Temat pracy magisterskiej - Analiza porównawcza usług katalogowych opartych o protokół LDAP

Odpowiedz Nowy wątek
2019-12-04 20:50

Rejestracja: 2 miesiące temu

Ostatnio: 1 tydzień temu

0

Cześć,
Na przyszły weekend muszę wybrać temat pracy magisterskiej, który będę realizował razem z promotorem. Pomyślałem o porównaniu usług katalogowych, np. Active Directory (Windows Server, Samba), OpenLDAP, Novell eDirectory itd.

  1. Sprawdziłbym, jakie są różnice funkcjonalne pomiędzy tymi usługami katalogowymi i bym je opisał w pracy,
  2. Przeanalizowałbym ich wydajność lub stabilność działania,
  3. Mógłbym też ograniczyć się do analizy tylko dwóch usług katalogowych, np. Active Directory w systemie Windows Server i w serwerze Samba. Z drugiej strony chyba ciężko byłoby to rozpisać na większą ilość stron, więc ta opcja odpada.
  4. Pod uwagę biorę jeszcze temat związany z analizą dostawców sieci VPN.

Czy według was jest to dobry temat na pracę magisterską? Ewentualnie co jeszcze mógłbym przeanalizować w takim temacie pracy?

edytowany 2x, ostatnio: Misiek93, 2019-12-04 20:54

Pozostało 580 znaków

2019-12-04 21:06

Rejestracja: 11 lat temu

Ostatnio: 14 sekund temu

0

Czy w tym temacie jest jakiś element „odkrywczy”, o ile musi taki być? O wiele fajniejsze wydaje mi się implementacja własnej usługi katalogowej :) wtedy dopiero będziesz miał świetny ogląd i wiedział, co porównywać, na co zwrócić uwagę. A zabawa przy tym nieziemska.


„Pomysł wart jest tylko 1 zł + VAT”
edytowany 1x, ostatnio: Charles_Ray, 2019-12-04 21:07

Pozostało 580 znaków

2019-12-04 21:25

Rejestracja: 2 miesiące temu

Ostatnio: 1 tydzień temu

0
Charles_Ray napisał(a):

Czy w tym temacie jest jakiś element „odkrywczy”, o ile musi taki być? O wiele fajniejsze wydaje mi się implementacja własnej usługi katalogowej :) wtedy dopiero będziesz miał świetny ogląd i wiedział, co porównywać, na co zwrócić uwagę. A zabawa przy tym nieziemska.

Ma to być przede wszystkim praca badawcza, ale może też mieć aspekt inżynierski. Ja zrobiłbym tak, że przygotowałbym stanowisko badawcze, czyli postawiłbym usługi katalogowe na maszynach wirtualnych z systemem Windows i Linux. Następnie testowałbym je pod kątem ich możliwości, z czego potem mógłbym robić różne analizy porównawcze.

Pozostało 580 znaków

2019-12-04 21:34

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 7 godzin temu

Lokalizacja: Kraków

0
Misiek93 napisał(a):

Cześć,
Na przyszły weekend muszę wybrać temat pracy magisterskiej, który będę realizował razem z promotorem.

Lepiej późno niż wcale :D

Pomyślałem o porównaniu usług katalogowych, np. Active Directory (Windows Server, Samba), OpenLDAP, Novell eDirectory itd.
[...]
Czy według was jest to dobry temat na pracę magisterską? Ewentualnie co jeszcze mógłbym przeanalizować w takim temacie pracy?

Ja bym powiedział, że takie porównywanko uszłoby pewnie na pracę inżynierską, ale na magisterkę to jednak dobrze by było zrobić coś większego. Tutaj raczej nie poszalejesz, nawet jak zrobisz jakieś tam perf testy tych rozwiązań - to to byłby tak naprawdę jedyny Twój wkład w Twoją pracę, a na dobrą sprawę możesz go zrealizować prostym skryptem który będzie walił do takiego czy innego serwera LDAP zapytaniami.

Nie sugeruję, żeby od razu klepać alternatywę dla istniejących rozwiązań albo wręcz samego protokołu LDAP, bo jak nie masz na to konkretnej koncepcji którą chciałbyś zrealizować w pracy jako swego rodzaju PoC - no to nie ma co robić tego na siłę. Ale jeśli już chcesz je jakoś porównywać, to jakieś tam porównanie na sucho tego co deklarują twórcy powinno być tak naprawdę niewielką częścią.

Mając taki temat skupiłbym się pewnie na tym, żeby te porównania zrobić trochę bardziej na wypasie, w różnych scenariuszach testowych (np. mała organizacja, duża, moloch) uwzględniających różne czynniki - tak, żeby mieć powiedzmy te 10-15 scenariuszy i na każdym potestować każde rozwiązanie pod różnymi względami, i tutaj też wziąłbym jakieś różne metryki. Są różne gotowe narzędzia które powinny Ci pomóc w przeprowadzeniu choćby takich testów.


Nie znam się, ale się wypowiem
Super temat - tzn. ten testing, np. który ldap jak się zachowuje przy jakim obłożeniu (zapytania, topografia, liczba użytkowników, właściwości dodane przez szalonego admina, etc). Narzędzie które pozwoli Ci wskazać dlaczego implementacja w danym corpo ssie dałoby się nawet spieniężyć - stic 2019-12-04 23:00
ja bym powiedział że pierwszy nadrzędny problem z LDAPem jest taki, że gdy istnieje więcej niż 1 korpo-środowisko z hulającym LDAPem czy czymkolwiek, to przynajmniej dwa z nich mają konfigurację taką, że z perspektywy tego drugiego środowiska jest ona z d**py ;) - superdurszlak 2019-12-04 23:03
Też pole do popisu, można by zrobić taki system, który pozwoli adminom trochę ogarnąć ten chaos. Zwykle skrobia sobie jakieś skrypty, lub próbują wykorzystać jakieś potworne IAMy do tego celu. - stic 2019-12-05 18:43

Pozostało 580 znaków

2019-12-04 22:20
Moderator

Rejestracja: 16 lat temu

Ostatnio: 25 minut temu

0

Ma to być przede wszystkim praca badawcza

No to temat jakis zupełnie chybiony wziąłeś. Porównanie X, Y i Z to najbardziej prymitywna magisterka którą można sobie wyobrazić i z badaniami/nauką nie ma wiele wspólnego. No i to będzie niewiarygodnie nudne :D
Popatrz sobie np. na listę tutaj http://drezewski.eu5.net/inde[...]e=prace_dyplomowe&lang=pl oraz tutaj http://home.agh.edu.pl/~horzyk/ahpracedypltematy.php i porównaj z tym swoim pomysłem.

Jakimi badaniami zajmuje się twój promotor? Patrzyłeś o czym miał ostatnie kilka publikacji? Może warto iść w tym kierunku?


Masz problem? Pisz na forum, nie do mnie. Nie masz problemów? Kup komputer...
edytowany 1x, ostatnio: Shalom, 2019-12-04 22:21
Pokaż pozostałe 2 komentarze
Co? o_O Nie. Jeden z gości z mojej alma mater, podlinkowałem przykładowo bo akurat ma wylistowane jakieś tematy prac :) Czemu nie, trading bot może być ciekawy. - Shalom 2019-12-06 13:26
mialam go do wyboru ale nie znam goscia - lambdadziara 2019-12-06 13:33
I kogo wybrałeś? :) Ja też go jakoś dobrze nie znam, jakieś pojedyńcze zajęcia miałem z nim, ale ponoć całkiem spoko koleś. - Shalom 2019-12-06 13:38
nie powiem ci bo mnie wystalkujesz :) systemem: masz mojego promotora->mozesz znalezc szkole->popytac ludzi kto ma takiego promotora+taki projekt, no i juz wiesz kim jestem :) - lambdadziara 2019-12-06 17:15
No tak, bo nie mam co robić :D Po prostu uznałem że skoro IET AGH (a tak wnioskuje po Dreżewskim) to może znam twojego promotora ;) - Shalom 2019-12-06 17:17

Pozostało 580 znaków

2019-12-04 23:39

Rejestracja: 8 miesięcy temu

Ostatnio: 33 minuty temu

0

Weselej by było pobawić się egzotycznymi metodami przechowywania danych online pokroju DNSFS ;)

Pozostało 580 znaków

2020-02-12 17:59

Rejestracja: 2 miesiące temu

Ostatnio: 1 tydzień temu

0

Jako że temat już mam zatwierdzony, to przygotowuję teraz wstępne opracowanie. Zrobiłem już dwa rozdziały opisowe, a teraz w rozdziale trzecim muszę zamieścić pytania badawcze oraz plan eksperymentów. Wybrałem następujące pytania:

  1. Jakie są różnice funkcjonalne pomiędzy usługami katalogowymi?
  2. Jak zachowują się badane serwery LDAP w czasie małego i dużego obciążenia?

W planie eksperymentów opisałem środowisko badawcze. Postawione będą dwie oddzielne sieci: w jednej działać będzie serwer z MS Active Directory, a w drugiej Samba 4 jako kontroler domeny + komputery klienckie na różnych systemach. Promotor chce jeszcze, żebym opisał , jakie eksperymenty będą prowadzone, co będzie obserwowane lub mierzone. Plan mam taki, że postawię te serwery, założę konta użytkowników, grupy, zasoby sieciowe z odpowiednimi uprawnieniami, ale nie wiem co dalej? Jakie eksperymenty mogę przeprowadzić na tych serwerach LDAP?

edytowany 2x, ostatnio: Misiek93, 2020-02-12 18:01

Pozostało 580 znaków

2020-02-13 20:23

Rejestracja: 11 lat temu

Ostatnio: 14 sekund temu

1

Przepraszam, ale to jest śmieszne :) wybrałeś sobie jakiś temat i nie poświęciłeś 5 minut, żeby się zastanowić, co tak naprawdę chcesz tam zawrzeć, jakie tezy będziesz badać. Jakieś elementarne zastanowienie się, planowanie. Sugerowaliśmy Ci zmianę tematu, podaliśmy gotowe propozycje, a Ty dajesz info, że temat już zaakceptowany, po czym uparcie pytasz co dalej.


„Pomysł wart jest tylko 1 zł + VAT”

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0