Projekty małe czy duże

0

Wiemy, że najlepszą nauką programowania jest samodzielne pisanie kodu i rozwiązywanie natrafionych problemów, niż czytanie książek czy oglądanie kursów na udemy.
Stąd mam pytanie. Aby ulepszać swoje zdolności programistyczne, waszym zdaniem lepiej tworzyć duże projekty, obszerne, które robimy nawet dłużej niż miesiąc, czy może mniejsze, które poruszają głównie jakiś jeden większy problem?
Ma w ogóle to jakieś znaczenie?
Jakie jest wasze zdanie w tej kwestii?

2

Raczej większe projekty. Bardzo szybko odczujesz jak zły kod się zemści i nauczysz się go poprawiać

2

Najpierw proponuje zamiast „robić” projekty, „zrobić” projekty. Im większy projekt, tym większa wartość, ale większa szansa na porzucenie, bo się znudzi. Na początku nauki ważne są „małe sukcesy”, wiec zacząłbym od mniejszych, ale skończonych, działających, a nie rozgrzebanych.

1

miesiąc to nie jest duży projekt, nawet jak na naukę :)

0

Zależy, czego chcesz się uczyć.

Jeśli jakiejś jednej konkretnej rzeczy (frameworka, algorytmu,wzorca,AI/ML itp) to lepiej pisać mały program, taki PoC.

Jeśli chodzi o naukę programowania to na początku rób małe rzeczy, żeby nabrać wprawy, ale z czasem musisz robić (niekoniecznie sam) cos większego. Nie ma innego sposobu nauczenia się pisania dużych rzeczy niż poprzez ich robienie ;)

1

I takie i takie.

Duże projekty pozwolą ci poczuć mocniej potrzebę dobrej architektury i tego jak stosować (i jak nie stosować!) wzorce projektowe, czy różne zasady programistyczne. Albo jak utrzymywać kod, który napisałeś kiedyś, a teraz żałujesz, bo mogłeś napisać lepiej (więc np. refaktoring, jeśli się da). Bo przy małym projekcie dużo rzeczy ujdzie płazem, przy większym już nie do końca.

Ale w zbyt dużych projektach łatwo się zagrzebać czy zniechęcić. Małe projekty łatwiej doprowadzić do końca. A doprowadzanie rzeczy do końca też jest ważne. Przez doprowadzanie do końca mam na myśli doprowadzenie do postaci, w której mógłbyś to oddać klientowi (albo wrzucić do internetu jako końcowy produkt, jeśli nie masz żadnego klienta), tak żeby nie było wstydu. Żeby poprawnie działało, żeby wyglądało, żeby interfejs był zrozumiały itp.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0