Dylemat na temat studiów i programowania

0

Witam serdecznie,

W tamtym roku nie mogłem pójść na studia, gdyż mój dziadek był w okresie przed śmiertelnym i musiałem się nim opiekować, co nie było łatwe.

Jednak rządzi mną pewien dylemat. Wiadomo, że studia na pewno coś dają, pozwalają zdobyć wiedzę. Chciałbym napisać program do prowadzenia statystyk piłkarskich i właśnie mój dylemat wygląda tak: czy lepiej teraz męczyć się z pisaniem tego programu biorąc pod uwagę, że nie umiem wszystkiego, co jest mi potrzebne do napisania mojej aplikacji, czy może lepiej poczekać z pisaniem tego programu aż ukończę studia informatyczne? Po ukończeniu studiów informatycznych moja wiedza na temat programowania będzie na pewno większa niż teraz, a co za tym idzie, łatwiej będzie mi napisać jakikolwiek program.

Myślę, że mój dylemat jest uniwersalny i może dotyczyć wielu innych osób.

1

biorąc pod uwagę, że nie umiem wszystkiego, co jest mi potrzebne do napisania mojej aplikacji

Skąd możesz wiedzieć czego Ci brakuje, skoro nie zacząłeś jeszcze tej aplikacji pisać? :-)

czy może lepiej poczekać z pisaniem tego programu aż ukończę studia informatyczne?

Co w sytuacji, gdy po studiach nadal będziesz przekonany, że czegoś nie potrafisz?
Na co będziesz wtedy czekał?

Myślę, że mój dylemat jest uniwersalny i może dotyczyć wielu innych osób.

Tak, jest to często poruszany problem i odpowiedź w zasadzie zawsze brzmi tak samo: zacznij pisać; prawdopodobnie stworzysz big pile o' code spaghetti, lecz po drodze nauczysz się wielu nowych rzeczy, dzięki którym Twoja następna aplikacja będzie już nieco lepsza.

Ogólnie: If we wait until we're ready, we'll be waiting for the rest of our lives.

0

Moją aplikację zaczynałem tworzyć setki razy i spędziłem przy tym setki godzin, jednak zawsze wydawało mi się, że nie programuję tak, jak najlepsi programiści.

No cóż, jestem perfekcjonistą i idealistą.

1

zawsze wydawało mi się, że nie programuję tak, jak najlepsi programiści

(prawie) Każdy tak myśli :-)

Jedno jest pewne: jeśli będziesz się powstrzymywał od pisania, nie będziesz się stawał w nim lepszy.

0

Pierwszy przykład z brzegu: ściągnąłem kody źródłowe takich programów jak RSS Bandit albo Money Manager EX, są to zaawansowane programy, jednak po zapoznaniu się z tymi kodami źródłowymi niewiele z nich zrozumiałem. I gdy popatrzę na mój kod, który pisałem, aby stworzyć program do statystyk piłkarskich, to mój kod wydaje się banalny i prosty. Używam najprostszych wyrażeń i konstrukcji języka.

1

Po prostu pisz i tyle... Studia nie dadzą ci żadnej tajemnej wiedzy na temat programowania, będziesz się na nich uczył podstawowych konstrukcji :P a jeśli chodzi o cb perfekcjonizm to zacznij się go oduczać bo to bardzo hamuje rozwój... Dużo lepszy i przyszłościowy jest zdrowy rozsądek

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1