Java czy Kotlin Uptade 2020

Odpowiedz Nowy wątek
2020-05-12 15:03

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 56 minut temu

0

Cześć,
na wstępie powiem coś o sobie. Uczyłem się programować pobieżnie w kilku popularnych językach, najwięcej na chwilę obecną umiem w JS- napisać jakieś proste aplikacje, jednak teraz chciałbym się skupić na jednej dziedzinie i iść w tym kierunku we właściwy sposób.

Zaznaczę też, że zdaję sobie sprawę, że temat był poruszany wiele razy, jednak biorąc pod uwagę dynamikę z jaką rozwijają się technologie w IT wypowiedzi z przed roku mogą już być nieaktualne, a teraz przejdźmy do właściwego pytania.

Od czego zacząć kompleksową naukę w kierunku rozwoju aplikacji mobilnych na chwilę obecną: Java czy Kotlin?
Zastanawiam się, czy lepiej poświęcić więcej czasu w tym momencie Javę i poznać ją gruntownie po czym przejść w mobile development i wyewoluować w kotlina, czy może lepiej będzie skupić się właśnie na Kotlinie, nauczyć się go w stopniu pozwalającym zdobyć pierwszą pracę. Dalej rozwijać się już właśnie podczas zadań w komercyjnych projektach, i właśnie wtedy we własnym czasie wrócić do Javy i poznać ją od podszewki?
Bo patrząc teraz na rynek wydaje mi się, że w tym momencie lepiej nauczyć się jednygo z tych języków a dopiero potem iść w Flutter i Darta- oferty pracy i tak wymagają znajomości bądź doświadczenia w jednym z tych języków JVM.

Przy okazji zapytam o materiały: zauważyłem, że Jetbrains wypuścił platformę do nauki https://hyperskill.org/ i zamierzam stamtąd się uczyć (mają odrębne ścieżki dla obydwu języków). Jeżeli macie jakieś inne ciekawe materiały, bądź jakieś doświadczenie związane z tą platformą to proszę o informacje.

Mam nadzieję, że nie przeszkadza wam pytanie, które padło nieraz na tym forum właśnie z uwagi na to, że trendy się dezaktualizują, a coś co mogło być problemem w nauce kotlina bez javy (np. niepełna dokumentacja) rok temu, w dniu dzisiejszym może nie stanowić już problemu.

Pozdrawiam

edytowany 1x, ostatnio: Psmg, 2020-05-12 15:15

Pozostało 580 znaków

2020-05-12 16:41

Rejestracja: 2 miesiące temu

Ostatnio: 1 miesiąc temu

1
Psmg napisał(a):

Ale czy według was można zostać dobrym programistą Kotlina bez solidnych podstaw z Javy?

W ogóle dobry programista to osoba która nie tylko zna język, ale potrafi wytwarzać oprogramowanie w duchu zasad programowania, np. wzorców projektowych, clean codu, dobrania architektury co idzie wraz z latami doświadczenia. To, że ktoś się w 6 miesięcy języka nauczy i klepnie CRUD'a z Baeldunga o niczym nie świadczy.

edytowany 1x, ostatnio: jumbo_jet, 2020-05-12 16:42

Pozostało 580 znaków

2020-05-12 16:53
Moderator

Rejestracja: 16 lat temu

Ostatnio: 46 sekund temu

2

Ale czy według was można zostać dobrym programistą Kotlina bez solidnych podstaw z Javy?

Bez różnicy moim zdaniem. Oba języki są podobne i porównywalnie trudne/łatwe i można w dużej mierze mapować kod 1:1. Jeśli celujesz w kotlina to ucz się od razu kotlina.


Masz problem? Pisz na forum, nie do mnie. Nie masz problemów? Kup komputer...

Pozostało 580 znaków

2020-05-12 18:03

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 56 minut temu

0

Ok dzięki wam wszystkim za pomoc. Skupię się na razie na platformie Jetbrains i Koansach, jak wpadną wam w ręce materiały warte uwagi to wrzućcie proszę w komentarzu :)

Pozostało 580 znaków

2020-05-17 13:17

Rejestracja: 1 miesiąc temu

Ostatnio: 5 dni temu

1

Ja przerabiam sobie Kotlin in Action. Jak dla mnie świetna książka, z tym że niestety opisuje wersję 1.0. Ale nadrobienie nowości nie powinno być problemem. Na youtube jest pełno filmów z kotlinowych konferencji gdzie można sporo się dowiedzieć o couritines, użyciu Kotlina ze springiem etc.

Pozostało 580 znaków

2020-05-17 13:38

Rejestracja: 6 lat temu

Ostatnio: 3 godziny temu

3

Ksiązki związane z Kotlinem które przecczytałem:

  • Kotlin in Action - Książka dobra na start, polecam jako pierwsze zapoznanie się z językiem.
  • Effective Kotlin - tytuł tej książki nie bez kozery nawiązuje do innego znanego tytułu w świecie JVM a mianowicie Effecitve Java. Ksiązka o podobnej stylistyce, przyjemnie i lekko się czyta, nie jest jakoś bardzo zaawansowana, zdecydowanie część rozdziałów można pominąć.
  • The Joy of Kotlin - Funkcyjne programowanie w Kotlinie, bardzo dużo ćwiczeń i przykładów, najtrudniejsza książka jaką czytałem w związku z kotlinem (czytając tą książkę nie miałęm doświadczenia w FP)
  • Learning Concurrency in Kotlin - Przez cała książkę klepiesz apkę mobilną, autor mocno prowadzi za rękę.

Z blogów mogę polecić:

Zbiór książek na temat kotlina:
https://kotlinlang.org/docs/books.html

Pozostało 580 znaków

2020-05-17 20:46

Rejestracja: 1 miesiąc temu

Ostatnio: 5 dni temu

1

Jeszcze podrzucę: https://books.goalkicker.com/KotlinBook/
Nie miałem jeszcze przyjemności zajrzeć, ale za darmo jest ;)

Pozostało 580 znaków

2020-05-24 17:04

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 56 minut temu

0

Ok dzięki za tytuły, na pewno do nich zajrzę :)

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0