Czy PHP umarło, czy warto się go nauczyć?

Odpowiedz Nowy wątek
2019-09-27 09:57
0

Cześć,
tak jak w temacie chciałbym się dowiedzieć czy warto nauczyć się języka PHP. Piszę aplikacje internetowe w C# (ASP .NET MVC) i zastanawiam się, czy nie warto poznać lepiej PHP. W Visual Studio praktycznie większość robi program (po dodaniu nowego widoku, robi mi się szablon, praktycznie wszystko ma gotowe szablony). Chciałbym stworzyć jakąś swoją aplikację typu CRUD (myślę, że to dobre na początek) albo jakąś prostą stronę z logowaniem (np. do wrzucania ofert). Jak to jest z tym PHP? Czy może warto zostać przy C#?

Pozostało 580 znaków

2019-09-29 11:38
4

PHP nie umarło i ma się całkiem dobrze. Zmiany zrobione w 7.x są bardzo fajne - wzrosła wydajność języka, wreszcie da się w nim pisać porządny kod, nawet pojawiło się silne typowanie jako opcja. Pojawiły się fajne frameworki, jakość kodu jest całkiem spoko. Oczywiście hejters gona hate, ale w większości padają argumenty ludzi, którzy znają PHP z wersji 4 albo 5. Ogólnie z języków skryptowych PHP 7 + cały ekosystem to teraz to bardzo fajny wybór do zastosowań webowych.

Jeśli jednak myślisz o zawodowym programowaniu to PHP chyba nie jest najlepszym wyborem. Po pierwsze zarobki są sporo niższe niż w Javie czy C#. Tu jednak trzeba przyznać, że bardzo szybko rosną i już w sumie nie ustępują np. Pythonowi. Nadal jednak trudno znaleźć pracę 15+ w PHP poza Warszawą.
Drugi kłopot to w PHP jest sporo kiepskiej pracy, gdzie możesz utknąć i się nie rozwijać. Firmy działające profesjonalnie są na razie relatywnie nieliczne.

Plusem i minusem PHP są mniejsze zespoły projektowe. Plus jest taki, że faktycznie wiele rzeczy zależy od Ciebie i nie jesteś trybikiem w korpo. Minus jest taki, że trzeba sporo rzeczy "okołoprogramistycznych" ogarniać aby być silnym regularem czy seniorem. Mam wrażenie, że w innych technologiach ludzie mocniej skupiają się na programowaniu / pisaniu kodu, a w PHP potrzebujesz szerszej wiedzy ogólnej. Oczywiście mówię tu o jakiś ciekawych projektach a nie stawianiu stron na WP.

Jako język do nauki też odradzam - PHP niestety na wiele pozwala i nie mając dobrych praktyk z innych języków łatwo wpaść w pułapki. Kiedyś w PHP był to naturalny sposób pisania, bo był to język do prostych haków. Dzisiaj język pozwala na pisanie porządnego kodu, ale niestety przez kompatybilność wsteczną pozwala też na różne haki (tak jak zresztą wszystkie języki skryptowe).

Z plusów PHP to jest w nim kupa pracy, bardzo łatwo o pracę zdalną i jest dość mała konkurencja na "stanowiska z wymaganiami". Nawet programiści z wieloletnim stażem w PHP często reprezentują fatalny poziom, więc mając głowę na karku dość łatwo zacząć karierę.

Ogólnie o ile uważam, że wiele bzdur w tym temacie napisano o PHP "bo to modne", to jednak zawodowo są lepsze wybory, gdzie łatwiej się zarabia i jest mniej pułapek - czyli np. Java i C#, czy cały frontend.

PHP 7.x wprowadza dużo usprawnień nad 5.x, prawda, tylko jeszcze trzeba trafić na kod korzystający z tych dobrodziejstw. Mój obecny projekt dalej siedzi na PHP 5.5 i prędzej zapowiada się na przesiadkę na Pythona, niż PHP7. - Sensacyjny Sebastian 2019-09-30 11:03
No to współczuję - u mnie teraz na produkcji zazwyczaj jesteśmy 1 minor z tyłu, czyli obecnie króluje 7.2 i nieśmiało patrzymy w kierunku 7.3. - hadwao 2019-09-30 15:10

Pozostało 580 znaków

2019-09-30 00:33
1

PHP samo może być słabe, jeśli chodzi o rynek pracy. Przydałby się jakiś framework 😉

Pozostało 580 znaków

2019-09-30 00:48
1

Co ma PHP do C# z .NOT? To przecież dwa różne światy. Poprawcie, jeśli się mylę, ale C# i Java są raczej odpowiednie dla dużych korporacyjnych projektów, a PHP do mniejszych. Jeśli coś miałoby wyprzeć PHP to Python i Ruby, tak jak PHP kiedyś wyparł Perla, jednak nie wydaje mi się, żeby to prędko nastąpiło. Za dużo kodu jest w PHP, Joomla, Drupal, Wordpress, to wszystko jest w PHP. Też nie widzę, żeby Python i Ruby jakoś stały się wszechobecnym standardem. To, że jest więcej ofert pracy ze strony korporacji to już trochę inna rzecz.

Natomiast co do tego czy warto się uczyć PHP? To zależy co cię interesuje? Jak chcesz poznać dobry język programowania to nie jest to PHP. Jeśli chcesz się nauczyć szybko pisać wtyczki do CMSów, pewnie tak. :)


Pozostało 580 znaków

2019-09-30 07:46
1

@up: bezposrednim konkurentem PHP jest node.js


Szacuje się, że w Polsce brakuje 50 tys. programistów
PHP coraz bardziej upodabnia się do Javy. JavaScript od wersji ES9+ chyba też, chociaż tu jest jeszcze TypeScript które jest bardzo podobne do C#. - openindiana 2019-09-30 18:22

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0