę, elektrotechinikę itp. co nie szczególnie mnie interesuje. Choć mogę się mylić, być może jest to ważne? Natomiast raczej zależałoby mi, aby na studiach mieć więcej matematyki i programowania niż wyżej wspomnianych przedmiotów, które szybko mogłyby mnie zniechęcić. Znalazłem dwa dosyć ciekawe dla mnie plany studiów i chciałbym prosić o pomoc w porównaniu ich:

Informatyka UW:
http://informatorects.uw.edu.pl/pl/programmes-all/IN/S1-INF/#siatka_zajec

Informatyka i Systemy Inteligentne AGH:
https://sylabusy.agh.edu.pl/pl/1/1/16/1/4/12/140

Nazwy przedmiotów, czy nawet ich szczegółowy opis niewiele mi jeszcze mówią. Jest wiele jeszcze rzeczy, o których po prostu nie mam większego pojęcia. Ten drugi z planów jest też głównie ukierunkowany na sztuczną inteligencję, co jest dla mnie bardzo interesujące. Natomiast na UW też są obieralne przedmioty związane z AI. Może znalazłby się ktoś, kto miałby trochę czasu i pomógłby znaleźć wady i zalety obu planów? A może też jest ktoś, kto studiował na tych uczelniach i mógłby się ogólnie też wypowiedzieć o relacjach wykładowców ze studentami itp. na tych uczelniach (bo to też w sumie ważne). Z góry dzięki za pomoc.

2
dh20 napisał(a):

A może też jest ktoś, kto studiował na tych uczelniach i mógłby się ogólnie też wypowiedzieć o relacjach wykładowców ze studentami itp. na tych uczelniach (bo to też w sumie ważne). Z góry dzięki za pomoc.

Nie pomogę, ale z moich obserwacji wynika, że w takich tematach jak ten, jeszcze nigdy nie pojawiła się osoba która skończyłaby 2 razy studia I stopnia akurat na tych 2 wydziałach o które pyta autor, szczególnie, że są na 2 różnych uczelniach w 2 różnych miastach.

Ciekawe ile takich osób jest w ogóle w Polsce które są fanatykami studiowania :]

W każdym razie, prawdopodobnie będziesz musiał sam podjąć decyzję.

3

Informatyka i Systemy Inteligentne AGH:

To jest zupełnie nowy kierunek, więc nikt ci na jego temat nic nie powie.

Wiele politechnik ma w programie nauczania fizykę, elektrotechinikę itp. co nie szczególnie mnie interesuje. Choć mogę się mylić, być może jest to ważne?

To zależy gdzie chcesz pracować i co chcesz robić. Jeśli chcesz pracować przy rzeczach które są blisko jakiegoś "sprzętu" to się przyda i będzie ważne. Marsjańskiego łazika bez takich podstaw raczej nie dostaniesz do zaprogramowania ;)

Natomiast raczej zależałoby mi, aby na studiach mieć więcej matematyki i programowania

Programowania będzie tyle samo i tu i tu - niewiele. Studia są z informatyki a nie z programowania. Programowanie to jest narzędzie a nie cel sam w sobie.

0

W Krakowie masz jeszcze UJ gdzie jest Informatykę, która ma koło robotyki i sztucznej inteligencji i sporo osób zajmuje się tym, jest specjalizacja Machine Learning na magisterce. Jest również trudniejsza Informatyka Analityczna.

W Warszawie za to jest na PW odpowiednik i kierunek Inżynieria i Analiza Danych.

W związku z tymi odpowiednikami zastanowiłbym się raczej na Twoim miejscu bardziej gdzie wolę studiować.

1

Najczęściej im wyższy próg tym lepsza uczelnia. Oczywiście jeżeli można uznać za dobrą uczelnie, która jest w 3 setce uczelni na świecie.

IMO warto iść na studia, ja skończyłem takie średnie, nie IT i jakoś sobie w życiu poradziłem.

0

Tak na prawdę jeśli komuś zależy szczególnie na położeniu nacisku na matematykę i programowanie (a raczej algorytmikę), to ma dwa wyjścia. UJ TCS (informatyka analityczna) oraz informatyka na UW.

0

A jak waszym zdaniem stoi poziom TCSu przy UW? Czy jest między nimi jakaś duża różnica, a może poziom jest porównywalny i UJ nie odstaje?

3

Ja bym na Twoim miejscu po prostu sprawdzil programy studiow i wybral co Ci bardziej siedzi

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1