Czy PHP umarło, czy warto się go nauczyć?

0

Cześć,
tak jak w temacie chciałbym się dowiedzieć czy warto nauczyć się języka PHP. Piszę aplikacje internetowe w C# (ASP .NET MVC) i zastanawiam się, czy nie warto poznać lepiej PHP. W Visual Studio praktycznie większość robi program (po dodaniu nowego widoku, robi mi się szablon, praktycznie wszystko ma gotowe szablony). Chciałbym stworzyć jakąś swoją aplikację typu CRUD (myślę, że to dobre na początek) albo jakąś prostą stronę z logowaniem (np. do wrzucania ofert). Jak to jest z tym PHP? Czy może warto zostać przy C#?

1

Tak. Warto poznać dwa, trzy języki. Można w każdym zrobić taki sam projekt i wyciągnąć wnioski

4

Chciałem Ci napisać, że połowa stron w necie stoi na PHP, ale poparcia swojej opinii szybko poszukałem w Google i znalazłem takie coś (dane z lipca 2019):
According to W3Techs’ data, PHP is used by 78.9% of all websites with a known server-side programming language. So almost 8 out of every 10 websites that you visit on the Internet are using PHP in some way. - https://kinsta.com/blog/is-php-dead/

Czyli innymi słowy - nadal większość internetów stoi na PHP. Owszem, jest w tym wiele syfu w stylu "strona fryzjerki Grażyny na WordPressie", ale także są poważniejsze tematy. No a przecież ktoś musi to ogarniać, utrzymywać, aktualizować itp.

Może PHP jest hejtowany, ludzie chwalą sobie różne inne technologie, ale przez najbliższe przynajmniej kilkanaście lat prawda jest taka, że jak znasz PHP (a do tego jeszcze z 2-3 najbardziej popularne frameworki) to pracę sobie zawsze znajdziesz i nie zginiesz.

1

PHP jeszcze nie umarło (niestety).

Odnośnie "czy warto się go nauczyć": z perspektywy pogłębiania wiedzy może niekoniecznie - ot kolejny, niewyróżniający się niczym specjalnym, język obiektowy.

Z perspektywy zatrudnienia, może być warto. Choć nowych projektów obecnie powstaje mniej, niż dawniej, to jednak nadal się pojawiają - choć tutaj zdecydowanie należy znać Laravela albo Symfony, bo te dwa frameworki zdominowały rynek. Jeżeli nie chcesz uczyć się frameworków, to z drugiej strony istnieje mnóstwo starego oprogramowania napisanego w PHP, które ktoś musi utrzymywać. No i zawsze pozostaje Wordpress oraz inne CMSy - niby "wszystko idzie wyklikać", ale czasem klient potrzebuje własnego szablonu, jakiejś dziwnej funkcjonalności, czy po prostu coś popsuł i namieszał i ktoś to musi odkręcić.

0

Php warto poznac bo latwo w tym cos sklecic bez scrum mastera, PMa, product ownera itd.
Polecam do robienia dynamicznych stron (forum, portal spolecznosciowy, sklep), narzedzi do pracy grupowej (uzywalem i developowalem w sporym, moze nawet najwiekszym, banku w sieci LAN) i jako frontend do serwisow restowych zrobionych w czyms innym.

Strony statyczne (wizytowki, blogi) lepiej robic w generatorach stron typu Jekyll czy Pelican - unikasz wlaman. Obecnie pierwsze proby wlaman na serwis masz po kilku godzinach od podlaczenia do internetu.

0

Nawet Cobol nie umarł, a waść się o PHP pyta... języki nie umierają, języki wegetują latami bo nikomu się nie opłaca wydawać fortuny na przepisywanie milionów jako-tako działających linii kodu na inną technologię. Jesteśmy skazani na PHP-ca, na Javę z Krypty, na C z klasami, perliste spagetthi i wielkie systemy w J2SE 1.4 i nieprędko się to zmieni.

1

A ja odradzam. Nie wiem co fajnego jest w PHP czego nie ma w innych popularnych językach, za to jest mnóstwo niespójności (nawet wbudowane funkcje czasem pisze się snake_casem, czasem wszystkobezspacji, czasem camelCasem), jest mnóstwo WTFów (https://www.php.net/manual/en/function.sleep.php#refsect1-function.sleep-returnvalues, https://www.php.net/manual/en/function.json-decode.php#refsect1-function.json-decode-returnvalues), a pracy w innych, dużo przyjemniejszych językach (C#, Python, wg mnie nawet Java czy JS (ES6+) są duuużo przyjemniejsze, mimo swoich smaczków) nie brakuje.

PHP nie umiera i (niestety) nic nie zapowiada żeby umarło w najbliższych latach, ale po co się męczyć skoro nie trzeba?

1

Też odradzam.

0

Miałem dokładnie odwrotną drogę. Zacząłem w PHP, przeszedłem do ASP.NET i niezbyt już lubię wracać ;)

PHP jest niezaprojektowany, nielogiczny, niespójny, niewydajny, ale dość nietrudny. Pracy w nim jest i będzie. Obejrzyj, spróbuj, może się spodoba. Ale przesiadka z C#+ASP.NET może być trochę jak powrót do średniowiecza w niektórych aspektach.

W Visual Studio praktycznie większość robi program (po dodaniu nowego widoku, robi mi się szablon, praktycznie wszystko ma gotowe szablony).

To źle? ;) (BTW: nie musisz tego robić, możesz robić ręcznie wszystko jeśli potrzebujesz)

0

Myśle że nie warto. Ja znam Javę i chciałbym poznac Scale, Clojure, Groovy (ten ostatni to trochę już znam) - to sa języki które uczą czegoś nowego.

2
vpiotr napisał(a):

Php warto poznac bo latwo w tym cos sklecic bez scrum mastera, PMa, product ownera itd.

Przy takich warunkach to nawet w COBOLu może być łatwo.

Ale potwierdzam: - masz pomysł na biznes oparty o strone web -> naucz sie PHP, albo po prostu rób ucząc się PHP.

Chcesz po prostu zostać programistą wszechstronnym to może PHP omiń - nieciekawe (jak wszytko zwiazane z biznesem).

5

PHP nie umarło i ma się całkiem dobrze. Zmiany zrobione w 7.x są bardzo fajne - wzrosła wydajność języka, wreszcie da się w nim pisać porządny kod, nawet pojawiło się silne typowanie jako opcja. Pojawiły się fajne frameworki, jakość kodu jest całkiem spoko. Oczywiście hejters gona hate, ale w większości padają argumenty ludzi, którzy znają PHP z wersji 4 albo 5. Ogólnie z języków skryptowych PHP 7 + cały ekosystem to teraz to bardzo fajny wybór do zastosowań webowych.

Jeśli jednak myślisz o zawodowym programowaniu to PHP chyba nie jest najlepszym wyborem. Po pierwsze zarobki są sporo niższe niż w Javie czy C#. Tu jednak trzeba przyznać, że bardzo szybko rosną i już w sumie nie ustępują np. Pythonowi. Nadal jednak trudno znaleźć pracę 15+ w PHP poza Warszawą.
Drugi kłopot to w PHP jest sporo kiepskiej pracy, gdzie możesz utknąć i się nie rozwijać. Firmy działające profesjonalnie są na razie relatywnie nieliczne.

Plusem i minusem PHP są mniejsze zespoły projektowe. Plus jest taki, że faktycznie wiele rzeczy zależy od Ciebie i nie jesteś trybikiem w korpo. Minus jest taki, że trzeba sporo rzeczy "okołoprogramistycznych" ogarniać aby być silnym regularem czy seniorem. Mam wrażenie, że w innych technologiach ludzie mocniej skupiają się na programowaniu / pisaniu kodu, a w PHP potrzebujesz szerszej wiedzy ogólnej. Oczywiście mówię tu o jakiś ciekawych projektach a nie stawianiu stron na WP.

Jako język do nauki też odradzam - PHP niestety na wiele pozwala i nie mając dobrych praktyk z innych języków łatwo wpaść w pułapki. Kiedyś w PHP był to naturalny sposób pisania, bo był to język do prostych haków. Dzisiaj język pozwala na pisanie porządnego kodu, ale niestety przez kompatybilność wsteczną pozwala też na różne haki (tak jak zresztą wszystkie języki skryptowe).

Z plusów PHP to jest w nim kupa pracy, bardzo łatwo o pracę zdalną i jest dość mała konkurencja na "stanowiska z wymaganiami". Nawet programiści z wieloletnim stażem w PHP często reprezentują fatalny poziom, więc mając głowę na karku dość łatwo zacząć karierę.

Ogólnie o ile uważam, że wiele bzdur w tym temacie napisano o PHP "bo to modne", to jednak zawodowo są lepsze wybory, gdzie łatwiej się zarabia i jest mniej pułapek - czyli np. Java i C#, czy cały frontend.

1

PHP samo może być słabe, jeśli chodzi o rynek pracy. Przydałby się jakiś framework 😉

2

Co ma PHP do C# z .NOT? To przecież dwa różne światy. Poprawcie, jeśli się mylę, ale C# i Java są raczej odpowiednie dla dużych korporacyjnych projektów, a PHP do mniejszych. Jeśli coś miałoby wyprzeć PHP to Python i Ruby, tak jak PHP kiedyś wyparł Perla, jednak nie wydaje mi się, żeby to prędko nastąpiło. Za dużo kodu jest w PHP, Joomla, Drupal, Wordpress, to wszystko jest w PHP. Też nie widzę, żeby Python i Ruby jakoś stały się wszechobecnym standardem. To, że jest więcej ofert pracy ze strony korporacji to już trochę inna rzecz.

Natomiast co do tego czy warto się uczyć PHP? To zależy co cię interesuje? Jak chcesz poznać dobry język programowania to nie jest to PHP. Jeśli chcesz się nauczyć szybko pisać wtyczki do CMSów, pewnie tak. :)

1

@up: bezposrednim konkurentem PHP jest node.js

0

To umarlo czy nie?

2

PHP samo w sobie jest fajne
tylko szkoda że firmy piszą w ofercie że chcą programisty PHP a tam potem javascript, i css
bo to że przy okazji sie SQLa nauczysz to nie jest takie straszne , ale że będą mieli pretensje do kolorów przycisków i innych takich pierdół

2

to jest zombie - niby umarło ale nadal żyje
nie jest ani żywe ani martwe

1

Patrzac po forum, ze ludzie majacy po kilka(nascie) lat expa dalej maja w PHP sufit na poziomie 16k na B2B to odpowiedź nasuwa sie sama czy warto się uczyć (przynajmniej w kontekście pracy komercyjnej).

3

Nie, języka uczysz się z dwóch powodów: jest fajny albo popularny. W przypadku PHP pierwsza część odpada: jest to język raczej nielubiany, dynamicznie typowany (co nie jest teraz modne), stary i słaby wydajnościowo. Jeśli chodzi o drugi argument to jest osobliwie. PHP jest bardzo popularny ale w wąskiej dziedzinie, czyli w backendach generujących strony internetowe. W PHPie nie pisze się raczej skryptów, data science, rzeczy niskopoziomowych, gier czy nawet najzwyklejszych backendów/serwisów. Trendy są takie, że PHP będzie coraz bardziej tracił swoją niszę.

Porównaj PHPa do takiego pythona. Oba języki są dynamiczne i słabe wydajnościowo ale python wygrywa pod względem przyjemności programowania (to chyba jedyny popularny język będący strong i dynamic jednocześnie), jest uczony na uczelniach i jest polecany osobom początkującym. W pythonie piszę się wszystko a króluje jako język do skryptów a o data science nie wspomnę

1
slsy napisał(a):

PHP jest bardzo popularny ale w wąskiej dziedzinie, czyli w backendach generujących strony internetowe. W PHPie nie pisze się raczej skryptów, data science, rzeczy niskopoziomowych, gier czy nawet najzwyklejszych backendów/serwisów. Trendy są takie, że PHP będzie coraz bardziej tracił swoją niszę.

Może to jest również z powodów, dla którego Ruby traci na popularności? W końcu Ruby też był używany głównie do stron internetowych (chociaż nie tylko, bo masę innych projektów w Ruby powstało, no ale wydaje mi się, że wciąż to było główne zastosowanie, żeby robić strony w RoR)

1

@slsy: dokładnue
PHP jest to język tylko do stron www i mocno ograniczający człowieka. Java, Kotlin, Scala,C# to są dobre jezyki, które możesz wykorzystać do nauki czy robienia innych rzeczy niż prosta webówka. Jak ogarniasz JVM to możesz przejść na BigData, aplikacje mobilne (Kotlin rlz) itp. W PHP nie wywołasz kodu w C, nie masz zielonych wątków, nie masz pattern matchingu.
Python to jest za to wygodny do ML, czy skryptowania.

1

"W PHP nie wywołasz kodu w C". Że co? A rozszerzenia do języka to co innego, jak wrappery na C? Oprócz tego jest też przecież mechanizm FFI. https://www.php.net/manual/en/book.ffi.php — Sensacyjny Sebastian 47 sekund temu

Akceptowalnym w typowych miejscach nakladem pracy nie.
Pisanie rozszerzeń do interpreterow to zupełnie inna bajka, podobnie jak sprzęganie dynamicznie na runtime.
Ilość kodu sprzęgającego jest 10x większa niż merytorycznego

Czyli ktory lepszy Java, Kotlin, Scala,C# czy Go? :D — poniatowski 20 minut temu

Po pierwsze to są (w niektórych parach) totalnie inne. W paradygmacie języka (czysto obiektowy / mieszany / proceduralny / funkcyjny), implementacji (dynamiczny / statyczny) i obszarze dziedzinowym, w jakim jest używany. Dla pani Krysi w kadrach czy księgowości dajmy na to wszystko, CRM, program handlowo-magayznowy, ale gry nie mam zamiaru pisać, nawet nie znam elementarnego słownictwa
NIE MA tak krótkiej odpowiedzi na twoje pytania, jaką chcesz na nas wycisnąć.

Czyli ktory lepszy Java, Kotlin, Scala,C# czy Go? :D — poniatowski 20 minut temu

NIE DA się ocenić lepszości / gorszości bez kontekstu

3

Z dwojga zlego PHP czy JS to ja bym wybral JS ;)

0

Czy PHP to skrót od Personal Home Page?

2

Leniuszek ! https://en.wikipedia.org/wiki/PHP

PHP is a general-purpose scripting language geared toward web development.[5] It was originally created by Danish-Canadian programmer Rasmus Lerdorf in 1994.[6] The PHP reference implementation is now produced by The PHP Group.[7] PHP originally stood for Personal Home Page,[6] but it now stands for the recursive initialism PHP: Hypertext Preprocessor.[8]

0

Php umrze jak połączy się z c++ aby stworzyć jeden najpiękniejszy język.

4

Hmmm czytam swój post sprzed 3 lat na poprzedniej stronie i jak mało kiedy zgadzam się z tym co tyle czasu temu sam napisałem :)

Zmieniło się co prawda kilka rzeczy na plus np. $$$ czy nowa wersja języka, ale w zasadzie dalej mój post w mojej opinii jest aktualny. Czyli język jak język - ma swoje plusy i minusy - pewnie dzisiaj bym gdzie nie wybrał jakbym zaczynał, ale też jakiejś potrzeby zmiany nie mam bo sama praca w PHP ma wiele plusów. Współpracuję sporo w projektach z ludźmi piszącymi w Javie i C# i sporo tam dziwnych patologii widzę jeśli chodzi o warunki pracy - głównie chodzi mi o mobbing i niezdrowe stosunki w zespołach. W PHP o ile w Januszexach jest często dramat to w większych projektach pracodawcy są często spoko. Jak czasami chodzimy na takie miedzysystemowe korpo telco to potem często jest dyskusja co tam się wydarzyło bo nawet przy nas często jakąś akcję zrobią i jadą po sobie nawzajem.

Tu na forum też widzę, że są pewne języki, które mocno korelują z kijem w d... I ciągłymi próbami poniżenia kogoś innego, więc może coś jest na rzeczy.

Wracając do PHP to wiedzę niestety tendencję, że osoby z dużym expem czasami odchodzą do innych technologii - teraz np Node, a bardzo rzadko zdarza się ruch w drugą stronę, więc myślę że finalnie koniec PHP to będzie brak silnych seniorów, którzy pociągną community. Może nie za 3 czy 5 lat, ale za 10 to już może być problem. Słabością PHP jest chyba to, że dobre pieniądze to głównie e-commerce, a nie każdy chce pracować w jednej domenie.

2

Cześć Panowie, przypadkiem trafiłem na ten wątek i przez to, że mam ponad 10 lat expa mogę co nieco powiedzieć :D

  1. Czy PHP umiera? Ooo nie, NOWE projekty głownie powstają w PHPie, nie tak jak inni twierdzą - czasem po prostu zmienia się front z typowego static na vue/react.
  2. Czy jest dużo ofert pracy? Tak - na linkedinie dostaję kilka razy w miesiącu oferty pracy i widełki są do 25k netto b2b - nawet polskie firmy
  3. Co się zmieniło na przestrzeni lat? Sporo, wersja 8 dużo zyskała na wydajności, doszły jakieś tam enumy. Największy problem wydajności serwisów www to nie jest PHP, a baza danych.. to w 99.9% ona zapycha wszystko (niestety w 99.9% to phpowcy ją projektują :D)
  4. Czy są ciekawe projekty? W sumie głownie pracowałem przy ciekawych projektach ale przeważa ecommerce
  5. Zarobki? Od roku lecę na 2 baty i zarabiam 40k netto (b2b, ryczalt 12%, 2 dzieci na karku)
  6. Czy dzisiaj też uczyłbym się PHPa? - tak - doceniam PHPa za to, że mogłem już w technikum uczyć się go i po prostu zbierać doświadczenie robiąc g. stronki, to pozwoliło mi zebrać ogromny bagaż doświadczeń zanim poszedłem do "etatowej pracy". Dodatkowo mozna praktycznie samodzielnie (no poza ui/ux) ogranac mvp wlasnych biznesow/pomyslow.

Projekty mozna pisac na milion sposobow, od pisania strukturalne, po obiektowke i wchodzenie w tematy DDD, CQRS czy zwykle korzystanie MVC ktore wrzuca nam symfony. Ja juz wyleczylem się z bycia idealny - robie tak aby klient byl zadowolony i zarabial kase dzieki moim rozwiazaniom.

PHP ma ogromną przewagę z pkt biznesowego i stąd teza, że bardzo szybko nie umrze - w PHPie projekty pisze sie stosunkowo szybko, koszty są mniejsze i dobry PHPowiec zna przy okazji mase innych technologi (fullstack).

Miałem styczność w jednej firmie z programistami C++, .NET i można było odnieść wrażenie, że się wywyższają ale jak dochodziło do konfrontacji technicznej to jednak szybko argumenty im się kończyły.

Jakbyście mieli jakieś pytania to zapraszam :)

1

@extraprogramistaphp: głównie ecommerce, czyli pisanie sklepów internetowych. Inne branże nie są zainteresowane PHP nawet z punktu widzenia biznesowego

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1