Wątek przeniesiony 2020-05-07 20:36 z C/C++ przez kq.

Co dalej?

0

Cześć wszystkim. Nie jestem pewny czy tego typu post piszę w odpowiednim dziale (jeżeli nie z góry przepraszam). Mam parę pytań ale może zacznę od początku.
Swoją przygodę z programowaniem zacząłem w 1 klasie technikum (aktualnie jestem w 3 więc za mną 2 lata "doświadczenia") od języka C++. Tak wiem, że przez wielu jest to uznane za wielki błąd. Możliwe, że tak jest jednak nie rozmyślam o tym, ponieważ czasu już nie cofnę. 6 miesięcy temu zacząłem również uczyć się SFML'a (głównie po to aby móc projektować swoje pierwsze gry). Jednak od paru dni nurtuje mnie pytanie, które każdy lub przynajmniej większość zadała sobie po jakimś czasie. Czy warto to ciągnąć? Czytałem dużo na ten temat. Wielu ludzi uważa, że powinno zacząć w takiej sytuacji uczyć się c# inni Javy lub pythona. Stąd też moje pytanie (które pewnie pojawiło się już wielokrotnie na tym forum) jak wy to postrzegacie. Czy warto ciągnąć tego c++ czy może przenieść się na coś innego? Dużo ludzi poleca w tym przypadku przeskok z c++ na c# jednak chciałbym usłyszeć opinie innych na ten temat.
Myślę, że warto też zaznaczyć, że w całości uczę się samodzielnie. Niestety w szkole zatrzymaliśmy się na poziomie Hello World, definicji cout oraz cin etc. Niestety moja klasa przyszła na profil, ponieważ "lubili grać na komputerze". Niestety nic z tym nie zrobię.

5

Jeśli masz pasję to język nie ma znaczenia jak będziesz rzeczywiście umiał programować to znajomość danego języka ma znaczenie praktycznie tylko w momencie szukania pracy.
Dla dobrego programisty nauczenie się kolejnego języka oraz poznanie środowiska z nim związanego to 3-4 tygodnie nauki i ćwiczeń. Po takim krótkim "kursie" i tak już będzie lepszy od większości tych co to języka się uczyli bo "taki" czy "siaki" lepszy od "tamtego" / "takowego". Masz jeszcze czas by wybrać konkretny język.
C++ to dobry wybór - wiele Cię nauczy a poświęcony mu czas nigdy nie będzie czasem zmarnowanym.

Z C++ na c# szybko i dość gładko się przechodzi. Zresztą zainstaluj sobie jakieś darmowe VisualStudio i sam zobacz, zrób 2 przykłady może jakąć aplikację okienkową - przecież Cię nie pogryzie. Ja w liceum jednocześnie uczyłem się assemblera i Pascala na studiach dopiero zacząłem pisać w c/c++ i Delphi. Wszystko to przychodziło samo i "gładko". Po prostu kolejne kompilatory/języki/środowiska. W każdym trzeba było poznać kilak podstaw a dalej programowało się zgodnie z wyuczonymi algorytmami i metodami.

3

Język to tylko narzędzie. Większość programistów zna biegle przynajmniej 2-3 różne języki, nierzadko znacznie więcej. Ważne żeby umieć programować, myśleć w odpowiedni sposób, język to tylko detal.
Pomyśl o tym jak o pisaniu książek i znajomości języka obcego. Jak ktoś umie pisać dobre książki, to napisze dobrą i po polsku i po angielsku, to przecież bez większego znaczenia.

0
Shalom napisał(a):

Język to tylko narzędzie. Większość programistów zna biegle przynajmniej 2-3 różne języki, nierzadko znacznie więcej. Ważne żeby umieć programować, myśleć w odpowiedni sposób, język to tylko detal.
Pomyśl o tym jak o pisaniu książek i znajomości języka obcego. Jak ktoś umie pisać dobre książki, to napisze dobrą i po polsku i po angielsku, to przecież bez większego znaczenia.

Uh, no nie wiem. Rozumiem przekaz ale porównanie nietrafione, in my opinion. W wielu językach są konstrukcje, które pozwalają wyrazić myśl w bardzo specyficzny sposób. Angielski jest tego świetnym przykładem. Istnieją konstrkucje gramatyczne istniejące w tym i tylko tym języku, których nawet się nie da przetłumaczyć na inny.

Dlatego tak, używany w książce język ma znaczenie. Jeśli nie wierzysz to sprawdź: Zupełnie inaczej się czyta angielską książkę a jego tłumaczenie na polski. O tłumaczeniach filmów nie wspomnę bo to śmiech na sali ;)

0
Kyou napisał(a):

Czytałem dużo na ten temat. Wielu ludzi uważa, że powinno zacząć w takiej sytuacji uczyć się c# inni Javy lub pythona.

C# i Java to chyba dwa najpodobniejsze języki programowania do siebie. Znając jeden łatwo przeskoczyć do drugiego. Oba są podobne do C++ więc jak nauczysz się C++ to łatwo będzie ci przeskoczyć do C# lub Javy. Zwłaszcza że te nowsze języki są łatwiejsza od C++.

Python trochę się różni, bo jest dynamicznie typowany, ale wielkich różnic w semantyce nie ma. Dalej są ify, pętle itd. tylko inaczej zapisane. Swoją drogą Python jest uważany za jeden z najprostszych języków programowania co powoduje że jest najczęściej używany przez NieProgramistów (SysAdminów, Testerów Automatyzujących, Ludzi od uczenia maszynowego).

Podstawowe pytanie jest czy po technikum chcesz iść na studia? Bo na studiach pewnie i tak będziesz miał ponownie C++ oraz Javę/C# do wyboru i możliwe że Pythona też.
Jeśli nie chcesz iść na studia to bardziej powinieneś zastanowić się co chcesz robić. W Javie i C# pisze się większość dużych aplikacji korporacyjnych. Python też jest używany w tych korporacjach jako język pomocniczy. C++ używa się tam gdzie jest potrzebna najwyższa wydajność. Chociaż powoli z tego chce go wygryźć Rust.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1