Przesiadka między językami

0

Cześć wszystkim! :)
Jestem na początku mojej przygody z programowaniem. Uczę się jakieś 5 miesięcy Javy. Tu przerabiam książkę, tu staram się coś napisać samemu. Jakieś proste programy (tyle, na ile mi pozwala wiedza), tak żeby utrwalić umiejętności i przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego, szukając na internecie. Nie to jest istotne. Ostatnio w mojej głowie pojawił się pomysł na pewną stroną internetową i tutaj pojawia się pytanie: Czy trudno przerzucić się z Javy (ale nie rezygnując z niej) na JS, HTML5 i CSS? Chciałbym uczyć się tych czterech rzeczy, ale nie wiem czy rozpraszanie się na tyle ścieżek, to dobry pomysł biorąc pod uwagę fakt, że moim priorytetowym celem jest dostanie pracy w IT. Ciężko mi określić moją preferencję. Nie wiem czy wolę backend czy frontend. Może jak już zacząłem Jave, to skupić się tylko na niej?
Możecie coś doradzić? Z góry dziękuję :)

11

Najważniejsze na początku to nauczyć się programować a nie uczyć się konkretnego języka. Język to jest detal, szczególnie jeśli ma ten sam paradygmat (bo powiedzmy że skok z imperatywnego na funkcyjny może być nieco trudniejszy). Ważne żebyś nauczył się dekomponować problemy na prymitywy języka programowania -> funkcje, pętle, warunki, reszta to kosmetyka.

2
Zium60 napisał(a):

Czy trudno przerzucić się z Javy (ale nie rezygnując z niej) na JS, HTML5 i CSS? Chciałbym uczyć się tych czterech rzeczy, ale nie wiem czy rozpraszanie się na tyle ścieżek, to dobry pomysł biorąc pod uwagę fakt, że moim priorytetowym celem jest dostanie pracy w IT. Ciężko mi określić moją preferencję. Nie wiem czy wolę backend czy frontend. Może jak już zacząłem Jave, to skupić się tylko na niej?
Możecie coś doradzić? Z góry dziękuję :)

  1. To o czym mówisz, nazywa się programista/developer fullstack. Należy myśleć, że korporacjom nie jest potrzebny, w mniejszych firmach może (ale czy mniejsze robią backend/cokolwiek w Javie? Czasem tak) ...
    Jak akurat uprawiam Javę i mam przyzwoitą orientację we froncie (bez wyobraźni artystycznej) ... ale czy bym to zalecał ... jako hobbystyczne poszerzenie tak (pomóc z zrobieniu małej strony itd), profesjonalnie ? Nie wiem ...
    Osobiście nabierałem tych umiejętności przez kilka lat, wiec nie zachodziło podkradanie czasu z jednego na rzecz drugiego.

  2. Nic nie wiadomo na forum, ile umiesz. Pewnie mało. Nikt nie wie, jak będzie wyglądał "świat po", ale zatrudnianie hello-worldowców (nie nazywam ich nawet juniorami) mam nadzieję się nie powtórzy.

  3. Słowa "przesiadka między językami" sądzę że większość kolegów by rozumiała jako Java -> C#, Python -> C++ itd... (języki programowania - HTML/CSS nie). Chyba że myślisz o profesjonalnych umiejętnościach w JS

2

Każdy programista w normalnej pracy używa kilku języków i technologii. Na przestrzeni kilkuletniej kariery może sięgać to kilkudziesięciu. Normalnym, jest, że poznajesz kolejne technologie, ale nie jest tak, że zapominasz i nie używasz tych co już znasz. Jak potrzebny jest Tobie front to się go naucz i tyle.

0

Do zaklepania strony nie trzeba nawet znać CSS, HTMLa i JS. Po prostu googlujesz za tym, co Ci w danym momencie potrzebne.

Odnośnie przesiadki, problemów po pewnym czasie nie ma w zasadzie żadnych. Jako programista C++'a musiałem dość sporo nakodzić w pracy w C# - bez większej znajomości tego języka[w zasadzie wiedziałem tylko że ma podobną składnie jak Java, ale to tyle], nie miałem żadnych problemów.

Zresztą często jak widzę oferty pracy, gdzie wymagane jest +X lat doświadczenia w danym języku to się zastanawiam w zasadzie po co? O ile w takim C, czy C++ ciężko pisać bez znajomości niektórych niuansów[bo można mieć spore WTF przy pewnych konstrukcjach/zasadach], tak te bardziej wysokopoziomowe języki, mają na tyle nieskomplikowane zasady, że z powiedzmy 3 letnim doświadczeniem w C#, wejście w Javę nie powinno stanowić problemów.

1

Ćśś nie musisz się uczyć za dużo wystarczy ogarnąć bootstrap :)

0

Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Mam teraz w planie kilka aplikacji. Uczę się Javy i dokładam naukę SQL, bo ten mi się przyda przy tych projektach. Chciałem tez połączyć te projekty ze stronami internetowymi lub chociaż się tym pobawić. Zobaczymy co z tego wyjdzie

0

Czy trudno przerzucić się z Javy (ale nie rezygnując z niej) na JS, HTML5 i CSS?

Jak widzę kod kogoś, kto programuje na codzień w Javie albo w C#, i zaczyna pisać w JS, to zwykle jest to kod niezgrabny, zbyt "dżawowy" czy "korporacyjny", gdzie każda duperelka musi być na klasach (gdzie literały obiektów byłyby bardziej zgrabne w danym przypadku, albo gdzie w ogóle można by to zrobić na funkcjach), oczywiście jak klasy, to i dziedziczenie robią, mimo, że w JS zwykle jest niepotrzebne. No i niewykorzystywanie potęgi języka i jego dynamicznych aspektów. Czyli ogólnie chodzenie po prąd i robienie naokoło rzeczy.

Myślę, że JavaScript jest specyficznym językiem i zanim poczujesz klimat, to może minąć kilka lat. A zanim go nie zrozumiesz, to będziesz go przeklinał, bo rzeczy będzie się robić inaczej niż w językach statycznych. Niektórzy TypeScripta używają, żeby mieć "jak w Javie czy C#" ale to droga na skróty. Ludzie, którzy nie znają JSa, używają TypeScripta i dalej mają problemy z JSem (jeszcze gorsze, bo nie odróżniają ficzerów TS od tego, co daje im JS). Czyli pewnie odczujesz spadek produktywności pisząc w JavaScript/TypeScript. No chyba, że zaakceptujesz, że JavaScript pomimo swoich dziwności i wad nie jest gorszym językiem (jak wielu sądzi), tylko po prostu innym, i ma zalety, które po prostu trzeba umieć wykorzystywać.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1